NIN kilka pytań

Pn 04 maja, 2009 17:27

Witam serdecznie forumowiczów otóż mam takie pytanie, załatwiłem NIN kilka tygodni temu dałem go pracodawcy jakieś 3 tyg. temu i teraz nasuwa mi się takie pytanie czy powinno przyjść do mnie jakieś potwierdzenie, że on za mnie rzeczywiście teraz płaci wszystkie składki itd. motyw jest taki, że gość nie daje pay-slipów nikomu co tydzień tylko wystawia je raz w roku jako całoroczne zestawienie no i nie chce mi się czekać do końca roku, żeby się zorientować czy w końcu płaci za mnie czy nie. Da się gdzieś to sprawdzić ? Zadzwonić do jakiegoś oddziału żeby mi to sprawdzili czy coś ? Czy może mam kontaktować się z jego księgowym ?

Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie.

Adrian.

rootpl
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 3
  • Dołączył(a): Pn 04 maja, 2009 17:24

Pn 04 maja, 2009 17:46

szczerze mowiac to juz sam fakt payslipa raz do roku jest bardzo podejrzany, bo payslip to tzw "pasek" ktory mowi ile zarobiles ile placisz podatku i jaka kwota wplywa na etc: twoje konto bankowe,cheque, cash...a chyba nie dostajesz wyplaty raz na rok ? Payslip powinienes dostac przy kazdorazowej wplacie wyplaty na twoje konto (jesli taka forme platnosci wybrales)
Jedynym sposobem aby dowiedziec sie czy oplaca twoje skladki to zadzwonic do Inland Revenue i przedstaw swoja sytuacje, mysle ze mozesz jeszce isc do job centre i tam powinni sie tym zajac...zrob to koniecznie bo cos mi tu smierdzi

Avatar użytkownika
T.K.L
Bywalec

  • Posty: 230
  • Dołączył(a): Pt 15 cze, 2007 12:43
  • Lokalizacja: Śląsk-Stockton on Tees

Pn 04 maja, 2009 18:29

sądzę że t.k.l ma racje dowiedz sie jak najszybciej bo coś jest nie tak :)

ewelina.w
Rozkręca się

  • Posty: 80
  • Dołączył(a): Śr 06 sie, 2008 14:37
  • Lokalizacja: Darlington

Pn 04 maja, 2009 19:57

Dokładnie ,payslip powinnienes dostawać co tydzien,żebys wiedział ile masz czego potrącane.Najlepiej pójść do IR i tam się dowiesz wszystkiego.Weź ze sobą umowę o pracę i numer NIN a pani powie ci wszystko o twoim podatku czy masz odtracany bo cos mi tu śmierdzi z tymi payslipami....Pozdrawiam.P.S nawet pracując przez agencję masz co tydzień payslipa

Avatar użytkownika
izuncia
Weteran

  • Posty: 818
  • Dołączył(a): Śr 26 kwi, 2006 10:50
  • Lokalizacja: UK

Pn 04 maja, 2009 20:36

[quote="izuncia"]Dokładnie ,payslip powinnienes dostawać co tydzien,

albo co miesiac-zalezy od rodzaju pracy ;)

Avatar użytkownika
slonko
Weteran

  • Posty: 373
  • Dołączył(a): Cz 26 paź, 2006 10:34
  • Lokalizacja: Ncl

Pn 04 maja, 2009 20:43

No gostek mi płaci co miesiąc na konto ale żadnych pay-slipów ani widu ani słychu nawet anglicy nie dostają od niego żadnych pay-slipów, dziwne ...

Najlepiej będzie chyba jeśli zadzwonię tam gdzie zakładałem sobie NIN.

Aha a umowy jako takiej o prace nie mam, mam tylko list do Home Office w którym gość pisze, że mnie zatrudnia ;/

hmmm.....

rootpl
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 3
  • Dołączył(a): Pn 04 maja, 2009 17:24

Pn 04 maja, 2009 20:53

POwiem szczeze...pracuje w malej firmie i pracoawca tez nic nie daje...tylko p60 co rok... anglicy takze nie maja...nie tylko ja..ale jezeli jest to mi potrzebne,to podchodze i prosze u bookeeper...bez problemu robi print...ale wogole to pracodawca musi to robic kazdy raz...
jezeli chcesz sprawdzic z RI to popros pracodawce o ostatni 3 payslipsy i mozesz powiedziec ze bank prosi o te danne a potem idz lub zadzwon do RI i sprawdz czy liczby masz te same :)
powodzonka :cheer:

Avatar użytkownika
struzhki
Rozkręca się

  • Posty: 68
  • Dołączył(a): Pn 26 sty, 2009 10:33
  • Lokalizacja: Darlington/Łotwa

