travel insurance

So 20 wrz, 2008 21:42

Witam. Czy zna ktos firme gdzie moglbym sie ubezpieczyc na czas wycieczki (poza europa). :?: Szukalem, ale wszedzie wymagaja Resident UK, niestety ja nie posiadam :-(
Dzieki za info

Avatar użytkownika
nesquik
Rozkręca się

  • Posty: 85
  • Dołączył(a): Cz 26 paź, 2006 20:59
  • Lokalizacja: KRC/NCL

N 21 wrz, 2008 06:26

Residentem uk jesteś ,jeśli przebywasz tutaj powyżej roku i legalnie pracowałeś.Wtedy możesz wysłać papiery o resydenturę,ale wcale nie musisz bo automatycznie po roku jesteś rezydentem uk.A tak na marginesie myślę,że nikt na wycieczce nie będzie sprawdzał czy jesteś rezydentem czy nie.Pozdrawiam i zyczę udanej wycieczki :) :)

Avatar użytkownika
izuncia
Weteran

  • Posty: 818
  • Dołączył(a): Śr 26 kwi, 2006 10:50
  • Lokalizacja: UK

N 21 wrz, 2008 08:59

haha odpowiedz w 100% na pytanie ;p
-Gdzie sie mozna ubezpieczyc?
-Rezydenta dostajesz po roku.
xD i wszystko w temacie :lol:
lol

Avatar użytkownika
damian_oki
Weteran

  • Posty: 836
  • Dołączył(a): Wt 26 wrz, 2006 09:23
  • Lokalizacja: DIRTY MONKEY MACKEMS

N 21 wrz, 2008 09:51

Nie wiedzialem ze posiadam rezydenture, myslalem ze trzeba zlozyc wniosek aby ja otrzymac.
Dzieki

Avatar użytkownika
nesquik
Rozkręca się

  • Posty: 85
  • Dołączył(a): Cz 26 paź, 2006 20:59
  • Lokalizacja: KRC/NCL

N 21 wrz, 2008 11:09

otrzymujesz tylko potwierdzenie(przedtem był to niebieski kartonik).Czasami niktóre banki,chcą żebyś im to pokazał np.do kredytu.Jeszcze nie trafiło mi się,żeby ktoś kazał mi okazać rezydenturę,ale wiadomo różnie bywa.W każdym bądź razie spokojnie wykup travel insurance bo jeśli jesteś rok to masz status rezydenta.Pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
izuncia
Weteran

  • Posty: 818
  • Dołączył(a): Śr 26 kwi, 2006 10:50
  • Lokalizacja: UK

N 21 wrz, 2008 13:25

Izuncia jeżeli nie wysłałaś dokumentów do Home Office, to nawet będąc tutaj 3 lata nie jesteś rezydentem. Taka procedura. Najpierw się starasz o rezydenta, później o obywatela. Faktycznie w większości urzędów nie żądają rezydentury bo respektują UE.

Avatar użytkownika
jawik
Weteran

  • Posty: 1101
  • Dołączył(a): N 11 lut, 2007 23:15
  • Lokalizacja: z kurnika

N 21 wrz, 2008 14:53

Przepraszam Jawik,a czy moglbys przytoczyc konkretny przepis,ktory jednoznacznie ta kwestie rozstrzyga,gdyz opinii jest tyle ilu piszacych,ale przepis jest jeden.

Avatar użytkownika
Elf
Weteran

  • Posty: 1211
  • Dołączył(a): Pt 12 maja, 2006 07:56
  • Lokalizacja: Skad.juz niewazne,wazne gdzie...

N 21 wrz, 2008 15:11

... to może nie przepis a realia. Napisz czemu wogóle się zawraca sobie głowę Home Oficcem? Czemu czasami ciężko pracę bez niego znaleźć? Czemu określane jest nielegalną pracą bez niego? Nieuważasz że Unia Europejska jest jeszcze w powijakach i istnieje odrębność państwowa? Możemy tutaj pracować po rejestracji w HO. A żeby poczuć się rezydentem należy dokonać kolejnej rejestracji. Podobna biurokracja jak w naszym kraju.

Avatar użytkownika
jawik
Weteran

  • Posty: 1101
  • Dołączył(a): N 11 lut, 2007 23:15
  • Lokalizacja: z kurnika

N 21 wrz, 2008 18:56

Elf napisał(a):Przepraszam Jawik,a czy moglbys przytoczyc konkretny przepis,ktory jednoznacznie ta kwestie rozstrzyga,gdyz opinii jest tyle ilu piszacych,ale przepis jest jeden.

