Godziny pracy w Anglii i odliczenia

Wt 19 wrz, 2006 19:51

Mam pytanko odtyczace rozliczenia godzin pracy w Anglii, bo nie moge tego zmalezc i moze ktos orientuje sie w temacie.
Chodzi mi o przerwy w parcy, jezeli ktos pracuje powyzej 6 godzin to nalezy mu sie przerwa w wysokosci pol godziny, ale czy ta przerwa jest odliczana od ilosci przepraciowanych godzin, czy musze byc w pracy 8,5 godziny zeby miec naliczone 8? Oraz czy jezeli pracuje 5,5 godziny pracodawca moze mi odjac pol godziny.
Drugie pytanie dotyczace dodoatku za soboet i niedziele. jezeli pracuje w gastronomii i jestem w pracy w sobote i niedziele to powinienem miec wyplacene dodatki oraz czy pracodawca moze sobie zastrzec sobie w umowie ze nie wyplaca takich dodatkow.\
Trzecie pytanie dotyczy okresow chorobowych, na jakich zasadach sie to odbywa w anglii, czty pracodawca nie ma obowiazku wyplaty swiadczenia chorobowego, czy bedac na chorobowym nie dostajemy zadnych pieniadzy?
Z gory dzieki za pomoc :master:

radek
Rozkręca się

  • Posty: 89
  • Dołączył(a): Pn 04 wrz, 2006 09:48
  • Lokalizacja: South Shields/Kolobrzeg

Wt 19 wrz, 2006 21:02

dot. 1 - Kazda przerwa jest wliczana dodatkowo do godzin pracy i jest bezplatna. Czyli jak pracujesz 8 godzin to musisz byc w pracy 8.5 i powinni ci zapalcic za 8 godzin pracy.

dot. 2 - Za prace w sobote dostaje sie stawke i pol, za niedziele powinni zaplacic dwa razy normalnej stawki na godzine czyli (za sobote 1.5 raza wiecej, za niedziele 2 razy wiecej na godzine). Nie wiem jak jest w gastronomii, stawki moga sie roznic.

dot. 3 - Kazdy ma prawo do platnego chorobowego. Mozna wziac pierwsze 3 dni (platne) chorobowe, jesli jest sie chorym dluzej nic 3 dni trzeba udac sie do lekarza GP po zwolnienie sick note, ktore upowaznia do 90% platnego zwolnienia lekarskiego. W roku mozna miec do 6 tygodni zwolnienie od lekarza 90% platnego. Kazda firma i branza jednak ma rozne zasady. Trzeba je sprawdzic w Staff Book.

Avatar użytkownika
Kasia
Weteran

  • Posty: 377
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 08:06
  • Lokalizacja: Newcastle/SouthShields/Gdansk

Wt 19 wrz, 2006 21:22

wielkie dzieki,
::wales

radek
Rozkręca się

  • Posty: 89
  • Dołączył(a): Pn 04 wrz, 2006 09:48
  • Lokalizacja: South Shields/Kolobrzeg

Śr 20 wrz, 2006 07:26

Co do stawek godzinowych w gastronomii - za soboty i niedziele płacone jest normalnie - podwójna stawka wchodzi w grę w przypadku pracy w 2 lub 3 dni z tzw. bank holidays - Boże Narodzenie, bodaj Nowy Rok i Wielki Piątek. Te sa NA PEWNO płatne podwójnie, co do innych "dni świątecznych" wiele zależy od pracodawcy.

Marta
Weteran

  • Posty: 317
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 10:09

Śr 20 wrz, 2006 12:39

Radek zobacz tuaj:http://ncl.to.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=30&Itemid=26
Przerwy na odpoczynek
Jeśli twój dzień roboczy trwa ponad sześć godzin, masz prawo do 20 minut przerwy na odpoczynek. Jakkolwiek, jeśli masz 18 lat lub mniej, wówczas masz prawo do 30 minutowej przerwy po czterech i pół godzinach pracy.


Apropo pracy w soboty i niedziele zależy jaki masz kontrakt. Jeżeli pracujesz 3 dni w tygodniu i 2 dni w weekend to stawaka zazwyczaj jest normalna. Jeżeli pracujesz 5 dni w tygodniu (np. 37,5-40h) a sobota i niedziela to dzien dodatkowy, to dużo firm płaci overtime powyżej (37.5-40 h), mnożac stawkę bazowa razy 1.5, a powyżej 60h razy 2 (chodzi o to żeby zrekompesować ci znacznie wyższy podatek). Ale musisz to mieć na umowię. Znam pracodawców, którzy bez względu czy pracujesz w sobotę niedzielę czy świeta, czy masz nadgodziny czy nie, płacą to samo...

