Brytyjski paszport dla polskiego dziecka - tanio i prosto

Życie codzienne w North East i UK - Newcastle, Sunderland, Darlington, Middlesbrough, Gateshead, Consett...

So 30 lip, 2011 15:29

paszporty mozna miec dwa napewno. wzmianka o tym ze polska nie uznale podwojnego obywatelstwa polega na tym ze w polsce mozna sie poslugiwac tylko polskimi dokumentami, a przy wjezdzie do niej tylko polskim paszportem. Moja siostra ma dwa tyle ze jej powiedzieli ze w polsce jej reprezentowac nie beda bo ma drugie polskie.
Tak czy siak to przeszlosc, w wikipedi oparli sie na przepisach ustawy z 2000r. Przepisy zmienily sie w 2009 http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1 ... yskac.html

Jakby nie bylo w moim przypadku to nie wazne bo moje dziecko nigdy nie nabylo polskiego. :D i nie wierze ze jak bedzie chcialo to nie bedzie moglo dostac polskiego

JustynaP w twoim przypadku najlepiej jak ktos ci zadzwoni w polsce do biura paszportowego i sie upewni. musisz tez zadzwonic do brytyjskiego i sie spytac jak to u nich. na twoim miejscu poczekalbym az tymczasowy straci waznosci i wystapil bym o brytyjski jesli ci bardzo zalezy, bo w twoim przypadku to jestes juz w polowie drogi do polskiego paszportu na 5 lat.

pozdrawiam

pozdrawiam

jasontha
Rozkręca się

  • Posty: 60
  • Dołączył(a): Cz 28 lip, 2011 20:21

So 30 lip, 2011 16:12

dzieki :mrgreen:

Avatar użytkownika
JustynaP.
Bywalec

  • Posty: 188
  • Dołączył(a): Cz 04 paź, 2007 17:27
  • Lokalizacja: Newcastle

So 30 lip, 2011 17:42

Moje dzieci urodzily sie w UK i dostaly brytyjskie paszporty. Póniej złożyłam dokumenty o polski paszport, polskie obywatelstwo i pesel. Wszystkie jednak czynności musiałam dokonać w Polsce w urzędach, wraz z tłumaczeniami, musiałam też mieć ojca anglika w Polsce na potwierdzenie wszystkiego. Teraz dzieci mają brytyjskie jak i polskie obywatelstwo, ale nie załatwiałam polskiego paszportu, żeby nie płacić za jeden i za drugi. Obecnie dzieci mają dwa obywatelstwa, posługują się angielskim paszportem i peselem w Polsce.

Kacha
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 18
  • Dołączył(a): N 15 sie, 2010 20:04

So 30 lip, 2011 18:11

No i wszystko jasne. Bardzo dziekuje Kacha za ostateczne rozjasnienie sprawy. Sam zamierzam tez w przyszlosci postarac sie o polskie obywatelstow dla mojej corki ale bedzie sie poslugiwac brytyjsim paszportem bo poprostu latwiej o niego.

jasontha
Rozkręca się

  • Posty: 60
  • Dołączył(a): Cz 28 lip, 2011 20:21

So 30 lip, 2011 18:35

JA ROWNIEZ DZIEKUJE ZA SUPER INFORMACJE.ALE MAM PYTANKO BO NIE WIEM CZY DOBRZE ZROZUMIALAM CZY JESLI PRZEZ JAKIS OKRES BYLAM ZAREJESTROWANA NA BEZROBOTNYM TO ZNACZY ZE NIE DADZA MOIM DZIECIOM PASZPORTU????DZIEKUJE I POZDRAWIAM.

Avatar użytkownika
cpj
Bywalec

  • Posty: 118
  • Dołączył(a): Pt 09 sty, 2009 12:19
  • Lokalizacja: newcastle

So 30 lip, 2011 19:09

To zagadnienie dotyczy dzieci urodzonych w Wielkiej Brytani czy również dzieci urodzonych w Polsce?

KlaudiaR
Bywalec

  • Posty: 114
  • Dołączył(a): Pn 28 cze, 2010 18:42

So 30 lip, 2011 20:46

Dziecko musi urodzic sie w UK
To chyba zalazy jeszcze jaki to byl okres na bezrobotnym. jesli to byl dlugi okres to moze byc problem. jak wczesniej pisalem kiedy sutuacja nie jest jasna powinno sie zadzwonic i upewnic czy sie kwalifikujemy.

jasontha
Rozkręca się

  • Posty: 60
  • Dołączył(a): Cz 28 lip, 2011 20:21

So 30 lip, 2011 22:36

JustynaP. napisał(a):A na jakiej podstawie sadzisz ze mozna miec 2 paszporty?
Ja znalazlam cos calkim odwrotnego ze wg dziennika ustaw obywatel polski nie moze jednoczesnie byc uznawany za obywatela innego kraju. No chyba ze sie cos zmmienilo i nie doczytalam.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Obywatelstwo


Oczywiście, że możesz! Polskie prawo mówi, że nie, ale co z tego? Nie ma za to kary, nie mogą Ci zabrać polskiego obywatelstwa o ile się go nie zrzekniesz, nie mogą nic zrobić, jedyne obostrzenie jakie znam to, że z podwójnym obywatelstwem nie możesz wstąpić do polskiej armii, ale niby jak się mają o tym dowiedzieć jak sam im nie powiesz, że masz dwa paszporty? Ten przepis jest martwy i nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji prawnych lub znikome (możliwe, że takich regulacji jak z wojskiem polskim jest więcej, nie wiem nie szukałem) więc mówić, że nie możesz to se polscy politycy mogą bez końca jak zwykle nikt ich wymysłów nie słucha i są oderwane od rzeczywistości. Jest mnóstwo osób na świecie które mają nawet 3 paszporty i więcej ( przykład znajomego, ojciec Francuz, matka Polka, urodzony w USA, mieszka w UK, 4 paszporty, a jakby pojechał teraz do Kanady to oni dają paszporty po 3 latach zamieszkania, miałby 5) a co za tym idzie więcej obywatelstw ale Polska musi swoje mądrości wytoczyć i błaźnić się nierealistycznymi przepisami. Podziękowania ponownie dla naszej władzy ustawodawczej, jak zwykle należy się nie przejmować, zignorować i robić swoje, tak jak robiliśmy z podwójnym podatkiem i setkami innych głupot które oni wymyślili.

