NEPCO vs PEGAZ - o co kaman??

Życie codzienne w North East i UK - Newcastle, Sunderland, Darlington, Middlesbrough, Gateshead, Consett...

So 18 wrz, 2010 15:53

Ciekawi mnie czy znajdzie sie ktos doinformowany kto byl by w stanie oswiecic ogol o co chodzi ze zgrzytem pomiedzy tymi dwoma organizacjami, ci co trzymaja sie blisko pegaza nie maja pojecia o imprezach nepco i na odwrot...

Avatar użytkownika
lucky
Weteran

  • Posty: 886
  • Dołączył(a): Śr 24 sty, 2007 14:07
  • Lokalizacja: www.cham.co.uk

So 18 wrz, 2010 16:58

Jedni dzialaja w Ncl, drudzy w Gateshead. Problem byl i zalozyl 3 organizacje.
Smrodek pozostal i organizacje traktuja sie z rezerwa. I tyle.

rebelradiator


So 18 wrz, 2010 17:05

co to jest nepco? bo pegaz to chyba ten kon co umie latac? :)

co to za temat?? ja mam pytanie: gdzie jest krzyz?

Avatar użytkownika
Scofield
Weteran

  • Posty: 1125
  • Dołączył(a): So 30 wrz, 2006 07:26

N 19 wrz, 2010 01:09

Osobiscie bylem i dzialalem w NEPCO, teraz juz sam sie pogubilem o co kaman...
A oprocz nepco i pegaza jest teraz ICOS i Chalenger :P

...tylko krzyza jakos nie ma...

Avatar użytkownika
Simon
Admin

  • Posty: 936
  • Dołączył(a): Śr 22 lut, 2006 21:59
  • Lokalizacja: Grudziadz & Szczecin

N 19 wrz, 2010 08:08

Krzyża nie ma za to jest kabaret w wiadomościach.
Nepco znam, Pegaza znam, a te pozostałę dwie organizacje to co robią?

Avatar użytkownika
jolantina
Weteran

  • Posty: 357
  • Dołączył(a): Śr 25 lut, 2009 21:11
  • Lokalizacja: Hogwart

N 19 wrz, 2010 14:23

jolantina napisał(a):Nepco znam, Pegaza znam, a te pozostałę dwie organizacje to co robią?

ICOS robi duzo, niestety glownie w Sunderlandzie:
http://www.pogaduchy.co.uk/icos-vf72.htm
a Chalenger to chyba jeszcze nic.

Avatar użytkownika
Simon
Admin

  • Posty: 936
  • Dołączył(a): Śr 22 lut, 2006 21:59
  • Lokalizacja: Grudziadz & Szczecin

Pn 20 wrz, 2010 12:34

Tyle się napracowałem dziś z rana i ktoś usunął moją wypowiedź. Przepraszam jeśli uraziłem czymś władze. A była ona o tym że tutaj na emigracji nie ma dobrych Samarytan, którzy robią coś bezinteresownie. Każdy coś z tego ma jeśli nie pieniądze to wpływy, a wpływy to pieniadze i tak sie szystko zapętla. Nie dziwne zatem ze ludzie tak się drą ze sobą i nigdy nie będzie jednosci czy współpracy, bo jak mozna współparcować z konkurencją która odbiera wyłącznosc i dotacje od panstwa?

P.S.
Zapisze sobie tym razem swoja wypowiedź żeby wkleić jeśli zniknie ponownie.

Avatar użytkownika
Hungry Slug
Weteran

  • Posty: 532
  • Dołączył(a): Pt 12 cze, 2009 14:01

Pn 20 wrz, 2010 17:35

jolantina napisał(a):Krzyża nie ma za to jest kabaret w wiadomościach.
Nepco znam, Pegaza znam, a te pozostałę dwie organizacje to co robią?



ICOS-Organizacja wolontaryjna z Sunderland, zrzeszajaca wolontariuszy z calego okregu Tyne and Wear (najwiecej z Sunderlandu i okolic).

