Jak uzyskac dofinansowanie do opieki nad 3latkiem?

Pn 18 sie, 2008 21:40

Witam!

Tak sie zlozylo ze od okolo polowy wrzesnia bede musial sie zajac samodzielnie opieka nad moim 3letnim synkiem. Wczesniej byl pod opieka mojej zony w Polsce. Teraz mi ona go zostawia. Nie wiem prawde mowiac jak sie do tego zabrac. Troche niespodziewanie zostane samotnym ojcem. Mieszkam w Gateshead a pracuje w Washington-ie. W domu mnie nie ma od 5am do okolo 4-6pm.

Ponadto moj synek dostal sie do Nursery School od 1:15pm wiec trzeba by go odprowadzac

Myslalem co zrobic i rozwazam nastepujace warianty:

1. Jakies przedszkole (np. przy tej Nursery School). Niestety przedszkole jest od 8am wiec dodatkowo bede musial od 5am do 8am jakas opieke wynajac. Koszty wiec wysokie, ale ponoc do 80% mozna odzyskac. (tylko co znaczy w praktyce te "do 80%"?? )

2. AuPair. Koszt to zakwaterowanie+wyzywienie+kieszonkowe 55F/tyg. Nie wiem czy da tu sie cokolwiek odzyskac od panstwa

3. Zatrudnienie kogos z rodziny lub znajomych rodziny, kto w polsce jest na emeryturze. Koszt mniej wiecej tak jak AuPair. tutaj jednak na pewno nie da sie nic odzyskac od panstwa.

Ja spotkalem sie z opinia ze w praktyce nie tak zle wychodzi wariant nr3. Czy tak jest w istocie?? Co o tym myslicie??

Mam jeszcze pytanie jesli ktos wie. Jak to jest z zasilkami dla osoby samotnie wychowujacej dziecko? Czy w mojej sytuacji przysluguje mi? Ja nie mam rozwodu z zona, lecz nie mieszkamy razem. Czy jesli bedzie mieszkal ze mna np. ktos z rodziny to nadal bede mogl otrzymywac zasilek dla osoby samotnie wychowujacej dziecko??

Czy ktos wie w jakiej wysokosci mozna taki zasilek otrzymac?? Ja zarabiam niewiele okolo 200 do 250F/tyg (zaleznie czy trafia mi sie nadgodziny czy nie). Koszty utrzymania dziecka i opieki mnie troche przerazaja wiec sie troche boje. Bo po oplaceniu mieszkania i rachunkow te 200F/tyg na mnie samego ledwo starczaja.


Pozdrowienia i z gory dzieki za rade.


Pawel

pawel301
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 2
  • Dołączył(a): Cz 21 wrz, 2006 20:06

Wt 19 sie, 2008 10:53

Moge podpowiedziec ci, zeby zainteresowac sie platna angielska opiekunka- CHILDMINDER. Musi ona byc zarejestrowana. W takim przypadku dziecko moze byc pod jej opieka caly dzien. Niektore z nich oferuja odbior dzieci z domu i zawiezienie ich do domu, rowniez transport do i ze szkoly.
Informacje wedlug regionu w ktorym mieszkasz mozesz znalezc tutaj http://www.childcarelink.gov.uk/

W takim przypadku, jako samotny rodzic kwalifikujesz sie do Working Tax Credit i na tej podstawie mozesz uzyskac dofinansowanie do 80% poniesionych kosztow jesli koszt za opieke nie przekracza chyba 180 f.

Sama jestem swieza w temacie i jestem na etapie zalatwiania dofinansowania, wiecej nic ci nie podpowiem.
Pozdrawiam

olkahof
Rozkręca się

  • Posty: 97
  • Dołączył(a): Śr 06 cze, 2007 19:35
  • Lokalizacja: consett

Wt 19 sie, 2008 16:29

Jeżeli opiekujesz się synem, należy Ci się Child Benefit (18,10 funtów / tyg).
Poza tym Child Tax Credit i Tax Credit (przy Twoich zarobkach całkiem spora suma, myśle że jakieś 300 / miesięcznie).TUTAJ sprawdzisz czy się kwalifikujesz i ile miesięcznie możesz dostać dopłaty jeżeli chodzi o Tax i Child Tax Credit.
A TUTAJ masz link do kalkulatora wszystkich benefitów i dopłat o jakie się możesz starać, wpisz dane i wszystkiego się dowiesz.

Avatar użytkownika
wojtek
Bywalec

  • Posty: 130
  • Dołączył(a): Cz 19 kwi, 2007 20:02
  • Lokalizacja: Newcastle / Gdynia

Wt 19 sie, 2008 19:25

Dzieki olkahof i wojtek!

Z tego co widze to jesli na CHILDMINDER-ke wydaje do 175F na tydzien to mi zwracaja 80%, czyli 140F.
Tylko nie rozumiem jednego: jesli wydawal bym wiecej niz 175F na tydzien to zwracaja mi dalej 140F czy tez nie nalezy mi sie wtedy doplata wcale?
To akurat istotny szczegol bo ja prawdopodobnie bede musial wziasc na wiecej godzin. A liczac 6F na godzine to moze wyjsc wiecej.

PS Fajny ten kalkulator benefitow. Kawa na lawe. Konkretnie i na temat. Dzieki Wojtek.

pawel301
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 2
  • Dołączył(a): Cz 21 wrz, 2006 20:06

Wt 19 sie, 2008 19:33

Ja chcialam podpowiedziec, koniecznie zarejestruj dziecko u lekarza rodzinnego GP i jednoczesnie do opiekunki zdrowotnej dziecka. Ona ci takze bardzo pomoze podczas problemow zdrowotnych dziecka, a takze doradzi ci w sprawach zasilkowych, w wyborze przedszkola i szkoly oraz pomoze znalezc childminder'ke lub inne sposoby opieki nad dzieckiem. Jesli nie znasz jezyka pros o tlumacza ktory ci sie nalezy.