Pn 04 maja, 2009 21:13

dobra ta ściema z bankiem ale jak zapyta po co ;p ? to co mam mówić, że chcę coś na kredyt wziąć czy jak ? bo wiecie nie chce mu wrzucać prosto z mostu, że jest oszustem itd. :PP no ale jakoś tak delikatnie chcę najpierw sprawę wybadać

rootpl
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 3
  • Dołączył(a): Pn 04 maja, 2009 17:24

Wt 05 maja, 2009 06:57

rootpl napisał(a):dobra ta ściema z bankiem ale jak zapyta po co ;p ? to co mam mówić, że chcę coś na kredyt wziąć czy jak ? bo wiecie nie chce mu wrzucać prosto z mostu, że jest oszustem itd. :PP no ale jakoś tak delikatnie chcę najpierw sprawę wybadać


Mysle ze nie bedzie pytac po co....Bo to jest jego obowiazek ...Ale jezeli zapyta,to mozesz powiedziec o kredycie...albo,ktos z twoich kolegow czy ktos z rodziny chce cos w kredyt wziasc,a ty jako garant idziesz... :cheer:
albo otwierasz kont w innym banku...a tam potrzebuja takie cos...
albo v Polsce naprzyklad musisz miec doswiadczenie, ze tu pracujesz..mysle,ze nie bedzie sprawdzac po co i jak to sie robi :)
:cheer: powodzonka :cheer:

Avatar użytkownika
struzhki
Rozkręca się

  • Posty: 68
  • Dołączył(a): Pn 26 sty, 2009 10:33
  • Lokalizacja: Darlington/Łotwa

Wt 05 maja, 2009 07:02

P.S. Zeby bylo jeszcze pwawdopodobniej, mozesz poprosic o list, ze pracujesz w tej firmie od takiego-takiego czasu i otrzymujesz tyle i tyle za godzine :)

Avatar użytkownika
struzhki
Rozkręca się

  • Posty: 68
  • Dołączył(a): Pn 26 sty, 2009 10:33
  • Lokalizacja: Darlington/Łotwa

Wt 04 sie, 2009 11:52

Z NIN jest tak, że powinien pracodawca płacić. Zdarzały się u nas już przypadki, że pomimo payslipa pracodawca nie wpłacał NINu do Revenue.
Najlepiej jest się skontaktować bezpośrdnio z Revenue (przejść się, zadzwonić lub wysłać list).
W przypadku listu, proszę pamiętać, by umieścić na nim swój National Insurance Number, Datę urodzenia, UTR (jeśli się posiada własną firmę) i oczywiście adres do korespondencji.

Pozdrawiam

Ody Company
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 4
  • Dołączył(a): Wt 04 sie, 2009 10:47

Wt 04 sie, 2009 20:06

rootpl napisał(a):No gostek mi płaci co miesiąc na konto ale żadnych pay-slipów ani widu ani słychu nawet anglicy nie dostają od niego żadnych pay-slipów, dziwne ...

Najlepiej będzie chyba jeśli zadzwonię tam gdzie zakładałem sobie NIN.

Aha a umowy jako takiej o prace nie mam, mam tylko list do Home Office w którym gość pisze, że mnie zatrudnia ;/

hmmm.....

Jak Ci płaci co miesiąc na konto, to nie ma się co martwić bo go napewno znajdą.! to po pierwsze. Po drugie, mój pracodawca ma ....go księgowego i ten mu przygotowuje i drukuje payslipy raz na jakiś czas typu miesiąć dwa miesiące (a pensję mam co tydzień). Jak masz dodatkowo list do Home Office że gość Cię zatrudnia, to jak Twój pracodawca coś ściemnia to już po nim, bo masz dwa dowody na niego, bank i list do Home Office (list z nazwiskiem i adresem w Anglii to świętość).
Ja umowy przez dwa lata nie widziałem, i nadal w zasadzie nie widzę, choć były jakieś sygnały. Jeżeli nie masz podpisaniej umowy obowiązuje umowa ustna, i jest tak samo prawnie przestrzegana i wiążąca jak umowa pisemna. Jak dla mnie sytuacja jest LUZ.
:))))))))))))

Jednak na Twoim miejscu pogoniłbym kota pracodawcy i poprosił o payslipy co miesiąc tak jak dostajesz pensję.

Avatar użytkownika
Mate Creative
Bywalec

  • Posty: 190
  • Dołączył(a): N 22 mar, 2009 11:25
  • Lokalizacja: Newcastle / Gateshead

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Powrót do PRAWO, BENEFITY, PODATKI, BANK, BIZNES

cron