Organizatorzy i wspolorganizatorzy takich projektow jak''Mikolaj z Wyspy'', bezplatne kursy jezykowe, wystawa''Solidarnosci''w Gateshead Council, przeprowadzenie wyborow prezydenckich w Sunderlandzie-czlonkowie komisji to byli wlasnie czlonkowie ICOS-a, czy chociazby slynny ''Paintball Day''i wspoltworcy wielu innych ciekawych przedsiewziec.
MADE IN POLAND''Festival razem z NEPCO wspolorganizowal i wspomagal w tym roku takze ICOS.
A-i jeszcze jedno-ICOS bardzo chetnie wspolpracuje z innymi organizacjami.

Dla zainteresowanych dzialalnoscia i projektami organizacji:

http://www.icos.org.uk/

bursztynek0704


Wt 21 wrz, 2010 16:19

NEPCO czyli North East Polish Community istnieje już od kilku lat. Z tego co wiem u podstaw jej założenia była idea skupiająca inteligentnych i twórczych ludzi, którzy łącząc się w jedną organizację mogli się rozwijać intelektualnie i twórczo. Na markę NEPCO swoimi pomysłami i zaangażowaniem pracowało wielu ludzi. Ja również osobiście zaangażowałam się w tą organizację. Jeszcze w tym roku współpracując organizatorką z Made in Poland i pewną geniuszką robiąc wspólny projekt "Świadoma Kobieta" na który przyjęła zaproszenie Anna Maria Jopek podpisałam się jako Marlena Weber NEPCO. Wtedy jeszcze myślałam, że NEPCO to nadal organizacja skupiająca wolontariuszy i w sumie nadal tak jest. Tyle tylko, żę NEPCO to jest teraz NEPCO CIC, czyli prawnie zarejestrowana firma bodajże dwóch osób, ukierunkowana na działalność społeczną( z tego powodu może skupiać wokół siebie wolontariuszy) i mająca pod sobą magazyn 2B, gdzie wszyscy piszący to wolontariusze oraz Polską Szkołę Sobotnią, która zatrudnia Panią dyrektor i nauczycieli.
Myślę, że bardzo dobrze, że nastąpiła ta dyskusja, bo większość ludzi działających jako wolontariusze, np. jak jeszcze do niedawna ja, nie ma pojęcia, że robiąc wolontariat robi wolontariat dla prywatnej firmy, a nie dla organizacji społecznej. Mój natomiast ostatni projekt z NEPCO CIC był już jednak w relacji firma-firma. Również dobrze, że zaistniała ta dyskusja dla uczestników danych imprez, aby wiedzieli, kto jest gospodarzem.

Lena
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 2
  • Dołączył(a): Wt 21 wrz, 2010 14:59

Wt 21 wrz, 2010 16:28

Zatem pytanie brzmi, ktora organizacja obecnie nie dziala na zasadach firmy bo osobiscie jestem nieco zaskoczony faktem iz niektore organizacje chelpia sie mianem wolontariatu tylko dlatego ,iz skupiaja wolontariuszy same jednoczesnie zarabiajac na swojej dzialalnosci.
Fajnie by bylo gdyby ktos wkoncu napisal kto i gdzie to faktycznie wolontariusz a kto poprostu wykonuje swoja prace.

Czyli obecnie sprawa wyglada tak: mamy klika organizacji polonijnych gdyz jedna nie "nakarmila" by wszystkich chetnych? Super.... Zamiast jednej konkretnej ktora skupiala by wszystkich polakow z north east w koncu bedziemy mieli dziesiec ktore beda skupialy jedynie "wolontariuszy"..... Czy moze sie myle?

