Milion pytań od świeżaka!

Życie codzienne w North East i UK - Newcastle, Sunderland, Darlington, Middlesbrough, Gateshead, Consett...

Śr 15 kwi, 2015 16:23

Jeżeli piszę w złym wątku proszę o przeniesienie.

Witam! W najbliższym czasie wraz z przyszłą żoną wybieramy się do Anglii a dokładnie do Newcastle - 7 maja.


Jestem absolwentem technikum logistycznego wraz ze zdanym egzaminem zawodowym, żona ma skończone technikum odzieżowe. Jesteśmy ambitnymi ludźmi szukający wyzwań którzy chętnie podejmą pracę.

Stąd moje pytania:

1. Trasa do newcastle - chciałem lecieć z Polski do Doncaste'ru gdzie pózniej autobusem udać się na stacje (pociąg) a tam do mojego celu. Z tego co sprawdzałem jest to możliwe, ale czy na pewno? Jakie są ceny biletów autobusowych?

2. Wynajęcie domu/mieszkania - z tego co czytałem i sprawdzałem na miejscu będę o godzinie 23-24. Będzie pewnie problem z pobytem/nocką. Czy ludzie którzy wynajmują mieszkania "landorzy?" mogą się pisać na tak późną godzinę przybycia? W końcu pieniądz to pieniądz, nie stracą a zarobią ; ).

3. Praca - temat ciężki.. jak z dostępnością w tym regionie? Mój znajomy pracuje na myjny, dostał sie z "marszu" - ciężko w to uwierzyć... Jak to naprawdę wygląda?

4. Praca dla par - czytałem trochę, jak to wygląda? Płacone jest na łebka (tzn, ja X F i kobieta X F)? Czy za pracę grupową (suma).

5. Numer NIN - czy do pracy jest to tak potrzebne? Znajomy mówił mi że na początku pracował bez, jest to możliwe?

6. I ostatnie - uh.. tak wiem, w końcu :D! Jak z kontem w banku? Czy może być to konto w polskim banku, czy musi być to bank Angielski?

Z góry dziękuje za odpowiedzi, na pewno kiedyś się odwdzięczę!

Jeżeli te pytania padły na forum bądź można je wyczytać, to przepraszam ale nic nie znalazłem.

Pozdrawiam serdecznie!
Patryk

Dervish
Początkujący na forum

  • Posty: 9
  • Dołączył(a): Śr 15 kwi, 2015 16:09

Śr 15 kwi, 2015 19:02

1. Trasa do newcastle - chciałem lecieć z Polski do Doncaste'ru gdzie pózniej autobusem udać się na stacje (pociąg) a tam do mojego celu. Z tego co sprawdzałem jest to możliwe, ale czy na pewno? Jakie są ceny biletów autobusowych?

Spróbuj znaleźć na forum może ktoś tego dnia jedzie samochodem z Doncaster do Newcastle lub tez wynająć sobie kto mógłby Cię odebrać

2. Wynajęcie domu/mieszkania - z tego co czytałem i sprawdzałem na miejscu będę o godzinie 23-24. Będzie pewnie problem z pobytem/nocką. Czy ludzie którzy wynajmują mieszkania "landorzy?" mogą się pisać na tak późną godzinę przybycia? W końcu pieniądz to pieniądz, nie stracą a zarobią ; ).
Wynajęcie mieszkania o nocnej porze może być kłopotliwe. Nie wiem jak dokładnie wygląda to w Newcastle ale łatwo nie będzie. Poszukaj może ktoś na forum wynajmuje mieszkanie lub chociaż pokój dla pary.

3. Praca - temat ciężki.. jak z dostępnością w tym regionie? Mój znajomy pracuje na myjny, dostał sie z "marszu" - ciężko w to uwierzyć... Jak to naprawdę wygląda?
To zależy od wielu czynników, przede wszystkim od znajomości języka! Po drugie od chęci. Dużo jest ofert pracy ale za min. krajową.

