P60 i zwrot podatku

Cz 03 sie, 2006 11:45

hej
a mozecie powidziec czy jezeli pracowalem w angli tylko 5 tyg , to dostane calkowity zwrot podatku? Mozna to zalatwic z polski?

gres
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 29
  • Dołączył(a): So 27 maja, 2006 13:09
  • Lokalizacja: kraków

Cz 03 sie, 2006 11:51

hej !
pracuje w fabryce , placa : rate 5.05 + 1 (shift allowance )
8 godz dziennie 5 x w tyg (piatek 7 godz)
Czyli to daje w sumie 235,95£
i od tego mi zabieraja 15,25 na insurance no. + 25,61 tax ( czy to nie za duzo)
wychodzi na to ze trace 40£ tyg i wydaje mi sie to strasznie duzo.

w poprzedniej fabryce przez 3 pracy zarobilem 119,91£
zarabialem min bez shift allowance . podatek za te 3 dni wyniosl 2,90 tax+ 3,19 insurance . To znacznie mniej :>

gres
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 29
  • Dołączył(a): So 27 maja, 2006 13:09
  • Lokalizacja: kraków

Cz 03 sie, 2006 16:07

A czy nie masz awaryjnego kodu podatkowego? Jesli tak to bedziesz placil wyzszy podatek. W tym roku kod podatkowy powinien byc 503L. Jesli po tym masz jakies cyfry lub litery w stylu W1/M1 lub W1 to jestes na podatku awaryjnym i aby uzyskac poprawny kod podatkowy musisz zglosic sie do swojego urzedu skarbowego i tam uzyskac formularz po wypelnieniu ktorego otrzymasz poprawny kod podatkowy.

arek


Cz 03 sie, 2006 23:16

Gres ja zarabiam £ 284,92 z czego odchodzi £36,40 tax-u oraz £20,67 na insurance i jak widac wszystko wyglada na to,ze wszystko jest w porzadku.Nadmienie,ze place wedlug kodu 503L,jak zaznaczyl kolega,czyli jest oki!
::wales

bary


Cz 03 sie, 2006 23:21

Ale musisz miec tutejsze P-60 lub P-45 w Twoim wypadku i wysylasz do Inland Revenue i mysle,ze nie powinno byc z tym problemu,ale ja uwazam,ze lepiej to zalatwic tutaj na miejscu jeszcze(jesli tu jestes) przed wyjazdem,bo nie dosc,ze nie beda pobierac podatku to jeszcze oddadza pobrany.
Powodzenia :!:
::wales

bary


Pt 04 sie, 2006 08:58

sprawdzilem.
zarowno na tym gdzie teraz zarabiam jak i na tym z 3 dni fabryki chipsow mam kod
503l wk1, ( w tej obecnej faryce mam wk1 503l ale to chyba na to samo wychodzi)

Czyli ze zle ?
Moja dziewczyna ( dokladnie to samo ma na swoich podatkach) dostala zinland revenue jakis fomularz ktory moze byc tym o ktorym mowicie , ale nie jestem pewien.
tylko glupio bo ja nie dostalem ( podobnie jak ni number- ona ma juz od tyg a ja czekam nadal)
W kazdym razie naglowek na tym pismie jest taki " you could end up paying to much tax if you do not complete this form" - mamy to wypelnic i im odeslac? To oto chodzi? Mamy to wylac teraz czy na koniec roku podatkowego?

A najglupsze jest to ze w chipsach mielismy ten sam kod , a jak mowilem za 3 dni pracy zaplacilismy 2tax i 3 nin :> W sumie dostajac 119 £ Tutaj 10 razy wiecej podatku jest:>a dni pracy tlyko dwa wiecej

gres
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 29
  • Dołączył(a): So 27 maja, 2006 13:09
  • Lokalizacja: kraków

Pt 04 sie, 2006 10:06

Mam pytanie gdzie szukać swojego urzędu skarbowego?