Avatar użytkownika
lucky
Weteran

  • Posty: 886
  • Dołączył(a): Śr 24 sty, 2007 14:07
  • Lokalizacja: www.cham.co.uk

Wt 21 wrz, 2010 17:28

W odpowiedzi na post Leny dotyczący NEPCO CIC informuję, że oficjalne stanowisko NEPCO CIC zostanie przesłane do publikacji jutro. Chciałam jednak zaznaczyć, iż Lena nie jest osobą w pełni zorientowaną w działalności NEPCO CIC stąd nieścisłości zawarte w jej poście.

Z poważaniem,
Anna Kurkiewicz
Polish Saturday School Project Co-ordinator
za NEPCO CIC.

akura
Początkujący na forum

  • Posty: 9
  • Dołączył(a): Cz 06 sie, 2009 22:23

Wt 21 wrz, 2010 19:55

Cytat;
"Opisując otoczenie, w jakim funkcjonują przedsiębiorstwa społeczne, warto wymienić następujące sfery, w których konkurują one z innymi podmiotami. Jak podaje Greenberg przedsiębiorstwa społeczne toczą walkę o:
- fundusze;
- personel (włączając wolontariuszy i znane osobistości wspierające ich działalność);
- użytkowników (klientów);
- wpływy i prestiż;
- akceptację społeczną"
....

Co by nie bylo wazne ze te "przedsiebiorstwa" robia cos dla nas, szkoda tylko ,ze wzajemna niechec i niedomowienia oslabiaja ich pozycje wsrod poloni a i dzialanie kilku na tym samym terenie napewno oslabia pozycje kazdej z nich w miejscach ktorych uzyskuja fundusze i wsparcie...

Avatar użytkownika
lucky
Weteran

  • Posty: 886
  • Dołączył(a): Śr 24 sty, 2007 14:07
  • Lokalizacja: www.cham.co.uk

Śr 22 wrz, 2010 06:28

ICOS, jak poczytałam na stronce, ma faktycznie bardzo prężną i aktywną działalność natomiats nic nie mogę znależć o wspomnianym Chalenger, bo promem kosmicznym rozbitym wiele lat temu to chyba nie jest :)

Avatar użytkownika
jolantina
Weteran

  • Posty: 357
  • Dołączył(a): Śr 25 lut, 2009 21:11
  • Lokalizacja: Hogwart

Śr 22 wrz, 2010 20:39

NEPCO powstało w marcu 2007 roku,założone przez grupę wolontariuszy i ludzi chcących wspierać Polonię w naszym regionie. Od momentu powstania wszyscy zaangażowani w prowadzenie i działanie organizacji robili to nie dla siebie, nie dla pieniędzy, nie dla zysku, ale po to, by pomoc, wspierac i integrować Polaków. Jest to dokładnie opisane w celach działalności organizacji na naszej stronie www. Ponieważ organizacja nabrała ogromnego rozpędu, zrobiliśmy krok do przodu, zamieniając się z podstawowej grupy wolontariackiej w community interest company, czyli przedsiębiorstwo działające dla zysku społecznego; zainteresowanym dokładnymi detalami odsyłamy chociażby do wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/Community_interest_company

W kwestii przekształceń formy organizacyjnej NEPCO:
na naszej stronie internetowej oraz tutaj na forum pojawiła się (i dalej jest dostępna) informacja i wyjaśnienie dotyczące zmiany statusu organizacji, z podanymi przyczynami, cytat poniżej:
W dniu 5 października 2008 na dorocznym walnym zgromadzeniu nepcowiczów zapadła decyzja o zamknięciu działalności organizacji w dotychczasowej formie i powołaniu do życia NEPCO - CIC, czyli NEPCO - Community Interest Company. Ze względu na ogromny wzrost zakresu naszych obowiązków i odpowiedzialności, którą podejmujemy otwierając polską szkołę i prowadząc bieżące projekty nie widzieliśmy innej możliwości, niż zrobienie kroku do przodu i przekształcenie naszego statusu prawnego z podstawowej formy działającej organizacji wolontariackiej na bardziej formalną jednostkę organizacyjną - przedsiębiorstwo działające dla zysku społecznego. Pragniemy jednocześnie zapewnić, że zmiana formy prawnej nie oznacza rezygnacji z naszych dotychczasowych celów, zadań i projektów; w dalszym ciągu bedziemy działać na rzecz polskiej społeczności i realizować cele, które wyznaczyliśmy sobie półtora roku temu. Już teraz zapraszamy wszystkich do współpracy i udziału w naszych projektach


Co to oznacza w praktyce w naszym przypadku?