Prawa rezydenckie to przywilej dostępny dla wszystkich, którzy przyjechali z jednego z państw Unii Europejskiej do innego kraju Unii, by w nim pracować. Wielka Brytania od rezydentów z nowych krajów Wspólnoty Europejskiej wymaga rejestracji w Worker Registration Scheme (WRS) przez 12 miesięcy. Obowiązek ten nie dotyczy osób samozatrudnionych, niektórych pracowników sezonowych, osób pracujących legalnie dłużej niż rok przed majem 2004 r. oraz pracowników oddelegowanych do pracy na Wyspach. Osoby zarejestrowane w WRS po przepracowaniu pełnego roku (przerwa w legalnym zatrudnieniu w tym okresie nie może przekroczyć łącznie 30 dni), a osoby samozatrudnione od razu mogą się starać o kartę pobytu obywatela Unii Europejskiej (EEA1 Residence Permit). Jej posiadanie ułatwia załatwienie formalności w brytyjskich urzędach i jest wymagane przy staraniu się o pobyt stały (pieczątka w paszporcie: Indefinite Leave to Remain), który przysługuje po czterech latach legalnego pobytu. Po roku posiadania pobytu stałego można się ubiegać o obywatelstwo brytyjskie (paszport brytyjski).
Obywatele krajów Unii Europejskiej nie mają obowiązku starania się o potwierdzenie praw rezydenckich, żeby legalnie mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii. Jednak o Residence Permit warto wystąpić, jeśli planuje się dłuższy pobyt na Wyspach lub osiedlenie się tam na stałe. Jest on niezbędnym krokiem do uzyskania prawa stałego pobytu i obywatelstwa brytyjskiego.Jak uzyskać potwierdzenie prawa pobytu?

Podanie o potwierdzenie praw rezydenckich (Residence Permit) składa się w Home Office na formularzu EEA1. Formularz podaniowy można uzyskać w lokalnym biurze Application Forms Unit. Można też poprosić o przesłanie druków do domu (tel. 0870 241 0645) lub pobrać je ze strony www.ind.homeoffice.gov.uk/ind/en/home/a ... _form.html. Formularz EEA1 zawiera informacje pomagające ustalić status w Zjednoczonym Królestwie. W razie problemów można skorzystać z pomocy biura informacji (Nationality Enquiry Bureau), dzwoniąc pod nr 0870 606 7766.

Rezydent a podatki

Oprócz pojęcia rezydenta możesz się jeszcze spotkać z określeniem "rezydent podatkowy". Co to oznacza? Zasada jest prosta: każdy podatnik rozlicza się z całości swoich dochodów w kraju, w którym ma stałe miejsce zamieszkania. Nie ma znaczenia, w jakim kraju dochody są uzyskiwane. Polski podatnik, który przepracuje 183 dni w roku w Wielkiej Brytanii, staje się automatycznie rezydentem podatkowym Zjednoczonego Królestwa. Żeby uzyskać potwierdzenie tego statusu, które może się przydać, jeśli o podatnika upomni się polski fiskus, należy złożyć w brytyjskim urzędzie skarbowym (Inland Revenue) wypełniony formularz P86 (można go pobrać ze strony www.hmrc.gov.uk/cnr/p86.pdf), a następnie wystąpić o dokument potwierdzający rezydencję podatkową. Nie istnieje oficjalny certyfikat rezydencji podatkowej, ale list podpisany przez Inland Revenue, potwierdzający, że podatnik reguluje swoje zobowiązania podatkowe w Wielkiej Brytanii, będzie wystarczającym dowodem rezydencji podatkowej.

Magdalena Gignal,Moja wyspa


wiecej tutaj

Avatar użytkownika
andy
Weteran

  • Posty: 666
  • Dołączył(a): N 13 sie, 2006 17:33
  • Lokalizacja: Gateshead

N 21 wrz, 2008 20:07

andy napisał(a):
Elf napisał(a):Przepraszam Jawik,a czy moglbys przytoczyc konkretny przepis,ktory jednoznacznie ta kwestie rozstrzyga,gdyz opinii jest tyle ilu piszacych,ale przepis jest jeden.

Prawa rezydenckie to przywilej dostępny dla wszystkich, którzy przyjechali z jednego z państw Unii Europejskiej do innego kraju Unii, by w nim pracować. Wielka Brytania od rezydentów z nowych krajów Wspólnoty Europejskiej wymaga rejestracji w Worker Registration Scheme (WRS) przez 12 miesięcy. Obowiązek ten nie dotyczy osób samozatrudnionych, niektórych pracowników sezonowych, osób pracujących legalnie dłużej niż rok przed majem 2004 r. oraz pracowników oddelegowanych do pracy na Wyspach. Osoby zarejestrowane w WRS po przepracowaniu pełnego roku (przerwa w legalnym zatrudnieniu w tym okresie nie może przekroczyć łącznie 30 dni), a osoby samozatrudnione od razu mogą się starać o kartę pobytu obywatela Unii Europejskiej (EEA1 Residence Permit). Jej posiadanie ułatwia załatwienie formalności w brytyjskich urzędach i jest wymagane przy staraniu się o pobyt stały (pieczątka w paszporcie: Indefinite Leave to Remain), który przysługuje po czterech latach legalnego pobytu. Po roku posiadania pobytu stałego można się ubiegać o obywatelstwo brytyjskie (paszport brytyjski).
Obywatele krajów Unii Europejskiej nie mają obowiązku starania się o potwierdzenie praw rezydenckich, żeby legalnie mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii. Jednak o Residence Permit warto wystąpić, jeśli planuje się dłuższy pobyt na Wyspach lub osiedlenie się tam na stałe. Jest on niezbędnym krokiem do uzyskania prawa stałego pobytu i obywatelstwa brytyjskiego.Jak uzyskać potwierdzenie prawa pobytu?

