jak dopisać żonę i dzieci do rezydenta męża?

Wt 21 lut, 2006 20:01

Mam takie pytanie do wszystkich osob ktore odwiedzaja to forum - czy ktos z was skladal aplikacje do Home Office na status rezydenta? Chodzi mi dokladnie o to jak dlugo czekaliscie na odpowiedz od nich.
Wiem ze na starym forum byla kiedys rozmowa na ten temat ale jakos nie moge tego tematu odnalezc.
Ja juz prawie trzy miesiace czekam i nawet zadnego potwierdzenia od nich nie dostalem ze przyjeli moja aplikacje.

arek


Wt 21 lut, 2006 20:26

Wydaje mi się, że niektórzy mieszają dwie rzeczy: rezydenture podatkową - do której potrzeba wypełnić P86 i wysłać do IR (w życiu o tym nie słyszałam trzeba będzie sprawdzić) i residency permit, który związany jest z Home Office, wypełnieniem formularza EEC1 i wymaga 12 przepracowanych miesięcy (a potem nawet i 6 miesięczy oczekiwania na wystawienie świstka, bo mają urwanie głowy).
My dostaliśmy Residency Permit jakis czas temu - w zasadzie niewiele to zmienia - stanowi dowód, że możemy pracowac na równi z Anglikami, nie musimy przy zmianie pracy rejestrować się w ramach WRS. No i to baza do uzyskania po kolejnych 5 latach obywatelstwa.


to cytat ze z watku ze starego forum:
http://nc.to.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=145&highlight=rezyd%2A

Avatar użytkownika
Rych
Weteran

  • Posty: 2614
  • Dołączył(a): Pt 10 lut, 2006 19:02
  • Lokalizacja: Newcastle

Wt 21 lut, 2006 23:17

Po "odświeżeniu" informacji sprawa wygląda tak:

ja sama napisał(a):1. rozpoczynasz pracę w Wielkiej Brytanii - rejestrujesz się w Home Office w ramach programu WRS (Worker Registration Scheme). tutaj info po polsku plus aplikacja

2. Po 12 miesiącach pracy (z maksymalnie 30-toma nieprzepracowanymi dniami, pracę możesz zmieniać, tylko informowac o tym HO) można aplikować o coś, co nazywa się Residence Permit. Niebieski papierek, który poświadcza, że masz prawo do pracy na terenie UK, trzeba go podobno pokazywać na granicy przy każdym wyjeździe/przyjeździe (tak na nim napisali ;) ). Residence Permit wystawiane jest na okres 5 lat. My wypełnialiśmy w zeszłym roku formularz EEC1, teraz jest to formularz EEA1.

3. O pozwolenie pobytu na stałe, czyli Permanent Residence, można starać się po 4 latach pobytu i pracy na terenie UK (czyli rok rejestracji w ramach WRS plus 3 lata z Residence Permit - musimy mieć RP zanim aplikujemy o PR). Wypełniamy formularz EEA3



Jeśli ktoś sie uprze i chce angielski paszport:

to samo źródło napisał(a): Wymagania stawiane tym, którzy chcą zmienić paszport:
The legal requirements you should meet before you are apply are that you:

1. Are aged 18 or over when you apply
2. Are of sound mind, so that you understand the step you are taking
3. Intend to continue to live in the UK, or to enter or continue in Crown Service, the service of an international organisation of which the UK is a member or the service of a company or association established in the UK
4. Can communicate in English (or Welsh or Scottish Gaelic) to an acceptable degree
5. Have sufficient knowledge about life in the UK (this requirement will apply to all applications received by the Home Office on or after 1 November 2005
6. Are of good character
7. Have lived legally in the UK for a minimum of five years before you apply (three years if you are applying on the basis of marriage to a British citizen) and are free from immigration time restrictions.


Jakie papierki wypełniać?

Dla rodziców: przewodnik i aplikacja - formularz AN - w języku angielskim - 52 strony wszyctkiego do kupy

Rejestracja dzieci poniżej 18 roku życia - (jeśli nie mamy ich na naszej aplikacji): wskazówki i informacje
a tutaj formularz MN1

Ile kosztuje ta przyjemność?

ADULTS
Form AN Naturalisation as a British citizen on the basis of 5 years residence. £268*
Form AN Husband and wife living together who apply at the same time page one joint fee of £336*
Form AN Naturalisation as a British citizen on the basis of marriage to a British citizen. £268*

Children
Form AN (applying with parents) One or more children under 18 included in their parent's application pay one fee of £200
Form MN1 One or more children under 18 applying separately from their parents pay one fee of £200


Więcej o płatnościach TU

Marta
Weteran

  • Posty: 317
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 10:09

Cz 23 lut, 2006 21:42

Dzieki wielkie za informacje.

arek


Cz 27 kwi, 2006 09:57

Nie bardzo rozumiem o czym Wy mowicie?!Prawo rezydenta masz od momentu otrzymania numeru pracownika z Home Office(tzw.:pozwolenie na prace).A nie po 12 miesiacach!Po 12 miesiacach przepracowanych w Anglii kazdy ma prawo do zasilku z tutejszego posredniaka.W razie utraty pracy oczywiscie. :D

Avatar użytkownika
dziadzia
Bywalec

  • Posty: 146
  • Dołączył(a): Cz 27 kwi, 2006 09:35

Pn 14 sie, 2006 13:34

Mój mąz ma juz rezydenta. Za około 2 m-ce wyjezdzam do niego z dzieckiem na stałe. Mam takie pytanie, jak dopisac nas do tej rezydentury? Czy jest jakis specjalny druk? Czy mozemy to zrobic jeszcze przed wyjazdem? (paszpory moge przesłac mezowi jeszcze z Polski przed wyjazdem). Czy ktos moze sie podzielic wiedzą na ten temat?
Pozdrawiam
joanna

joa78
Bywalec

  • Posty: 143
  • Dołączył(a): Wt 08 sie, 2006 12:12

Pn 14 sie, 2006 13:35

Mój mąz ma juz rezydenta. Za około 2 m-ce wyjezdzam do niego z dzieckiem na stałe. Mam takie pytanie, jak dopisac nas do tej rezydentury? Czy jest jakis specjalny druk? Czy mozemy to zrobic jeszcze przed wyjazdem? (paszpory moge przesłac mezowi jeszcze z Polski przed wyjazdem). Czy ktos moze sie podzielic wiedzą na ten temat?
Pozdrawiam
joanna

joa78
Bywalec

  • Posty: 143
  • Dołączył(a): Wt 08 sie, 2006 12:12

Wt 15 sie, 2006 22:28

o status rezydenta mozna ubiegac sie dopiero po pół roku mieszkania w UK składajac w Home Office P86, oni nie wysla Ci zadnej odpowiedzi, musisz sam do nich przedzwonic, powiedziec ze zlozyles P86 i czekasz na list potwierdzajacy Twoja rezydencje podatkowa w UK. My tak zrobilismy i list z rezydencja przyszedł do nas po okło tygodniu :)

ulala
Początkujący na forum

  • Posty: 5
  • Dołączył(a): Pt 07 kwi, 2006 22:30
  • Lokalizacja: Kielce

Wt 15 sie, 2006 22:30

sorki pomyliłam sie nie do Home Office tylko do Inland Revenue :)

ulala
Początkujący na forum

  • Posty: 5
  • Dołączył(a): Pt 07 kwi, 2006 22:30
  • Lokalizacja: Kielce

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Powrót do PRAWO, BENEFITY, PODATKI, BANK, BIZNES

cron