Brytyjski paszport dla polskiego dziecka - tanio i prosto

Życie codzienne w North East i UK - Newcastle, Sunderland, Darlington, Middlesbrough, Gateshead, Consett...

Śr 03 lip, 2013 14:07

Oplata za naturalizacje jest teraz 673 funty. Nie bardzo rozumie jaki support chcesz tworzyc? Wysylasz dokumenty te ktore masz w MN1 napisane zeby im wyslac nic wiecej innego nie trzeba tworzyc. Po trzech tygodniach certyfikat przyszedl poczta do nas.

DAN
Rozkręca się

  • Posty: 63
  • Dołączył(a): Pn 29 cze, 2009 09:08

Śr 03 lip, 2013 17:20

Już wyjaśniam. Tam jest napisane że w przypadku rodziców z nie brytyjskim obywatelstwem sprawa będzie rozpatrywana wedle ich uznania i indywidualnie w zależności od sytuacji dziecka. Należy wysłać jak najwięcej odpowiednich dokumentów potwierdzających słuszność nadania obywatelstwa brytyjskiego, np tu:

If the child does not have a right under British nationality law to apply and be registered as a British citizen, registration will be at our discretion. In these cases we will consider the circumstances of the child's case and whether it is reasonable for them to be registered as a British citizen. If the child is applying for registration at our discretion you should provide as much evidence as possible to support the case.

tutaj więcej: http://www.bia.homeoffice.gov.uk/britis ... thercases/

Czy ty wysłałeś tylko podstawowe dokumenty: polski zupełny akt urodzenia, małżeństwa, paszport dziecka, siedem stów i już, ot tak, gotowe? Czy jeszcze coś?

browus
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 16
  • Dołączył(a): Cz 02 sie, 2012 14:10

Cz 04 lip, 2013 01:57

napisane jest tez ze przynajmniej jedno z rodzicow musi miec obywatelstwo brytyjskie a drugie musi miec staly pobyt ;Children born abroad to parents who are applying for British citizenship
Where one or both parents are applying for British citizenship they may apply for one or
more children who are not automatically British at birth (see “Automatic acquisition of British
citizenship” above) to be registered as British citizens as part of a “family application”.
Children in this category will be considered at the Home Secretary’s discretion and will
usually be registered only if both the parents are granted or already hold British citizenship,
or if one parent holds British citizenship and the other is settled in the UK. to pochodzi zGUIDE MN1 strona chyba 15

daniel uk
Rozkręca się

  • Posty: 94
  • Dołączył(a): Cz 15 kwi, 2010 12:15

Cz 04 lip, 2013 06:53

Z instrukcji do MN1

The child of an EEA national who did not become a British citizen at birth may now have an
entitlement to be registered as a British citizen under section 1(3), if the parent has since
become “settled” here. The parent will have become “settled” if:
- He or she has been granted indefinite leave in the United Kingdom, or
- He or she has been exercising EEA free movement rights in the United Kingdom
for a continuous period of five years ending on or after 3o April 2006.

Avatar użytkownika
RysiekUK
Weteran

  • Posty: 279
  • Dołączył(a): So 16 cze, 2007 11:14
  • Lokalizacja: NE27

Cz 04 lip, 2013 08:27

@Daniel uk, tak też jest napisane, są różne przypadki. Piszesz o naturalizacji całej rodziny.

@RysiekUK, Dzięki! Czyli jeżeli pracuje uczciwie przez min. 5lat i jestem obywatelem UE, to spełniam warunki (podobnie jak dla paszportu, który dostałem dla malucha urodzonego w UK).
Przyjechaliśmy do UK z 8 miesięcznym dzieckiem, które ma teraz 7lat? Pytanie tylko, czy to wystarczy, czy trzeba jeszcze coś, tak z praktyki?

browus
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 16
  • Dołączył(a): Cz 02 sie, 2012 14:10

Cz 04 lip, 2013 10:49

no tak ale to co napisal rysiek uk wciaz dotyczy dziecka urodzonego w UK a to co ja napisalem urodzonego za granica samo to ze chodzi o punkt 1(3) znaczy ze chodzi o dziecko urodzone w UK ...sam przed zlozeniem aplikacji dla corki przestudiowalem to dokladnie szkoda kasy ktorej w razie odrzucenia nie zwracaja ...no ale moze sie myle..

daniel uk
Rozkręca się

  • Posty: 94
  • Dołączył(a): Cz 15 kwi, 2010 12:15

Cz 04 lip, 2013 16:04

Czytam właśnie instrukcję do MN1 i widzę to tak:
w zdaniu, które przytoczył Rysiek nie jest jednoznacznie napisane, że to dotyczy dzieci ur. w UK, ale z reszty wynika, że pkt 1(3) dotyczy rodziców z UE, których dziecko urodzone w UK nie dostało obywatelstwa przy porodzie,bo rodzice nie spełnili warunków pracy 5 lat przed porodem itp., ale teraz już minęło te 5 lat i spełniają warunki (entitlement). Dotyczy to wielu osób na tym forum. Różnica jedynie w cenie - 700 zamiast 70.

Ja natomiast liczyłem na pkt. 3(1) Registration at the Home Secretary discretion- Czyli widzimisie sekretarza, które przytoczyłem LINK powyżej.
Tylko jest duża rozbieżność pod linkiem wyżej jest jeden punkt na który zwracają uwagę
- The parents nationality (dla mnie brzmi np. jak z UE czy z poza),
a w instrukcji wygląda on już tak:
- The parents nationality and immigration status - we expect either both parents to be
British citizens or one parent a British citizen and the other parent settled in the UK.