Avatar użytkownika
P.I.O.T.R
Weteran

  • Posty: 408
  • Dołączył(a): Cz 22 lip, 2010 19:25
  • Lokalizacja: z katowni

N 31 lip, 2011 15:09

Super post!!!
DZIĘKI :)
::wales ::wales ::wales ::wales ::wales ::wales

Avatar użytkownika
silje
Rozkręca się

  • Posty: 64
  • Dołączył(a): Pn 28 maja, 2007 19:56

N 31 lip, 2011 21:05

Wielkie dzieki jasontha ! :*

naola
Bywalec

  • Posty: 157
  • Dołączył(a): Pt 11 lip, 2008 11:36
  • Lokalizacja: Newcastle upon Tyne

Wt 02 sie, 2011 13:23

mam troche nie jasnosci z tym brytyjskim paszportem.moje dzieciaki co prawda urodzily sie tutaj , ale ja zarowno jak i moj maz jestesmy polakami. czy wciaz mozemy sie starac o paszport brytyjski.?

Avatar użytkownika
moniaczek
Bywalec

  • Posty: 230
  • Dołączył(a): Śr 11 cze, 2008 12:33
  • Lokalizacja: darlington

Wt 02 sie, 2011 14:57

moniaczek napisał(a):mam troche nie jasnosci z tym brytyjskim paszportem.moje dzieciaki co prawda urodzily sie tutaj , ale ja zarowno jak i moj maz jestesmy polakami. czy wciaz mozemy sie starac o paszport brytyjski.?


Tak,musisz tylko udowodnić,że pracowałas bądź mąż tutaj 5 lat czyli najlepiej p-60 z ostatnich 5 lat,na wniosku musi podpisać się ktos ,kto ma brytyjski paszport bo potrzebujesz żeby potwierdził,że zna cię co najmniej 2 lata.To wszystko,nie musisz mieć Ty brytyjskiego paszportu ,żeby twoje dziecki go dostały.Warunek-----musisz tu pracować 5 lat :)

Avatar użytkownika
izuncia
Weteran

  • Posty: 818
  • Dołączył(a): Śr 26 kwi, 2006 10:50
  • Lokalizacja: UK

Wt 09 sie, 2011 11:30

Mam pytanie.Co jesli dziecko urodziło sie po 4 latach pobytu tutaj a teraz ma ponad rok?Czyli w sumie ponad 5 lat przepracowanych.

lala
Rozkręca się

  • Posty: 59
  • Dołączył(a): N 13 lut, 2011 16:41

Śr 10 sie, 2011 19:27

lala napisał(a):Mam pytanie.Co jesli dziecko urodziło sie po 4 latach pobytu tutaj a teraz ma ponad rok?Czyli w sumie ponad 5 lat przepracowanych.


No wlasnie wczesniej juz o tym pisalem ze nie wiem jak to jest w tym przypadku. trzeba dzwonic na passport adviceline i sie dowiedziec.

No chyba ze ktos ma jakies nowe informacjie na ten temat?? bylo kilka zapytan o taka wlasnie sytuacje. Jeli ktos cos wie nowego niech to wrzuci na forum.

pozdro

jasontha
Rozkręca się

  • Posty: 60
  • Dołączył(a): Cz 28 lip, 2011 20:21

Pn 15 sie, 2011 15:11

Bardzo konkretne informacje i bardzo wazny temat. Chcialam tylko dodac... Jestem wlasnie po rozmowie z Home Office'm. Sprawa jest tak prosta jak opisana przez autora watku tylko wtedy jesli w chwili narodzin dziecka, rodzice byli juz "osiedleni" w UK, czyli przebywali tu i samodzielnie sie utrzymywali od 5 lat. Wtedy nalezy tylko wystapic o brytyjski paszport, ktory kosztuje £49 i dziecko ma Brytyjskie obywatelstwo. (nawet jesli rodzice sa Polakami)
Jesli w chwili urodzenia dziecka rodzice nie przebywali tu od 5 lat, a wiec nie byli "osiedleni" sprawa nie wyglada tak latwo i nie jest tak tania. Wowczas dopiero po uplynieciu 5 lat pobytu nalezy zlozyc wniosek o naturalizacje dziecka, a wiec uznanie go za Brytyjskiego obywatela. Przyznanie dziecku obywatelstwa kosztuje £540. Po przyznaniu obywatelstwa trzeba zlozyc wniosek o paszport (£49)
Oczywiscie sprawa ma sie calkiem inaczej jesli jedno z rodzicow ma juz brytyjski paszport lub dziecko ma brytyjskich przodkow. Wszystkie sytuacje sa bardzo szczegolowo opisane na stronie UK Border Agency. (http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/)
Mam nadzieje, ze powyzsze informacje sa jasne i zrozumiale i beda komus pomocne.
Pozdrawiam.
Iwona

ivoona
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 16
  • Dołączył(a): Pt 10 mar, 2006 12:11
  • Lokalizacja: Gateshead

Poprzednia stronaNastępna strona Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

Powrót do Forum ogólne