Nie mów "mama", "tata"...

Wt 20 lut, 2007 10:14

Służba zdrowia w Szkocji zaleciła personelowi przychodni i szpitali unikania słów "mama" i "tata". Uznała, że obrażają one homoseksualnych "rodziców" - donosi "Rzeczpospolita".

W specjalnym dokumencie "Fair wobec wszystkich" służba zdrowia proponuje, by słowa "mama" i "tata" zastąpić w rozmowach z dziećmi wyrazami "opiekun", "strażnik" lub w ostateczności "rodzic".

Czytaj calosc: http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat=9911&wid=8739011&rfbawp=1171966323.936

Avatar użytkownika
Rych
Weteran

  • Posty: 2614
  • Dołączył(a): Pt 10 lut, 2006 19:02
  • Lokalizacja: Newcastle

Wt 20 lut, 2007 10:37

to juz jest hard core normalnie, nie rozumiem czemu wszystkim homo tak wchodza w d.pe?
jak dla mnie to dyskryminacja normalnych rodzicow.

radek
Rozkręca się

  • Posty: 89
  • Dołączył(a): Pn 04 wrz, 2006 09:48
  • Lokalizacja: South Shields/Kolobrzeg

So 21 lip, 2007 18:22

no cuż... wygląda na to że musimy zacząć się bać bo to hetero staje się czymś nienormalnym, odbiegającym od normy. :shock:

Gotwin
Rozkręca się

  • Posty: 65
  • Dołączył(a): Cz 29 mar, 2007 11:40
  • Lokalizacja: Kamienna Góra, Consett

Pn 23 lip, 2007 19:01

Dokladnie.Niedlugo wjdzie przepis nakazujacy dzieciom mowic do rodzicow po imieniu.Bo "mama" "tata" jest obrazliwe.Bez sensu.

madziulek
Bywalec

  • Posty: 106
  • Dołączył(a): Cz 19 kwi, 2007 19:50
  • Lokalizacja: Gateshead/Blaydon

Wt 24 lip, 2007 09:23

A polska prasa jak zwykle - troche zle przetlumaczy, troche w ogole nie zrozumie, reszte "dorobi" a potem ludzie komentuja kompletne bzdury.

W calej sprawie chodzilo o to, zeby do dzieci trafiajacych do szpitala, o ktorych sytuacji rodzinniej nic nie wiadomo, nie zwracac sie z tekstami w stylu "gdzie jest twoja mama/twoj tata", bo mozna komus zrobic wielka przykrosc.

W klasie mojej corki jest dziewczynka, ktorej mama zginela w zeszlym roku w wypadku samochodowym. Jak myslisz ona by sie czula, gdyby ktos (np. nowy nauczyciel) do niej wyskoczyl z tekstem o mamie??

Ja w ogole radze szanownym forumowiczom czytac troche wiecej tutejszej prasy dobrej jakosci (tzw. broadsheets) a nie polskich "sensacji" z czwartej reki, oraz starac sie najpierw zrozumiec, a pozniej krytykowac.

Avatar użytkownika
Duende
Bywalec

  • Posty: 242
  • Dołączył(a): Wt 21 lut, 2006 21:33

Wt 24 lip, 2007 09:36

Duende napisał(a):Ja w ogole radze szanownym forumowiczom czytac troche wiecej tutejszej prasy dobrej jakosci (tzw. broadsheets) a nie polskich "sensacji" z czwartej reki


Tak gwoli informacji ktora podalas Duende. Rzeczpospolita jest jednym z najbardziej szanowanych dzinnikow w Polsce, a nie jakim brukowcem z czwrtej reki. Jest to odpowiednik raczej Daily Telegraph niz The Sun, wiec bylbym ostrozny z wyciaganiem takich ocen. Rzepa powoluje sie zreszta na raport "Fair wobec wszystkich" w ktorym dokladnie mowa ze "Chcemy skłonić naszych pracowników do większej wrażliwości, otwartości na homoseksualistów " a nie ma nic o tym zeby dzieciom nie robic przykrosci z jhakiegos innego powodu...

Avatar użytkownika
lalamido
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 25
  • Dołączył(a): So 21 kwi, 2007 19:26
  • Lokalizacja: Consett / Walbrzych

Wt 24 lip, 2007 09:42

Takie cos znalazłem:
Szanowna Redakcjo
Artykuł ”Słowo „mama” na cenzurowanym” Piotra Zychowicza ('Rz', 20 lutego 2007 r.) zawiera nieprawdziwe informacje. Szkocki dokument, na którym opiera się artykuł ('Fair wobec wszystkich') sugeruje tylko, aby w stosunku do dzieci wychowywanych przez pary homoseksualne nie używać terminów 'mama' i 'tata' w przypadkach gdy same dzieci inaczej zwracają się do swoich rodziców. Zalecenie to w żadnym razie nie dotyczy dzieci wychowywanych przez pary heteroseksualne - co niestety sugeruje Pan Zychowicz.

W załączeniu przesyłam omawiany dokument a poniżej zamieszczam kluczowy fragment w jego oryginalnym angielskim brzmieniu.

Artykuł z 'Rz' niestety nosi znamiona manipulacji i dezinformacji czytelników.

Również komentarz Pana Tomasza Terlikowskiego byłby zapewne zupełnie inny, gdyby Autor znal dokument, który komentuje.

Bardzo proszę o opublikowanie mojego listu w 'Rz'.

Zwracam się również ze szczególną prośbą do Pana Redaktora Tomasza Terlikowskiego o napisanie sprostowania.

Z poważaniem
Mariusz Kurc
Kampania przeciw Homofobii
Warszawa


Informacja z: http://www.kampania.org.pl/prasa.php?subaction=showfull&id=1173647909&archive=&start_from=&ucat=21&

Avatar użytkownika
Rych
Weteran

  • Posty: 2614
  • Dołączył(a): Pt 10 lut, 2006 19:02
  • Lokalizacja: Newcastle

Wt 24 lip, 2007 10:54

Dokument "Fair For All" opublikowany przez Szkocki NHS zajmuje sie szeroko rozumiana rownoscia szans, w tym - rodzin homoseksualnych, ale nie sa one jedynym, ani nawet glownym tematem tego dokumentu. Ale w Polsce oczywiscie musi byc sensacja, nawet w - jak piszecie - wysokiej jakosci gazecie.

A glowna przeslanka tego dokumentu jest taka, ze jest wiele modeli rodzin, i wiele roznych okolicznosci, w ktorych ludzie (w tym dzieci) sie znajduja, i niejednokrotnie nieprzemyslane narzucanie typowego modelu i slownictwa moze wyrzadzic duza przykrosc i szkode.

Avatar użytkownika
Duende
Bywalec

  • Posty: 242
  • Dołączył(a): Wt 21 lut, 2006 21:33

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Powrót do RODZICE

cron