Wygląda na to, że jedynie ktoś kto załatwił sprawę przez pkt 3(1) nam podpowie, czy jest to w ogóle możliwe. Może DAN coś napisze?

browus
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 16
  • Dołączył(a): Cz 02 sie, 2012 14:10

Cz 04 lip, 2013 16:44

Moje rozumienie (MOJE) jest nastepujace :
Jesli dziecko urodzilo sie tutaj i rodzice wtedy nie mogli wykazac piecioletniego pobytu w UK moga po pieciu latach pobytu aplikowac przez 1.3.

Dziecko urodzone poza granicami moze aplikowac z cala rodzina poprzez 3.1 ( wtedy raczej po 6 latach)


Children born abroad to parents who are applying for British citizenship
Where one or both parents are applying for British citizenship they may apply for one or
more children who are not automatically British at birth (see “Automatic acquisition of British
citizenship” above) to be registered as British citizens as part of a “family application”.
Children in this category will be considered at the Home Secretary’s discretion and will
usually be registered only if both the parents are granted or already hold British citizenship,
or if one parent holds British citizenship and the other is settled in the UK.

Rysiek

Avatar użytkownika
RysiekUK
Weteran

  • Posty: 279
  • Dołączył(a): So 16 cze, 2007 11:14
  • Lokalizacja: NE27

Cz 04 lip, 2013 17:57

Moje dziecko urodzilo sie tutaj wiec ja aplikowalem na podstawie 1(3). Dokumenty ktore wyslalem to polski paszport corki, angielski akt urodzenia i niebieska ksiazeczke rezydenta corki ,moj akt malzenstwa, no i uzupelnione MN1 z czekiem. Po tygodniu mniejwiecej przyszlo potwierdzenie od nich ze otrzymali dokumenty a po 3 tyg certyfikat i zwrot dokumentow.

DAN
Rozkręca się

  • Posty: 63
  • Dołączył(a): Pn 29 cze, 2009 09:08

Cz 04 lip, 2013 20:33

ja aplikowalem dla corki na podstawie 3(1) posiadam obywatelstwo brytyjskie a zona 7 lat pobytu aczkolwiek zony pobyt liczylem od momentu podjecia pracy a dokladniej rejestracji w WRS czyli ponad 5 lat certyfikat przyszedl po okolo 3 tygodniach dokumenty ktore byly potrzebne to moj passport I zony oraz dowody na pobyt tutaj ,swiadectwo urodzenia corki ,akt malzenstwa przetlumaczone oczywiscie oraz dokumenty potwierdzajace pobyt dziecka czyli w moim przypadku zaswiadczenia ze szkol

daniel uk
Rozkręca się

  • Posty: 94
  • Dołączył(a): Cz 15 kwi, 2010 12:15

Pt 05 lip, 2013 20:00

Dziękuję panowie za cenne informacje! Na pewno przydadzą się również innym. Krąży mnóstwo plotek na ten temat. Tylko lektura konkretnego paragrafu poparta praktyką daje realną wiedzę.

Generalnie: albo masz obywatelstwo, albo rodzisz w UK.

Na samym dole 3(1) jest coś co daje cień nadziei, ale trzeba znaleźć chętnego, który zaryzykuje 7 stów ;)
Any other child born to British or non-British parents.

Można jeszcze poczytać instrukcje dla pracowników agencji, przy rozpatrywaniu wg. ich uznania:
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/polic ... /guidance/
ale to jest robooooty...

Chyba zacznę na razie obalać plotki o egzaminach dla dorosłych 'knowledge of language and life', bo to podobno też nie jest łatwe? (sorrry za off topic)

browus
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 16
  • Dołączył(a): Cz 02 sie, 2012 14:10

Pt 05 lip, 2013 22:00

no trzeba niestety zaczac od obywatelstwa dla siebie I dziwie sie ze polacy tego nie robia I wola pozostac mieszkancami drugiej kategorii

daniel uk
Rozkręca się

  • Posty: 94
  • Dołączył(a): Cz 15 kwi, 2010 12:15

So 06 lip, 2013 07:24

Myślę że moje dziecko dostanie bez problemu brytyjski paszport po kilkunastu latach. Tylko i wyłącznie z racji że się tutaj urodziło, przeszło edukację. Po co mam sobie teraz głowę tym zawracać? Do krajów niedostępnych dla Polaków się nie wybieram.

Avatar użytkownika
jawik
Weteran

  • Posty: 1101
  • Dołączył(a): N 11 lut, 2007 23:15
  • Lokalizacja: z kurnika

So 06 lip, 2013 08:51

Jawik, każdy ma wolny wybór, tylko nie każdy ma dobrego wróżbitę :D Po 10 latach masz po kłopocie: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... /borninuk/
Dla mnie zdobycie obywatelstwa brytyjskiego ma na razie same zalety.

Wiecie może czy za dziecko dołączone np. do mojej aplikacji AN płacę nadal osobno czy nie trzeba?

browus
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 16
  • Dołączył(a): Cz 02 sie, 2012 14:10

So 06 lip, 2013 09:27

placisz osobno ale lepiej wyrobic najpierw dla siebie bo jesli cos nie wijdzie to stracisz podwojnie

daniel uk
Rozkręca się

  • Posty: 94
  • Dołączył(a): Cz 15 kwi, 2010 12:15

Poprzednia stronaNastępna strona Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

Powrót do Forum ogólne

cron