NEPCO dalej kierowane jest przez Zarząd, który nadal działa w wymiarze wolontariatu, poświęcając swój własny czas i nie biorąc za to ani grosza; głównym celem działalności CIC jest zysk społeczny, czyli praca na rzecz local community, i jakiekolwiek środki pieniężne przewijające się przez nasze konto w banku MUSZĄ być wydane na cele społeczne, NIE WOLNO nam generować innego zysku, ani dla firmy, ani tym bardziej, dla siebie. Nowa forma POZWALA nam jednak zatrudniać pracowników wykonujących pracę w poszczególnych projektach, które odnoszą się do celów społecznych, o tym niżej.

Projekty, ktore prowadzimy, z zasady sa projektami wolontariackimi: na tej zasadzie działa nasz magazyn 2b, który sprzedając powierzchnię reklamową generuje przychód poświęcony w całości na druk i dystrybucję w regionie, wszyscy piszący artykuły, redaktor naczelna prowadząca czasopismo (która poświęca 30 godzin tygodniowo swojego czasu zupełnie za darmo), czy zajmujący się reklamą to wolontariusze; coroczny festiwal Made In Poland uzyskuje dofinansowanie z różnych źródeł; pieniądze sa przeznaczane na koszty organizacyjne, podobnie z jednorazowymi eventami, przygotowują je i prowadzą wolontariusze.
Projekt Polskiej Szkoły od początku zakładał i był prowadzony przez wolontariuszy; w ciągu roku przygotowań zarówno administracja, kadra nauczycielska, jak i inne osoby zaangażowane w organizację działały w swoim wolnym czasie. Organizatorzy szkoły składali jednocześnie dziesiątki aplikacji o dofinansowanie i granty, udało nam się już drugi rok z kolei zabezpieczyć dodatkowe fundusze na pokrycie większości kosztów administracyjnych związanych z prowadzeniem szkoły, dzięki czemu część z naszej kadry nauczycielsko-administracyjnej została zatrudniona przez NEPCO (w minimalnym wymiarze godzin obejmujących jedynie sobotnie sesje, pozostały czas i praca włożona w przygotowywanie zajęć, ćwiczeń, zadań i robory papierkowej to wolontariacki wkład naszych pracowników, za co im ogromnie dziękujemy). Mamy również nauczycieli-wolontariuszy, którzy wspomagają prowadzenie zajęć, kiedy jest to potrzebne, i zgodnie z zasadami wolontariatu w UK, otrzymują zwrot kosztów transportu i lunchu. Dodatkowo koordynator projektu to również osoba samozatrudniona, współpracująca z NEPCO na podstawie półetatowego kontaktu (finansowanego dzięki uzyskanym dodatkowo funduszom); w zakres jej obowiązków wchodzi pełnienie obowiązków dyrektora szkoły, nadzór nauczycieli, prowadzenie finansów i księgowości, rozliczanie citygodniowych wpływów i wizyty w banku, prowadzenie, uaktualnianie akt uczniów, rozliczanie obecności przygotowywanie kopii czytanek, zadań, ćwiczeń dla uczniów, dodatkowe zadania administracyjne, cotygodniowe kontakty z rodzicami, organizacja dodatkowych informacji/spotkań dla rodziców, m.in z przedstawicielami local authorities, miesięczne rozliczenia podatkowe, itd. Wszystkie dodatkowe zadania pojawiające się dla koordynatora szkoły są wykonywane w dodatkowym, nieopłacanym przez NEPCO czasie.
Jasno określone zostało również, że w przypadku braku dofinansowania cała kadra administracyjno-nauczycielska będzie pracować w wymiarze wolontariackim.