Avatar użytkownika
Rych
Weteran

  • Posty: 2614
  • Dołączył(a): Pt 10 lut, 2006 19:02
  • Lokalizacja: Newcastle

Śr 20 wrz, 2006 15:08

Z tymi przerwami to zależy od firmy. Moja żona pracuje 37,5 godzin w tygodniu (7,5/dzień), ale w pracy spędza 8h, właśnie z powodu przerwy. Ja w pracy jestem 8h, z godzinna przerwa i płacą mi za 8h.

Avatar użytkownika
Tmn
Bywalec

  • Posty: 129
  • Dołączył(a): Pn 06 mar, 2006 14:30
  • Lokalizacja: NE

Śr 20 wrz, 2006 19:59

Ja rowniez wszystkie przerwy mam platne.
Natomiast pracowalem w fabryce grzejnikow,gdzie placono za 7,5 h.a bylo sie 8h.ale nie bylo wiecej przerw jedynie jedna i to nieplatna.
Chodzi konkretnie o Mayson-a.

bary


N 24 wrz, 2006 10:31

dot. 3 - Kazdy ma prawo do platnego chorobowego. Mozna wziac pierwsze 3 dni (platne) chorobowe, jesli jest sie chorym dluzej nic 3 dni trzeba udac sie do lekarza GP po zwolnienie sick note, ktore upowaznia do 90% platnego zwolnienia lekarskiego. W roku mozna miec do 6 tygodni zwolnienie od lekarza 90% platnego. Kazda firma i branza jednak ma rozne zasady. Trzeba je sprawdzic w Staff Book.


Informacje powyzej sa bledne (i to bardzo).

Co do przepisow o chorobowym, poczytaj sobie tutaj:
http://www.dwp.gov.uk/lifeevent/benefit ... ck_pay.asp

"Kazda firma i branza" musi sie zastosowac do przepisow podanych w linku, natomiast niektore, co lepsze firmy, maja dodatkowe benefity dotyczace chorobowego, tzn. wyplacaja dodatkowe fundusze powyzej Statutory Sick Pay (np. placa od pierwszego, a nie czwartego dnia choroby, i np. uzupelniaja SSP to 100% pensji).

Avatar użytkownika
Duende
Bywalec

  • Posty: 242
  • Dołączył(a): Wt 21 lut, 2006 21:33

N 24 wrz, 2006 11:04

Kazda firma i branza jednak ma rozne zasady. Trzeba je sprawdzic w Staff Book.


Powyzsze informacje podalam ze swego doswiadczenia. Tak traktuja pracownikow w mojej firmie, jest to według zasad i polisy wewnetrznej naszej firmy wpisanej w Staff Book.

Znam osobe (anglika) ktora pracuje w innej renomowanej budowlanej firmie w Bishop Auckland na stanowisku Managera i on nie ma prawa do platnych dni chorobowych, za kazdym razem jak bierze wolne to odcinaja mu z pensji.

Zasady sa rożne.

Avatar użytkownika
Kasia
Weteran

  • Posty: 377
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 08:06
  • Lokalizacja: Newcastle/SouthShields/Gdansk

Pn 25 wrz, 2006 13:54

Kasia napisał(a):Znam osobe (anglika) ktora pracuje w innej renomowanej budowlanej firmie w Bishop Auckland na stanowisku Managera i on nie ma prawa do platnych dni chorobowych, za kazdym razem jak bierze wolne to odcinaja mu z pensji.

Zasady sa rożne.


A powyzej piszesz "kazdy ma prawo do platnego chorobowego" (co oczywiscie jest bzdura, co widac nawet na przykladzie Twojego znajomego) :mrgreen:

W linku, ktory podalam powyzej, jest dokladnie napisane, kto ma prawo do platnego chorobowego, od ktorego dnia choroby jest ono wyplacane i ile wynosi. Jesli firma daje cos ponadto, to jest wewnetrzny benefit firmy. Natomiast firma nie ma prawa wyplacac mniej, niz SSP, oczywiscie tylko tym, ktorym sie platne chorobowe nalezy.

Avatar użytkownika
Duende
Bywalec

  • Posty: 242
  • Dołączył(a): Wt 21 lut, 2006 21:33

Pn 25 wrz, 2006 21:59

Czyli prawo Pracy jest jedno dla wszystkich.Natomiast dodatki zaleza od firmy dla ktorej sie pracuje.Chodzi o regulacje wewnetrzne,oczywiscie?
Mysle,ze to mialas na mysli.

bary


Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Powrót do PRAWO, BENEFITY, PODATKI, BANK, BIZNES