Avatar użytkownika
aziza
Bywalec

  • Posty: 174
  • Dołączył(a): Śr 24 maja, 2006 19:02
  • Lokalizacja: Cramlington/Leszno

Pt 04 sie, 2006 19:52

Gres jak chcesz to napisz mi na pw swojego adres e-mail to ciprzesle ten formularz, bo juz niestety nie pamietam adresu strony z ktorej go sciagnalem. Bedziesz sobie go mogl wydrukowac i wypelnic. A co do kodow to tak jak wczesniej mowilem - jesli masz napisane W1 przy swoim kodzie podatkowym to placisz wyzszy podatek. Po wypelnieniu tego formularza dostaniesz prawidlowy i otrzymasz zwrot nadplaconego podatku - jeli twoj pracodawca ma porzadny dzial finansow to zwrot otrzymasz w postaci dodatku do swojej pensji i go znajdziesz na swoim payslip'e (co dzieje sie chyba zawsze jak zauwazylem jesli ubiegasz sie o to w trakcie trwania roku podatkowego). Jesli natomiast zaczekasz az do konca roku podatkowego - to jest do 5 kwietnia 2007 roku, to otrzymasz zwrot w postaci czeku wystawionego na twoje imie i nazwisko.
Co do tego czy lepiej czekac czy teraz sie ubiegac, to z moich doswiadczen jak pomagalem innym ludziom wynika co nastepuje:

-jesli zarabiasz tylko podstawe i nie masz zbyt wielu nadgodzin to mozesz zaczekac do konca roku podatkowego (zalezy tez jaka jest twoja placa podstawowa w skali roku)

-jesli natomiast robisz sporo nadgodzin to radze po jakis 5-ciu, 6-ciu miesiacach ubiec sie o nadanie prawidlowego numeru.

Przyczyna dlaczego nie powinienes czekac jest to iz zarabiajac sporo na nadgodzinach twoj nadplacony podatek zostaje, jak by to powiedziec @pozarty@ przez coraz to wyzsze zarobki - aby dac przyklad:

Ja o zwrot nadplaty podatku ubirglem sie po 5-ciu miesiacach i otrzymalem okolo 750 funtow.

Inna osoba ktora ubiegla sie o zwrot nadplaconego podatku po przepracowaniu prawie calego roku otrzymala 120 funtow

Trzecia z kolei po przepracowaniu calego roku otrzymala zaledwie 70 funtow.

Tu jeszcze raz podkresle iz ile dostaniesz zwrotu jest wewnetrzna sprawa urzedu podatkowego i on decydujeile ci sie nalezy, gdyz jak mi kilkakrotnie powiedziano kiedy pytalem sie o takie rozbieznosci - "tak wyniklo z naszych obliczen", i na tym cale wyjasnienie sie konczylo.

Na koniec dosc mocno podkresle iz jest to zwrot nadplaty podatku ze wzgledu na jego oplate na podstawie awaryjnego kodu podatkowego i nalezy sie tylko RAZ w zyciu. Nie jest to zwrot podatku, lecz zwrot nadplaconego podatku ze wzgledu na awaryjny kod podatkowy.
Kiedy bedziesz juz mial prawidlowy kod podatkowy to bedziesz placil takie same podatki na takim samym poziomie jak wszyscy brytyjczycy.

Uff ale sie nagadalem :wink: , to by bylo tyle z moich doswiadczen. Jak by jeszcze jakies pytania to smialo - ile bede wiedzial to odpowiem.

Mam nadzieje ze to cos pomoglo.

arek


Pt 04 sie, 2006 20:12

To ile Ci zwroca podatku nie jest to widzimisie urzedu podatkowego!Na kazdy rok jest ustalona suma ktorej nie mozesz przekroczyc i wtedy dostajesz zwrot calej kwoty ktora zostala pobrana na poczet podatku.Za rok podatkowy 2005-2006 byla to suma £4.895 w tym roku podatkowym jest to suma £5.035.Jezeli chodzi o to kiedy najlepiej to zalatwiac to niestety nie wiem.A tax code trzeba zmienic jak najszybciej pod warunkiem,ze masz juz Insurance Number.W kazdym badz razie zycze powodzenia! :D