Zostaliśmy równiez zaproszeni do współpracy z Uniwersytetem w Sunderlandzie, który przeznaczył środki finansowe na przeprowadzenie badań wśród róznorodnych grup społecznych w naszym regionie i porosił nas o znalezienie grupy badających/ankieterów (do których należała również użytkowniczka Lena, wypowiadająca się wcześniej). Dla ułatwienia administracyjnego/ organizacyjnego NEPCO - jako pośrednik - na podstawie faktur wystawionych przez ankieterów jako osoby samozatrudnione, przekazało im całość otrzymanych środków pieniężnych.

Wszystkie działania prowadzone od 3 lat przez NEPCO są jasno określone na naszej stronie internetowej, od zawsze postępujemy zgodnie z założeniami określonymi przez przepisy dotyczące działalności społecznej.
Niejednokrotnie NEPCO oraz prowadzone przez nas projekty, były wskazywane jako przykład dla innych, zarówno na regionalnych konferencjach, jak i w skali ogólnokrajowej, z naszego doświadczenia i schematów działania korzystają inne organizacje i polskie szkoły na terenie UK.

Dodatkowo projekty NEPCO: Polska Szkoła i 2b zostaly zgloszone do konkursu Newcastle Enterprise Awards i wylonione w gronie finalistow, pomiędzy innymi jednostkami działającymi w naszym mieście, w kategorii: SHINING LIGHT FOR INSPIRING EDUCATION.


Jeśli chodzi o współpracę z innymi organizacjami:

na chwilę obecną, każda z 4 działających w regionie North East zajmuje się trochę innym obszarem i trochę innymi projektami, i w zasadzie wzajemnie się uzupełniamy. Istnieją projekty, które tworzymy wspólnie, i które gromadzą aktywistów z różnych organizacji, jak wspomniane wcześniej festiwal Made in Poland, wybory prezydenckie czy chociażby zainicjowany przez nas Paintball. Jednocześnie każda z organizacji ma dostęp do innych funduszy, dotępnych lokalnie, więc stwierdzenie że walczymy o władzę i pieniądze nie znajduje tu dla nas miejsca.

Po wyjasnieniu watpliwosci z naszej strony, korzystając z okazji, po konsultacji z przedstawicielami innych organizacji, zwracamy się z prośbą o sprostowanie zarzutów, wypowiedzianych tu kilka dni temu przez jedną z użytkowniczek, (usuniętych przez administratora), a dotyczących rzekomej nieuczciwości osób, działających w lokalnych grupach polonijnych, (cytaty poniżej) mając jednocześnie nadzieję, że da się to wyjaśnić.

Czalendzer ma czalendz:

z daleka od jakichkolwiek organizacji... Obłuda, fałsz i oczywiście walka o władze i pieniądze

przecież nikt nie robi nic za darmoche wbrew temu, co mówią

Akurat w trzech z czterech wymienionych organizacji działają ludzie, którzy nie do końca są uczciwi... Nie zamierzam wchodzić w szczegóły, bo nie ma po co, dlatego moje zdanie jest takie, a nie inne i nie wymagam, żeby ktokolwiek się ze mną zgadzal

Angel

akura
Początkujący na forum

  • Posty: 9
  • Dołączył(a): Cz 06 sie, 2009 22:23

Śr 22 wrz, 2010 22:27

ten temat byl ciekawszy bez cenzury ;)

Avatar użytkownika
serekr
Weteran

  • Posty: 526
  • Dołączył(a): Pn 30 lip, 2007 16:13
  • Lokalizacja: lodz/newcastle/swiat

Następna strona Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości

Powrót do Forum ogólne