benefity samotna matka

Cz 09 sty, 2014 11:11

Mam wielka prosbe. W przyszlym miesiacu przyjezdzam do mnie dziewczyna lat 22 ze swoim 4 letnim synkiem. W polsce jej byly partner ojciec dziecka z ktoryn nigdy nie zawarla zwiazku malzenskiwgo placi na malego alimenty Ja pracuje na kontrakcie za najnizsza krajowa. Planuje wynajac mieszkanie z dwoma pokojami. Pytanie moje jesli partnerka nie bedzie praxowac moze sie starac o jakies dofinansowanie do dziecka lub do mieszkania i jaka mniej wiecej moze byc to.procent dofinansowania czy moze sie starac o dofinansowanie do.przedzszkola jesli znalazla by prace? Jak wyglada to prawnie? Dzkekuje z gory za odpowiedz :)

haslo892
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 4
  • Dołączył(a): Cz 06 maja, 2010 06:15

Wt 11 lut, 2014 17:29

Po pierwsze od razu ci powiem ze twoja partnerka nie bedzie tutaj samotna matka ..bo przeciez przyjezdza do Ciebie i bedziecie prowadzic wspolne gospodarstwo!
I tu od razu Ci powiem ze gdyby Ona rzeczuwiscie tu przyjechala i miala sama sie utrzymac to oprocz pojscia do pracy nie miala by na co liczyc od panstwa ..jako od kwietnie 2013 zaszly zmiany i trzeba tu pomieszkac i popracowac zanim sie dostanie pieniadze od panstwa.
Wracajac do Waszej Wspolnej Sytuacji jako para ! mozesz starac sie o tax credit z child care eelement , working tax credit ,council tax i housing benefit i wspolnie z partnerka child benefit , alimenty nie maja nic wspolnego z zarobkami i nie sa brane pod uwage ..chynba ze partnerka ma mieszkanie w Polsce na wlasnosc.
Pozdrawiam

Avatar użytkownika
marlenaruban
Weteran

  • Posty: 278
  • Dołączył(a): Cz 01 maja, 2008 17:11
  • Lokalizacja: Sunderland/kolobrzeg

So 15 lut, 2014 00:50

Dodam tylko, że obecnie kiedy wchodzi jeszcze Universal Credit (jeszcze nie u nas co prawda) i na fali ostatniej medialnej nagonki na Rumunów i Bułgarów, udzielenie Ci jakiejkolwiek pewnej informacji na temat Waszej sytuacji i uprawnień do zasiłków/benefitów bez znajomości szczegółów jest niezwykle trudne.

Obecnie odmowa udzielenia zasiłku w przypadku nowo przyjeżdżających Polaków najczęściej wiąże się z 'magicznymi' słowami-kluczami: 'habitually resident' (HRT test), 'economically active' oraz 'language skills'.

W praktyce może to oznaczać, że otrzymuje się odmowę, od której można się oczywiście odwoływać, ale to wymaga czasu i nie gwarantuje szybkiego sukcesu...

Dlatego jeśli już coś doradzać to - jak wspomniała koleżanka powyżej - Ty jako 'zasiedziały' rezydent staraj się o otrzymanie lub zwiększenie zasiłków (także tax credits, które formalnie nie zaliczają się do benefitów) na całą Waszą trójkę. Tak będzie też chyba najuczciwiej. Z kolei jednak o ile pamiętam w którymś z formularzy podaje się, czy dzieci są obojga partnerów czy z poprzedniego związku, a wtedy może pojawić się pytanie o alimenty, a w drugą stronę dochodzi kwestia tego, czy w Polsce ktoś nie będzie chciał alimentów odebrać, w związku z tym, że aplikujecie o benefity jako para, a tutaj prawo w przypadku socjalu traktuje to w zasadzie identycznie jak małżeństwo, chociaż w Polsce chyba nie, nie jestem pewien.

Oczywiście, jeżeli udałoby się Twojej partnerce w jakiś sposób uzyskać status samotnej matki uprawnionej do benefitów, to sytuacja wygląda inaczej, o czym zapewne wiesz. Ale ja nie będę tu na ten temat dywagował, zwłaszcza że trzymając się tego co napisałeś raczej faktycznie ten status jej nie będzie przysługiwał...

Tak więc jak widzisz jest kilka kwestii do rozpatrzenia i nie jest prosto odpowiedzieć na podstawie tak skąpych informacji, tak czy inaczej zrób tak, żeby było Wam jak najlepiej, no i zgodnie z prawem oczywiście :)

---

Powyższe informacje są ogólne i podane wyłącznie dla celów poglądowych.
W szczególności, nie stanowią one porady w sensie prawnym i nie należy polegać wyłącznie na nich przy podejmowaniu (lub nie) decyzji w sprawie działania w konkretnych okolicznościach.

Owly Owl
Bywalec

  • Posty: 210
  • Dołączył(a): N 20 maja, 2012 23:27
  • Lokalizacja: Northumberland

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

Powrót do PRAWO, BENEFITY, PODATKI, BANK, BIZNES

cron