Ciąża a brak zatrudnienia

Śr 13 sie, 2014 17:50

Witam serdecznie. Wraz z moim mężem planujemy drugie dziecko. Mamy juz 6 letnia córkę. Ja jestem w uk od maja a maz od stycznia. Od miesiąca maz pracuje na kontrakt, wczesniej nie miał go. Ja nigdy tu nie pracowałam. Stad moje pytanie, czy jak zajdę w
Ciąże, bede musiała placic za opiekę medyczna w trakcie ciąży? Szperalam troche w internecie i jednoznacznej odpowiedzi nie znalazłam. Raz jest ze opieka jest płatna, a raz ze nie płatna. I jeszcze chciałabym wiedzieć, jak to jest z opieka medyczna dla mojej córki. Czy przysługuje jej darmowa i w jakim zakresie?

malpka
Rozkręca się

  • Posty: 47
  • Dołączył(a): Śr 13 sie, 2014 17:38

Śr 13 sie, 2014 18:33

Witam,
Przysluguje wam darmowa opieka medyczna w UK, wystarczy zarejestrowac sie w GP. Poprzez GP (lekarz 1 kontaktu) otrzymuje sie skierowania do specjalistow, szpitala itd.
Inna kwestia sa darmowe leki wypisane na recepte oraz dentysta.

W waszej obecnej sytuacji, tylko dzieci (do lat 18) maja prawo do bezplatnych lekow, jak rowniez bezplatnego dentysty. Przysluguje tobie, tylko na okres ciazy, bezplatny dentysta.
Warto wystapic o Working i Child Tax Credit - oprocz dodatkowych pieniedzy z tego tytulu, twoj maz oraz ty otrzymacie prawo do darmowych lekow, okulisty oraz dentysty.

pozdrawiam

Avatar użytkownika
Max24
Rozkręca się

  • Posty: 65
  • Dołączył(a): So 22 mar, 2014 21:36
  • Lokalizacja: United Kingdom

Cz 14 sie, 2014 22:02

Nie zapomnij o child Bewnefit. Skoro malżonek już pracuje to Child benefit rowniez sie wam należy.

pemkad
Weteran

  • Posty: 349
  • Dołączył(a): So 09 cze, 2012 14:08
  • Lokalizacja: łódzkie/NCL

Cz 14 sie, 2014 23:57

Tak wiem. Dokumenty na taxy juz wysłane, council załatwiony. Tylko problem z dodzwonieniem sie do hm revenue. Ale tez juz ok. A powiedzcie jakie dokumenty należy wyslac? Dowody nasze, NIN? Paszport dziecka i akt urodzenia? Cos jeszcze? Mam nadzieje ze gdzieś te dokumenty sie nie zgubią po drodze...

malpka
Rozkręca się

  • Posty: 47
  • Dołączył(a): Śr 13 sie, 2014 17:38

Pt 15 sie, 2014 08:35

malpka, wyslij tylko akt urodzenia dziecka. Jesli beda wymagali dodatkowych dokumentow to napisza do was w tej sprawie. W tym kraju wszystko opiera sie o urzednika. jeden wymaga dokumentow dodatkowych inny nie.

pemkad
Weteran

  • Posty: 349
  • Dołączył(a): So 09 cze, 2012 14:08
  • Lokalizacja: łódzkie/NCL

Pt 15 sie, 2014 11:18

Dokladnie, wyslij tylko te dokumenty, ktorych wymagaja. Jest tez inny sposob - jesli obawiasz sie wyslac oryginal paszportu, ID itp., mozesz pojsc do Job Centre i poprosic o potwierdzona kopie oryginalu. Wysylasz kopie i vsio

Avatar użytkownika
Max24
Rozkręca się

  • Posty: 65
  • Dołączył(a): So 22 mar, 2014 21:36
  • Lokalizacja: United Kingdom

Pt 15 sie, 2014 16:11

Wypelnialam dzisiaj w bibliotece formularz o chb(w domu korzystam z neta na tel). Nie wzięłam z domu kontraktu męża, a trzeba było tam wpisać dane pracodawcy. Zeby pobierać chb trzeba miec udokumentowany dochód? Maz czeka na pierwsza wyplate(ma raz w miesiącu). I w sumie poczatkowo zaznaczyłam ze szuka pracy, zeby nie wpisywać pracodawcy i juz dIsiaj wyslac. Ale baliśmy sie ze odeślą odmowę i poczekamy na pierwsY payslip i dopiero wtedy wyślemy. Dobrze? Ile sie czeka w ogóle na odpowiedz? Słyszałam ze pol roku...

malpka
Rozkręca się

  • Posty: 47
  • Dołączył(a): Śr 13 sie, 2014 17:38

So 16 sie, 2014 14:28

Nasza córka urodziła się rok temu i Chile Benefit otrzymaliśmy w ciągu 2 tygodni, ale np znajomej dziecko urodziło się w 2010 roku i dostała na konto kasę równo na roczek. Nie wiem od czego to zależy.