4. Praca dla par - czytałem trochę, jak to wygląda? Płacone jest na łebka (tzn, ja X F i kobieta X F)? Czy za pracę grupową (suma).
Przyznam się że też kiedyś zastanawiałem się nad taką pracą ale w ogłoszeniach ewidentnie było napisane że język ma być na bardzo dobrym komunikatywnym poziomie. Oczywiście zależy wszystko od tego co i gdzie bo można i też znaleźć pracę w pubie, Ty jako sprzątacz złota rączka, myjka a żona jako kelnerka ale powtarzam - to zależy od języka.
5. Numer NIN - czy do pracy jest to tak potrzebne? Znajomy mówił mi że na początku pracował bez, jest to możliwe?
Jest to możliwe ale i tak jak chcesz legalną pracę to musisz wyrobić jak najszybciej NIN

6. I ostatnie - uh.. tak wiem, w końcu :D! Jak z kontem w banku? Czy może być to konto w polskim banku, czy musi być to bank Angielski?
Definitywnie konto musisz mieć założone w UK

Z góry zaznaczam że jest to tylko moja opinia oparta na doświadczeniu, jeżeli ktoś posiada inne informację to proszę się podzielić.

vikodin66
Bywalec

  • Posty: 122
  • Dołączył(a): Cz 07 lut, 2013 16:14
  • Lokalizacja: Sunderland

Śr 15 kwi, 2015 19:15

Hej.

Mieszkam w Uk od 7 lat i juz kilka razy mialem przeprowadzke i dobrze wiem jak to wyglada...

Na Twoje pytania odpowiem w kolejnosci.

1) Na 1wszy raz wyprawa z Doncaster do Newcastle pociagirm moze byc dla Was klopotliwa bo trzeba z lotniska podjechac PKSem :-) na stacje PKP a nastepnie pociagiem do NCL. Wiem ze jest klopot z poznymi godzinami bo pociagi rzadko kursuja.
Najlepiej dodaj na forum posta ze szukasz transportku z lotniska...moze ktos bedzie mial wolne miejsca.

2) Jak nic nie macie jeszcze nagrane to jest duza lipa. Agencje wynajmu albo landrorzy potrzebuja paru dni aby sprawdzic wasze dane tj. zdolnosc kredytowa itp. Tym bardziej jak nie masz jeszcze angielskiego konta bankowego poniewaz agencja bedzie go wymagac do realizowania platnosci za wynajem.
Najlepszym wyjscie jest wynajecie pokoju od kogos. Jest wiele takich prywatnych ogloszen.Jedyne co musisz zrobis do zaplacic kaucje za 1 miesiac do przodu.

3) Praca to juz inna bajka...jak masz dobry angielski to punkt dla Ciebie. Ale musisz liczyc ze zejdzie minimum tydzien jak cos wychaczysz. Papiery najwazniejsze tj. onto bankowe i Home Office bez nich ani rusz.

4) Nie mam pojecia

5) Tak jest to mozliwe bo agencja pracy daja Ci czas na zalatwienie tego numeru i pozniej po prostu go tylko uzupelni w papierach

6) Polskie konto odpada wymagane jest angielskie

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Marcin J.
Bywalec

  • Posty: 122
  • Dołączył(a): Pt 10 lip, 2009 10:41

Śr 15 kwi, 2015 20:18

Dziękuje bardzo za odpowiedzi! W tak szybkim czasie ;o!

Propo naszego angielskiego.. jest w stopniu komunikatywnym.

Aj, nie wygląda to tak kolorowo, widzę że trzeba się wiele natrudzić by miało wszystko ręcę i nogi.

Szczerze, praca - nie musi być wyszukana, wystarczy zwykła - na taśmie produkcyjnej bądz typowo fizyczna.

Następne pytania..

1. Płaca (przypuśćmy że robimy dla Agencji pracy). Mamy stawkę 7.30F brutto, ile wychodzi na czysto? Czy tak jak u nas w PL (ubezpieczenia pierdoły).

2. Mieszkanie, śledziłem i sledze nadal ogłoszenia.. wahające się od 60 - 100 funtów za tydzien w pokoju. Opłaca się bardziej mieszkanie czy pokój? Od razu mówię że chciałbym swój "kibel"..

3. Mam obawy odnośnie znaczenia pracy, gdzie najlepiej szukać? Agencja?

4. Największym popyt, w jakich branżach? Ja trudnie się w stolarstwie, żona krawcowa.

Dervish
Początkujący na forum

  • Posty: 9
  • Dołączył(a): Śr 15 kwi, 2015 16:09

Śr 15 kwi, 2015 22:02

1. - 7.30 brutto to około 6.4 netto, ściągnij sobie na telefon "PAYE TAX Calculator"
2. - Pytanie czy się opłaca? To zależy w jakim celu tu przyjechałeś. Jeżeli zarobić to wybierz pokój wyjdzie taniej ale musisz się dzielić łazienką, kuchnią itp ale z drugiej strony czasami się zdarzy że wszystkie opłaty masz wliczone w wynajem. Mieszkanie "opłaca" się gdy chcesz mieć święty spokój ale weź pod uwagę że trzeba mieć na miesięczny depozyt, opłacić council tax, prąd, woda, gaz.
3. - Pracę szukać gdzie popadnie: internet, agencje, czasami nawet można spróbować z CV do konkretnej firmy.
4. - niestety ale nie orientuje się w zawodach które wymieniłeś.

vikodin66
Bywalec

  • Posty: 122
  • Dołączył(a): Cz 07 lut, 2013 16:14
  • Lokalizacja: Sunderland

Cz 16 kwi, 2015 00:28

Dlaczego Newcastle? Macie tu znajomych? Osobiście szukałbym lokalizacji gdzieś na południu UK. Tam gdzie więcej pracy, lepsze zarobki, lepsza pogoda i dogodniejsze połączenia ze światem.

