odbior paszportu

Pt 09 kwi, 2010 16:33

Witam:) Wyrobilam w polsce paszport i dowod osobisty i teraz nie mam jak tego odebrac bo kaza osobiscie, zastanawiam sie czy moge wystapic z pisem do konsulatu o przekierowanie tych dokumentow i odebranie ich w konsulacie??ktos juz mial podobna sytuacje??

ninka2
Bywalec

  • Posty: 174
  • Dołączył(a): Pn 21 kwi, 2008 13:30

Pt 09 kwi, 2010 16:54

Z tego co się orientuję, to dowód osobisty możesz odebrać tylko i wyłącznie osobiście:

"Osoby zamieszkałe na stałe poza granicami RP, które chciałyby ubiegać się o wydanie dowodu osobistego po raz pierwszy lub wymienić posiadany dokument na nowy mogą złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego tylko w kraju, w organie gminy właściwym ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy (wójt, burmistrz, prezydent miasta), a w przypadku braku takiego miejsca - do ostatniego miejsca jego pobytu stałego. Wniosek można także składać za pośrednictwem organu gminy właściwego ze względu na miejsce pobytu czasowego wnioskodawcy, jeżeli jego złożenie we właściwym organie gminy nie jest możliwe.

Złożenie wniosku, o którym mowa, wymiana dowodu osobistego jak i odbiór dowodu osobistego następuje w kraju i wymaga osobistego stawiennictwa wnioskodawcy. Obowiązujący stan prawny nie przewiduje możliwości złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego oraz odbioru tego dokumentu przez pełnomocnika.

Konsul także nie jest upoważniony do pośredniczenia w wydawaniu (wymianie) dowodów osobistych. " - GŁUPIE TO, ALE NIESTETY PRAWDZIWE!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Nie wiem jak to jest w przypadku paszportu, ale bardzo możliwe, że podobnie - ale najlepiej zadzwoń i się upewnij.

mrufka
Weteran

  • Posty: 644
  • Dołączył(a): Pt 29 sty, 2010 12:30

Pt 09 kwi, 2010 17:14

Ja to wszystko rozumiem tylko zastanawim sie czy wyrobia mi nowy paszport w konsulacie skoro jeden jest juz wyrobiony i gotowy tylko nie mam jak jego odebrac??i dlatego moje pytanie czy mozna przekierowac do konsulatu i tam odebrac

ninka2
Bywalec

  • Posty: 174
  • Dołączył(a): Pn 21 kwi, 2008 13:30

Pt 09 kwi, 2010 17:32

A tak z ciekawości ninka: jak wjechałaś do UK? Pozwolili Ci zostawić stary paszport, czy stary dowód?

Tak na dobrą sprawę, to konsul jest tu w UK, bo reprezentuje państwo polskie za granicą, a co za tym idzie powinien mieć w obowiązku wyrabianie DO, które uprawniają do przekraczania granic UE i odsyłanie ich pod wskazany adres, żeby nie tracić 2 dni na złożenie dokumentów i na odbiór. Po prostu paranoja!!!!!!!!!!!!!!!

mrufka
Weteran

  • Posty: 644
  • Dołączył(a): Pt 29 sty, 2010 12:30

Pt 09 kwi, 2010 18:12

Do maja dziecko ma wazny paszport i dlatego zostawili a zabieraja jak nowy odbiore, to jak mimo iz dziecko ma wyrobiony paszport tylko nie mam jak jego odebrac bo jest w polsce a ja w uk to bede mogla wyrobic kolejny paszport tylko ze tutaj??

ninka2
Bywalec

  • Posty: 174
  • Dołączył(a): Pn 21 kwi, 2008 13:30

Pt 09 kwi, 2010 18:21

Paszport dziecka moze odebrac 1 z rodzicow i nie wydaje mi sie, zeby udala sie Tobie w tej chwili proba wyslania paszportu z biura paszportowego do konsulatu w UK - raczej nie ma na to przepisow, wiec tego nie zrobia. A czy mozesz tutaj wyrobic kolejny paszport, jesli jeden juz czeka w PL to nie wiem - najlepiej zadzwon do konsulatu albo napisz maila i wyjasnij sytuacje (chyba bedzie najszybciej i najtaniej).

Avatar użytkownika
Lucy
Weteran

  • Posty: 1740
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 13:11
  • Lokalizacja: darlington

So 10 kwi, 2010 12:36

Zaplacilem 5 funtow i mi przyslali do domu. Chyab ich pogielo, ze bede jechac do Man po paszport. Mozesz przy wyrabianiu powiedziec, ze nie masz jak dojechac lub zadzwon tam. Potem wyslij emailem do pani konsul podanie i SO na 5 funtow

Vodun


Śr 14 kwi, 2010 19:56

Ja mam taka sytuacje paszport w polsce a dziecko tu ,i niestey Menchester mi nie pomogl powiedzieli ze niemaja takiego zasiegu i obowiazku ,a z kolei chcac odebrac paszport dziecka przez kogo innego z upowaznieniem notarilanym jest to niemozliwe (w moim urzedzie).takze ogromna lipa,i rowniez nierozumiem po co nam Konsul skoro z wszystkim i tak trzeba latac do Polski

Avatar użytkownika
Rob
Rozkręca się

  • Posty: 74
  • Dołączył(a): Wt 10 lut, 2009 18:20
  • Lokalizacja: Bishop Auckland

Cz 15 kwi, 2010 07:43

Ja w koncu uzyskalam informacje co mozna zrobic...otoz mozna w manchesterze anulowac paszport ten w polsce i od razu wyrobic nowy w konsulacie...dodam ze najbardziej oplaca sie wyrobic maluszkowi do lat5 paszport tymczasowy bo jest wazny 12 miesiecy tyle samo co ten normalny bo od lutrgo przepisy sie zmienily i teraz tak to wyglada dodam ze rowniez mozna dziecku wyrobic dowod osobisty ktory wazny jest 5 lat

ninka2
Bywalec

  • Posty: 174
  • Dołączył(a): Pn 21 kwi, 2008 13:30

Cz 15 kwi, 2010 10:25

Czy dowód osobisty mozna wyrobic w Manachaster'ze ?

Rysiek

Avatar użytkownika
RysiekUK
Weteran

  • Posty: 279
  • Dołączył(a): So 16 cze, 2007 11:14
  • Lokalizacja: NE27

Cz 15 kwi, 2010 11:39

Dowod osobisty mozesz wyrobic tylko w Polsce.

Avatar użytkownika
Lucy
Weteran

  • Posty: 1740
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 13:11
  • Lokalizacja: darlington

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Powrót do PRAWO, BENEFITY, PODATKI, BANK, BIZNES

cron