Firma w UK, zamieszkanie w Polsce

Wt 24 wrz, 2013 20:07

Dzień dobry, mam kilka pytań do osób posiadających i rozliczających małe firmy w UK.
Czytałam że w UK można zarejestrować działalność gospodarczą na adres biura rachunkowego. Tzn prawnie legalnie posiadać firmę z adresem w Londynie (gdzie w rzeczywistości jest to tylko adres skrzynki pocztowej) i na coś takiego legalnie rozliczać podatki.

Chciałabym mieszkać na stałe w Polsce, mieć w UK zarejestrowaną działalność i operować tam przez kilka tygodni w roku, z samochodu. Tzn mam umówionych klientów na sprzątanie domów, umawiam terminy, przyjeżdżam na 3 tygodnie do UK (w przerwach pomiędzy dojazdami do klientów sypiam u znajomych lub w samochodzie), a potem wracam do Polski. I tak 2 razy w roku. Bez przekraczania granicy 5000 funtów rocznie.

Moje pytanie jest na ile, w waszym doświadczeniu, jest skrupulatny angielski Urzad Skarbowy? Czy posiadając firmę na skrzynkę pocztową powinnam się spodziewać jakichkolwiek kontroli skarbowych, częstych komunikacji z tego urzędu?
I ostatnie pytanie: na ile skrupulatnie trzeba prowadzić papiery w takiej małej działalności, czy będę rozliczana z każdego klienta (adresy, nazwiska?) i z każdego przejechanego kilometra? Zdrowy rozsądek podpowiada że raczej nie skoro i tak zarabiam poniżej progu ubóstwa więc podatek się nie należy. Ale nigdy nie wiadomo więc postanowiłam najpierw popytać.

Dziękuję i proszę o komentarze :-)
K.

Avatar użytkownika
Kasia3318
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 4
  • Dołączył(a): Wt 24 wrz, 2013 20:01

Wt 24 wrz, 2013 20:35

Zarejestrować możesz na adres znajomych lub (może) na skrzynkę pocztową. Jak w terminie będziesz opłacać NI i rozliczać się (bez dziwnych odliczeń) to Angielski Urząd Skarbowy nic Ci nie zrobi. Chodzi o to, że zarobione pieniądze w UK musisz zadeklarować (i zapłacić od nich podatek) w Polsce, gdyż mieszkasz i przebywasz tam więcej niż pół roku.

Avatar użytkownika
andypolo
Weteran

  • Posty: 426
  • Dołączył(a): Pt 17 lut, 2012 20:25
  • Lokalizacja: C-L-S

Wt 24 wrz, 2013 20:49

Rozumiem. Znaczy polski Urząd Skarbowy ściga zarobki każdego kto przebywa 6 lub wiecej miesięcy w roku na terenie Polski. Ma sens. Czy w takim razie angielski urząd skarbowy odnosi sie do podatnika inaczej jeśli pracuje on w UK tylko kilka tygodni w roku, czy nie robi to różnicy?

Avatar użytkownika
Kasia3318
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 4
  • Dołączył(a): Wt 24 wrz, 2013 20:01

Śr 25 wrz, 2013 21:16

Nie jestem na bieżąco ale podatek płacisz tu i tu, a na koniec roku rozliczasz się w miejscu swojego zamieszkania i albo masz zwrot albo nadpłatę.
Wiadomo, że kwota nieopodatkowana w Polsce jest niższa niż w UK co jest na niekorzyść jeśli większą część roku mieszkasz w Polsce.
Wydaje mi się, że wygląda to tak: Rozliczając się w PL sumujesz dochód polski i angielski, odliczasz kwotę nieopodatkowaną, a następnie wyliczasz sumę podatku do zapłaty. Jeśli zapłaciłaś jakąś kwotę podatku w UK to odliczasz ją od kwoty podatku jaka masz do zapłaty w PL.
Jeśli mieszkasz większą część roku w PL, nie pracujesz tam (nie masz tam dochody), czasami wyjeżdżasz do UK, aby dorobić, zarobiłaś 8000 funtów ( w UK nie przekroczyłaś progu podatkowego i nie płacisz podatku). Niestety w PL musisz zapłacić podatek od tej kwoty pomniejszonej o kwotę zwolnioną od podatku (chyba 4000zł powiedzmy 800 funtów)
8000 - 800 = 7200f To kwota do opodatkowania w Polsce.

Ale może się totalnie mylę i jest inaczej. Może ktoś mądry (na bieżąco w tym temacie) wypowie się.

Avatar użytkownika
andypolo
Weteran

  • Posty: 426
  • Dołączył(a): Pt 17 lut, 2012 20:25
  • Lokalizacja: C-L-S

Śr 25 wrz, 2013 22:09

Dziekuję!

Avatar użytkownika
Kasia3318
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 4
  • Dołączył(a): Wt 24 wrz, 2013 20:01

So 28 wrz, 2013 20:28

Kasia ZUS też tam coś będzie sprawdzał, kiedy Ty będziesz udowadniać mu ponad wszelką wątpliwość, ze działasz w UK.

gosiak77
Bywalec

  • Posty: 238
  • Dołączył(a): Cz 08 wrz, 2011 15:18
  • Lokalizacja: 2000km stąd

So 28 wrz, 2013 20:44

Oczywiście wiadomo o co chodzi, polski ZUS dobrze wie że każdemu Polakowi bardziej opłaca się zarejestrować działalność w UK i płacić 75 zł ZUS-u miesęcznie i zero podatku od zarobków (do 45 tyś zł), niż w Polsce 1050 zł ZUS-u miesięcznie i podatek od każdej sumy powyżej 3000 zł.

:cheer:

Avatar użytkownika
Kasia3318
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 4
  • Dołączył(a): Wt 24 wrz, 2013 20:01

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Powrót do PRAWO, BENEFITY, PODATKI, BANK, BIZNES

cron