Avatar użytkownika
dziadzia
Bywalec

  • Posty: 146
  • Dołączył(a): Cz 27 kwi, 2006 09:35

Pt 04 sie, 2006 23:22

dziadzia, suma 4895 lub na ten rok suma 5035 to suma wolna od podatku i Zwrot Podatku nalezy ci sie jedynie wtedy kiedy nie przekroczysz tej kwoty w calym roku podatkowym. Ja mowilem o ZWROCIE NADPLATY ZE WZGLEDU NA AWARYJNY KOD PODATKOWY a to sa dwie ROZNE rzeczy. Jak to zreszta napisalem.
Zwrot podatku, a zwrot nadplaty ze wzgledu na awaryjny kod podatkowy nie maga byc traktowane jako jedno i to samo. A urzad podatkowy wylicza ile ci sie nalezy tego zwrotu (ze wzgledu na awaryjny kod podatkowy) biorac pod uwage kwote zarobiona brutto w ciagu calego roku podatkowego oraz (prawdopodobnie) ilosc przepracowanych nadgodzin.
Jesli ubiegniesz sie o zwrot podatku przed przekroczeniem kwty wolnej od opodatkowania i otrzymasz ten zwrot to po jej przekroczeniu (co nastapi w wypadky 99,99999% z nas) urzad podatkowy sie o to upomni, bo obowiazuje zasada (z tego co wiem) - twoje zarobki przekroczyly kwote wolna od podatku to podatek placisz od ZERA a nie dopiero od kwoty powyzej 5035 funtow jak to ma miejsce w tym roku.
To tylko tak gwoli wyjasnienia - ale raz jeszcze mowie to moje doswiadczenia i jesli ktos ma inne moze miec inne komentarze w tym wzgledzie.

Pozdrawiam.

arek


So 05 sie, 2006 10:00

Tak masz racje arek tylko,ze z tego co ja wiem to nadplacony podatek jest zwracany tylko za okres czasu w ktorym byl on nadplacany ze wzgledu na zly tax code.I niezaleznie od tego po jakim czasie zwrocisz sie o zwrot nalezy ci sie tylko ta suma ktora nadplaciles i zadna inna.

Avatar użytkownika
dziadzia
Bywalec

  • Posty: 146
  • Dołączył(a): Cz 27 kwi, 2006 09:35

So 05 sie, 2006 11:01

::aplauz Dziadzia,gdyz tak to faktycznie wyglada.
Arek-Ja uwazam,ze zbyt komplikujesz to,co nie jest skomplikowane,a przy okazji macisz wlasciwy obraz calosci.Nalezy tlumaczyc w sposob prosty zrozumialy dla wszystkich.Sory za te slowa,ale wielu ludzi dzieki takim postom nie wie co naprawde moga z tym fantem zrobic.
::wales

bary


So 05 sie, 2006 13:19

Tylko ze suma, ta ktora otrzymasz za awaryjny kod podatkowy, jest rozna w zaleznosci od tego kiedy sie o nia ubiegniesz - jak to podalem na swoim przykladzie i na kilku innych. A jest rozna i wcale nie musi byc dokladnie taka jak sie nadplacilo, bo skoro ktos dostaje kilkaset a ktos kilkadziesiat funtow to chyba nie jest to samo mimo ze obie osoby byly na tym samym podatku awaryjnym a jedyne co ich rozni to czas po jakim sie o ten zwrot nadplaty ubiegaly - jak dla mnie to jasne czyste i zrozumiale jak slonce na niebie.

arek


So 19 sie, 2006 20:59

Witam!!
Czy ktos sie moze orientuje jaka jest stawka podatku placonego od zarobku?
Czy NIN ma wplyw na stawke??
Pytam dlatego, ze w pracy powiedziano mi, ze czy mam NIN czy nie place tak samo. Natomiast jak bylem wyrobic NIN, to pracownik JOBCENTEr powiedzial ze bede placil mniej podatku majac numer.
Pozdrawiam

monopol
Początkujący na forum

  • Posty: 14
  • Dołączył(a): Śr 31 maja, 2006 15:22
  • Lokalizacja: Gateshead / Radom

So 19 sie, 2006 21:09

apropo podatku zobacz tu:
http://ncl.to.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=41&Itemid=26

i tu:
http://ncl.to.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=28&Itemid=26

Apropo niższego podatku, jeżeli nie rejestrowałeś się jeszcze po przybyciu do UK, musisz wypełnić p86 w urzedzie skarbowym.
Poniżej masz ulotke z Inland Revenue (urzad skarbowy) - po polsku.
Praca i podatki w Zjednoczonym Królestwie - do kogo sie zwrocic

Avatar użytkownika
Rych
Weteran

  • Posty: 2614
  • Dołączył(a): Pt 10 lut, 2006 19:02
  • Lokalizacja: Newcastle

Poprzednia stronaNastępna strona Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Powrót do PRAWO, BENEFITY, PODATKI, BANK, BIZNES

cron