Avatar użytkownika
Kasia
Weteran

  • Posty: 377
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 08:06
  • Lokalizacja: Newcastle/SouthShields/Gdansk

Wt 19 sie, 2008 20:47

jesteś odważny, życze Ci szczerze powodzenia.

Avatar użytkownika
martinek77
Weteran

  • Posty: 1287
  • Dołączył(a): N 19 mar, 2006 13:17
  • Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Wt 19 sie, 2008 22:09

JA STARALAM SIE O ZWROT KOSZTOW JAKIE PONIOSLAM ZA PRZEDSZKOLE MOJEGO DZIECKA WSZYSTKO ZALATWIA SIE PRZEZ TELEFON JAK MASZ PRZYZNANY Child Tax Credit TO DO TEGO DODADZA CI ILE CI PRZYZNALI MI WYSZLO OKOLO 70% A JUZ PO 2 TYGODNIACH WPLYNELY PIERWSZE PIENIADZE JA OSOBISCIE POLECAM PRZEDSZKOLE DLA 3 LATKA 2,5GODZINY NALEZA CI SIE BEZPLATNIE NAPEWNO MASZ JAKIS ZNAJOMYCH ALBO MOZE LOKATOROW DLA KTORYCH NIE BYLO BY PROBLEMU PROWADZAC MALEGO DO PRZEDSZKOLA NAPISZ GDZIE MIESZKASZ NAPEWNO KTOS SIE ZNAJDZIE DO POMOCY ZYCZE POWODZENIA MIESZKAC Z MALYM CZLOWIECZKIEM TO SUPER SPRAWA ::aplauz

DORA
Rozkręca się

  • Posty: 34
  • Dołączył(a): Wt 11 gru, 2007 23:51
  • Lokalizacja: WASHINGTON

Śr 20 sie, 2008 19:53

zmartwilam sie troszke twoja sytuacja bo przy takich zarobkach jest ciezko ale glowa do gory bedzie dobrze duzo milosci musisz okazac maluchowi wiem co to znaczy rozstanie z jednym rodzicem w tym wieku ciezko bedzie tak jak poprzednicy pisali zamawiaj kwestionariusze na child benefit i working tax credit odrazu na working tax wypelniasz na tax child benefit ok 140f tygodniowo przy twoich zarobkach moze mniej nas jest 4 a was bedzie 2 wiec ciezko mi powiedziec ale kolo 100 napewno

madziusiek21
Weteran

  • Posty: 535
  • Dołączył(a): N 30 mar, 2008 06:36
  • Lokalizacja: Newcastle upon Tyne

Śr 20 sie, 2008 20:26

Income Support jest przeznaczony dla osób, które nie mają lub mają niskie dochody, nie mogą pracować bo opiekują się dzieckiem lub są chorzy lub kalecy.

Każdy kto opiekuje się dzieckiem w wieku do 16 lat, jest uprawniony do Child Benefit.

Powinieneś także być uprawniony do Child Tax Credit, oraz jeżeli pracujesz na pól etatu lub na cały etat więcej niż 16 godzin tygodniowo, wtedy także możesz obiegać się o Working Tax Credit.

Jeżeli opiekujesz się dzieckiem, które jest upośledzone fizycznie lub umysłowo i ma do 16 lat, wtedy możesz być uprawniony do otrzymania Disability Living Allowance.

Jeżeli mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu, możesz starać się o pomoc w płaceniu twojego czynszu ubiegając się o Housing Benefit.

Gdy potrzebujesz pomocy w spłacaniu kredytu hipotecznego, wtedy możesz dostać pomoc dzięki Income Support.

Możesz także starać się o ulgę na Council Tax ubiegając się o Council Tax Benefit.

Możesz być także uprawniony do dotacji lub pożyczki z Social Fund. Oferuje nisko procentowe kredyty dla osób, które mają niskie lub wcale nie mają dochodów i potrzebują pomocy w płaceniu za podstawowe rzeczy. To czy dostaniesz taka pomoc zależy od twojej osobistej sytuacji.

Zrodlo: mojawyspa.co.uk

Avatar użytkownika
nemec
Weteran

  • Posty: 479
  • Dołączył(a): So 10 lis, 2007 16:57
  • Lokalizacja: M'boro

Cz 21 sie, 2008 08:22

pawel301 napisał(a):Dzieki olkahof i wojtek!

Z tego co widze to jesli na CHILDMINDER-ke wydaje do 175F na tydzien to mi zwracaja 80%, czyli 140F.
Tylko nie rozumiem jednego: jesli wydawal bym wiecej niz 175F na tydzien to zwracaja mi dalej 140F czy tez nie nalezy mi sie wtedy doplata wcale?
To akurat istotny szczegol bo ja prawdopodobnie bede musial wziasc na wiecej godzin. A liczac 6F na godzine to moze wyjsc wiecej.

PS Fajny ten kalkulator benefitow. Kawa na lawe. Konkretnie i na temat. Dzieki Wojtek.


Posluchaj, nie zawsze licza stawke za godzine, u nas jest tak, ze albo za godzine 5f albo za dzien 30f, zalezy co wychodzi mniej.

Rowniez zycze ci powodzenia i jesli potrzebujesz pomocy w zalatwieniu czegokolwiek sluze pomoca, pisz na priv.

olkahof
Rozkręca się

  • Posty: 97
  • Dołączył(a): Śr 06 cze, 2007 19:35
  • Lokalizacja: consett

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Powrót do RODZICE