KAJkaCK
Rozkręca się

  • Posty: 94
  • Dołączył(a): Śr 13 lip, 2011 18:58

So 16 sie, 2014 14:30

Max24 napisał(a):Witam,
Przysluguje wam darmowa opieka medyczna w UK, wystarczy zarejestrowac sie w GP.


Nie była bym tego taka pewna. Mnie w tym roku poproszono w szpitalu o udokumentowanie minimum rocznego pobytu w Anglii.

KAJkaCK
Rozkręca się

  • Posty: 94
  • Dołączył(a): Śr 13 lip, 2011 18:58

So 16 sie, 2014 19:47

KAJkaCK napisał(a):Mnie w tym roku poproszono w szpitalu o udokumentowanie minimum rocznego pobytu w Anglii

W tym roku zmienilo się prawo.
malpka napisał(a):I w sumie poczatkowo zaznaczyłam ze szuka pracy, zeby nie wpisywać pracodawcy i juz dIsiaj wyslac. Ale baliśmy sie ze odeślą odmowę i poczekamy na pierwsY payslip i dopiero wtedy wyślemy. Dobrze?

Bardzo dobrze - ale nie musicie czekać na payslip. papiery mozecie wysłać juz. payslip wam do niczego nei jest potrzebny
KAJkaCK napisał(a):Nie wiem od czego to zależy.

Zależy od tego do jak bardzo upierdliwego urzędnika trafi wasza sprawa. jesli dopiero przyjechaliście z Polski to potrwać to może wg przepisów do pół roku bo wysylają zapytanie do polski o benefity tam - a to przedluża sprawę.

pemkad
Weteran

  • Posty: 349
  • Dołączył(a): So 09 cze, 2012 14:08
  • Lokalizacja: łódzkie/NCL

So 16 sie, 2014 20:01

Jakiś numer z payslipu trzeba wpisać. I dokładny dochód bo w sumie nie wiemy ile zarobi.

malpka
Rozkręca się

  • Posty: 47
  • Dołączył(a): Śr 13 sie, 2014 17:38

So 16 sie, 2014 20:07

Kazdemu w UK nalezy sie darmowa opieka zdrowotna. Jesli ktos domagal sie od was potwierdzenia, zwlaszcza jako obywateli Unii Europejskiej, zrobil to nielegalnie.
Inna sprawa jest oczywiscie jakosc tych uslug, NHS to jedna z najbardziej zbiurokratyzowanych instytucji na swiecie. Czesto na skierowanie do specjalisty trzeba czekac pomad pol roku. Ale to juz sprawa na inna opowiesc:)

Avatar użytkownika
Max24
Rozkręca się

  • Posty: 65
  • Dołączył(a): So 22 mar, 2014 21:36
  • Lokalizacja: United Kingdom

N 17 sie, 2014 06:00

Max24 napisał(a):Kazdemu w UK nalezy sie darmowa opieka zdrowotna. Jesli ktos domagal sie od was potwierdzenia, zwlaszcza jako obywateli Unii Europejskiej, zrobil to nielegalnie.


Zapomniałeś w swojej wypowiedzi dodać, że każdemu rezydentowi należy się darmowa opieka zdrowotna. A szpitale przecież muszą z jakiegoś źródła czerpać informacje, o tym czy ktoś jest rezydentem czy przyjechał sobie tylko na urlop do Anglii. W związku z tym poproszono mnie o potwierdzenie zamieszkania w Anglii przez ostatnie 12 miesięcy.

KAJkaCK
Rozkręca się

  • Posty: 94
  • Dołączył(a): Śr 13 lip, 2011 18:58

N 17 sie, 2014 13:31

To akurat jest nieprawda. Wystarczy zadeklarowac ustnie, nawet jak jest sie w UK drugi dzien, ze przyjechalo sie tu na stale - do pracy. Mozna rowniez okazac karte EHIC, ktora uprawnia do darmowej opieki szpitalnej w naglych przypadkach.

Avatar użytkownika
Max24
Rozkręca się

  • Posty: 65
  • Dołączył(a): So 22 mar, 2014 21:36
  • Lokalizacja: United Kingdom

N 17 sie, 2014 14:26

Tylko ciąża nie jest nagłym przypadkiem i wszystkie wizyty z położną czy w szpitalu są już planowanym 'leczenie '.

Autorce pytania polecam przestudiowanie tych informacji.

KAJkaCK
Rozkręca się

  • Posty: 94
  • Dołączył(a): Śr 13 lip, 2011 18:58

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Powrót do PRAWO, BENEFITY, PODATKI, BANK, BIZNES

cron