Avatar użytkownika
andypolo
Weteran

  • Posty: 426
  • Dołączył(a): Pt 17 lut, 2012 20:25
  • Lokalizacja: C-L-S

Cz 16 kwi, 2015 08:52

Co prawda to prawda. Jakbym mógł jeszcze raz się cofnąć i ponownie wybrać miasto to faktycznie wybrałbym jakieś z południa UK i nie mówię tu o Londynie.

vikodin66
Bywalec

  • Posty: 122
  • Dołączył(a): Cz 07 lut, 2013 16:14
  • Lokalizacja: Sunderland

Cz 16 kwi, 2015 14:03

Dziękuje za tak liczne odpowiedzi!

Owszem, mamy znajomego który pojechał 3 miesiące temu do rodziny - Newcastle.

Mam jeszcze kuzyna który stacjonuje w Gravesend - co powiecie o tej miescowości? Znajdziemy tam pracę?

Jeżeli południe, to na jaką mieścinę stawiać?

Dervish
Początkujący na forum

  • Posty: 9
  • Dołączył(a): Śr 15 kwi, 2015 16:09

N 19 kwi, 2015 19:17

Macie gdzie zostac przez pierwsze tygodnie po przyjezdzie? bo mieszkania tak z marszu nikt wam nie wynajmie. Sprawdzaja twoja zdolnosc kredytowa, prace, zarobki, jak dlugo tu mieszkasz, referencje od poprzednich landlordów, insurance number itd. co trwa min. tydzień. Jedyna opcja na poczatek to niestety pokoj, badz mieszkanie od prywatnego landlorda, choc tez watpie, aby ktorykolwiek sie zgodzil, dopoki nie macie stalej pracy. Po drugie, nie lepiej leciec bezposrednio z Krakowa do NCL? Z praca na poczatku bedzie ciezko, ale gdzie nie jest? Samo zalatwienie konta w banku (to akurat zajmuje chwile, ale musisz miec adres zamieszkania, na ktory dojdzie karta) i wyrobienie NIN potrwa z tydzień. Z tego co sie orientuję to prace w fabryce mozna znalezc przez agencje pin-point. Szukaja zarowno kobiet jak i mezczyzn. Co do podatkow - to sa bardzo niskie, dopiero po przekroczeniu 10600 funtow zaczna Wam pobierac 20% z kazdego funta. ;) Placi sie jedynie skladke zdrowotna..

Avatar użytkownika
emate
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 2
  • Dołączył(a): Cz 07 kwi, 2011 13:28
  • Lokalizacja: Sunderland/Wałbrzych

Śr 22 kwi, 2015 18:28

Witajcie!

Dziękuje za tak liczne odpowiedzi!

Tak, szukamy mieszkania, ale już coś mam zaklepane.

Niestety jesteśmy z PZN a nie z KRK ; /, ale już znaleźliśmy transport z lotniska do NCL.

Aktualnie szukamy pracy, jesteśmy dobrej myśli ;)!

Dervish
Początkujący na forum

  • Posty: 9
  • Dołączył(a): Śr 15 kwi, 2015 16:09

Cz 23 kwi, 2015 08:10

Good luck :-)

justyna
Rozkręca się

  • Posty: 69
  • Dołączył(a): Cz 23 lis, 2006 15:39

Cz 23 kwi, 2015 15:49

andypolo napisał(a):Dlaczego Newcastle? Macie tu znajomych? Osobiście szukałbym lokalizacji gdzieś na południu UK. Tam gdzie więcej pracy, lepsze zarobki, lepsza pogoda i dogodniejsze połączenia ze światem.


Ale również droższe życie. Mam znajomych w Brighton i Southampton, wynajem pokoju / mieszkania zdecydowanie drożej niz w NorthEast.

Avatar użytkownika
Maokai
Rozkręca się

  • Posty: 54
  • Dołączył(a): Pt 25 lip, 2014 01:48
  • Lokalizacja: Gateshead

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Powrót do Forum ogólne

cron