extra zasiłek

Wt 07 paź, 2014 13:00

Witam,
jestem na tym portalu nowa. Zwracam sie z prośbą o jakieś wskazówki w uzyskaniu dodatkowego zasiłku.
Sprawa wygląda tak, że ponad roku jesteśmy z mężem w UK i obydwoje jesteśmy zatrudnieni już na czas nieokreślony. Mąż pracuje na full time a jeśli chodzi o mnie to pracowałam na part time ale tak wyszło, że zaszłam w ciąże i jest to ciąża zagrożona poronieniem, dlatego kategoryczny zakaz pracy (nawet w domu :neutral: ). Jestem w 5 miesiącu.
Jak wiecie na zwolnieniu lekarskim otrzymuję zaledwie 80f , męża pensja idzie na czynsz, rachunki i jedzenie. Problem zaczyna się dopiero teraz, gdyż potrzebujemy kupić wszystko dla oczekiwanego maleństwa. Oczywiście wszystko co dopadnę będzie używane i za grosze, zakupione na gumtree, polnews czy ebay'u. Mimo to maleństwo potrzebuje mnóstwa innych rzeczy np. pieluszki, buteleczki, cumelki, oliwki itp. każdy wie co mam na myśli.
No i zaczyna brakować pieniążków :-(
Czuje sie troche niezręcznie prosząc o poradę w sprawie uzyskania jakiegoś dodatkowego zasiłku ale myśle ze każdy zrozumie ze niemam wyjścia...

Dokładnie to proszę o wskazówki o jaki rodzaj zasiłku mogę się postarać. Co mogłabym otrzymać na dzień dzisiejszy. Każda porada będzie dla mnie przydatna.
Serdecznie dziękuję za poświęcenie mi odrobiny czasu. Pozdrawiam

halcia80
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 17
  • Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 10:55

Wt 07 paź, 2014 17:39

Jak urodzisz to dostaniesz Child Benefit 82 funty miesiecznie i jesli sie kwalifikujecie to Child Tax Benefit, wiec powinno starczyc na potrzeby dziecka.

Avatar użytkownika
Lucy
Weteran

  • Posty: 1740
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 13:11
  • Lokalizacja: darlington

Wt 07 paź, 2014 18:37

Witam,
Mozesz sie ubiegac o zasilek wychowawczy tzw. Maternity Allowance. Trzeba tu spelnic warunek - musisz miec przepracowane min. 26 tygodni (pol roku) w okresie 66 tygodni przed spodziewana data urodzenia dziecka. Wyplata tego zasilku moze sie rozpoczac na 11 tygodni przed urodzeniem. W tej chwili jest to kwota ok. 138 funtow tygodniowo. Maternity Pay jest placony przez 39 tygodni. Wniosek o zasilek mozesz zlozyc w 26 tygodniu ciazy
W pr\zypadku jesli nie masz wypracowanych min. 26 tyg. - wtedy mozesz sie ubiegac o zasilek dla osob, ktore sa w zwiazku malzenskim lub partnerskim, ktore nie pracuja itd. W tym przypadku zasilek nalezy sie na okres 14 tygodni.

Innym 'zasilkiem' jest Working Tax Credit, ktory moze wam przyslugiwac juz teraz - zalezny jest od zarobkow. Po urodzeniu dziecka bedziecie aplikowac o Child Tax Credit. Mozecie sprobowac wystapic o 'becikowe' - Sure Start Maternity Grant 500 funtow, ale wydaje mi sie, ze zarabiacie za duzo.
House Benefit ,(to tez zalezy od zarobkow) powinniscie aplikowac o dodatek do czynszu, ktory placicie za wynajem mieszkania/domu.
W razie watpliwosci prosze pytac.

Avatar użytkownika
Max24
Rozkręca się

  • Posty: 65
  • Dołączył(a): So 22 mar, 2014 21:36
  • Lokalizacja: United Kingdom

Wt 07 paź, 2014 20:29

Max24 napisał(a):Witam,
Mozesz sie ubiegac o zasilek wychowawczy tzw. Maternity Allowance. Trzeba tu spelnic warunek - musisz miec przepracowane min. 26 tygodni (pol roku) w okresie 66 tygodni przed spodziewana data urodzenia dziecka. Wyplata tego zasilku moze sie rozpoczac na 11 tygodni przed urodzeniem. W tej chwili jest to kwota ok. 138 funtow tygodniowo. Maternity Pay jest placony przez 39 tygodni. Wniosek o zasilek mozesz zlozyc w 26 tygodniu ciazy
W pr\zypadku jesli nie masz wypracowanych min. 26 tyg. - wtedy mozesz sie ubiegac o zasilek dla osob, ktore sa w zwiazku malzenskim lub partnerskim, ktore nie pracuja itd. W tym przypadku zasilek nalezy sie na okres 14 tygodni.


W pierwszej kolejnosci powinnas wystapic o zasilek wychowawczy do pracodawcy, tzw Statutory Maternity Pay. Pierwszy krok to koło 20tc poproś swoją położną o MATB1 certificate, następnie daj go swojemu pracodawcy z pisemnym wnioskiem o Statutory Maternity Leave. Tutaj informacje ze strony rządowej. Pracodawca ma 28 dni na odpowiedź. Wysokość tego zasiłku uzależniona jest od średnich dochodów w określonym przepisami 8-tygodniowym okresie (rrevelant/set period).
Regulations define the 'set period' as the period between:

Date 1 the last normal payday on, or before the Saturday of the 15th week before the baby is due. This payday will be Date 1 in the 'set period'
Date 2 the last normal payday falling not less than eight weeks before the payday at Date 1. Date 2 will be the day after this payday and is the start of the 'set period'
should include all the earnings paid on, or after Date 2, up to and including those paid on Date 1.

The 'set period' ends with the last normal payday on, or before the Saturday in the 15th week before the week baby is due and starts with the day after the last normal payday at least eight weeks before that.


Dopiero jak decyzja pracodawcy będzie negatywna to dostaniesz SMP1 form (dokument przedstawiający powód odmowy wypłacenia SMP), który upoważnia Cię do złożenia wniosku o Maternity Allowance. Jeśli nadal jesteś zatrudniona, nie ważne czy na zwolnieniu lekarskim czy nie, to bez SMP1 form, wniosek o MA będzie automatycznie odrzucony.[/b]

KAJkaCK
Rozkręca się

  • Posty: 94
  • Dołączył(a): Śr 13 lip, 2011 18:58

Śr 08 paź, 2014 09:37

Bardzo, bardzo dziękuję każdemu z was za te wskazówki. To na pewno mi pomoże. Wnioski złożę, może uda się coś dostać. Z każdego grosza będziemy się bardzo cieszyć :)

halcia80
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 17
  • Dołączył(a): Wt 07 paź, 2014 10:55

Śr 08 paź, 2014 13:35

Jak to jest Twoje pierwsze dzieckok, to możesz jeszcxze się starać o Sure Start Maternity Grant. Poczytaj informacje z linku. Zawsze możesz też pójść do Citizen Advice Bureau, tam powinni Ci dać i informacje czy jeszcze coś by Ci przysługiwało. I głowa do góry :-) oraz życzę dużo zdrówka dla Ciebie i dziecka.

KAJkaCK
Rozkręca się

  • Posty: 94
  • Dołączył(a): Śr 13 lip, 2011 18:58

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 2 gości

Powrót do PRAWO, BENEFITY, PODATKI, BANK, BIZNES

cron