Podanie o potwierdzenie praw rezydenckich (Residence Permit) składa się w Home Office na formularzu EEA1. Formularz podaniowy można uzyskać w lokalnym biurze Application Forms Unit. Można też poprosić o przesłanie druków do domu (tel. 0870 241 0645) lub pobrać je ze strony www.ind.homeoffice.gov.uk/ind/en/home/a ... _form.html. Formularz EEA1 zawiera informacje pomagające ustalić status w Zjednoczonym Królestwie. W razie problemów można skorzystać z pomocy biura informacji (Nationality Enquiry Bureau), dzwoniąc pod nr 0870 606 7766.

Rezydent a podatki

Oprócz pojęcia rezydenta możesz się jeszcze spotkać z określeniem "rezydent podatkowy". Co to oznacza? Zasada jest prosta: każdy podatnik rozlicza się z całości swoich dochodów w kraju, w którym ma stałe miejsce zamieszkania. Nie ma znaczenia, w jakim kraju dochody są uzyskiwane. Polski podatnik, który przepracuje 183 dni w roku w Wielkiej Brytanii, staje się automatycznie rezydentem podatkowym Zjednoczonego Królestwa. Żeby uzyskać potwierdzenie tego statusu, które może się przydać, jeśli o podatnika upomni się polski fiskus, należy złożyć w brytyjskim urzędzie skarbowym (Inland Revenue) wypełniony formularz P86 (można go pobrać ze strony www.hmrc.gov.uk/cnr/p86.pdf), a następnie wystąpić o dokument potwierdzający rezydencję podatkową. Nie istnieje oficjalny certyfikat rezydencji podatkowej, ale list podpisany przez Inland Revenue, potwierdzający, że podatnik reguluje swoje zobowiązania podatkowe w Wielkiej Brytanii, będzie wystarczającym dowodem rezydencji podatkowej.

Magdalena Gignal,Moja wyspa


wiecej tutaj

Więc jednak nie trzeba potwierdzenia...............Czyli miałam rację :cheer:

[ Dodano: Nie 21 Wrz, 2008 21:08 ]
Możesz ,ale nie musisz.

Avatar użytkownika
izuncia
Weteran

  • Posty: 818
  • Dołączył(a): Śr 26 kwi, 2006 10:50
  • Lokalizacja: UK

N 21 wrz, 2008 22:09

Czyli nie mialas racji ;/ ja to czytam to rozumiem ze prawa do rezydenta automatycznie nabywa sie po przepracowanym roku, a zeby dostac rezydenta trzeba wyslac kwity CZARNO na BIALYM ahhhh te kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem ;p

Avatar użytkownika
damian_oki
Weteran

  • Posty: 836
  • Dołączył(a): Wt 26 wrz, 2006 09:23
  • Lokalizacja: DIRTY MONKEY MACKEMS

Pn 22 wrz, 2008 07:14

Wiesz co ty przeczytałeś tak,a ja inaczej.Każdy robi jak uważa.A pisze wyrażnie [/b]nie ma obowiązku,więc jak uważasz.Grunt,żeby kolega się nie martwił,bo spokojnie może kupić insurance travel.

[ Dodano: Pon 22 Wrz, 2008 08:17 ]
A jak zaczynasz pracę i tak musisz zarejestrować się w home office.Po 12 miesiącach legalnej pracy jesteś napewno rezydentem.Bedziesz chciał to wysyłasz ,aby ci to potwierdzili,nie chcesz nie wysyłasz,a status rezydenta i tak masz,bo przepracowałeś legalnie 12 miesięcy.Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
izuncia
Weteran

  • Posty: 818
  • Dołączył(a): Śr 26 kwi, 2006 10:50
  • Lokalizacja: UK

Pn 22 wrz, 2008 20:52

Nie masz obowiązku wysyłać dokumentów do nich, tak samo oni nie mają obowiązku dać Tobie tego rezydenta. Sorki już taki ten świat skomplikowany - nic chyba nie ma za darmo.

Avatar użytkownika
jawik
Weteran

  • Posty: 1101
  • Dołączył(a): N 11 lut, 2007 23:15
  • Lokalizacja: z kurnika

Pn 22 wrz, 2008 21:07

wracajac do tematu
ja bym Tobie poradzil zadzwonic do polskich ubezpieczalni ;] kiedys ogladalem program o ubezpieczeniach w podrozy to oni szukaja klientow... jest w czym wybierac i przebierac, wiec polecam spytac sie kogos w pl czy nie ubezpieczy ... tyle
skoro tutaj potrzebny resident to tego nie przeskoczysz a tacy krzykacze jak iza to wiesz... mozna sobie darowac bo to jest off topic ;] polecam dowiedziec sie w polsce! daj znac jak to zalatwiles ;)
pozdro

Avatar użytkownika
damian_oki
Weteran

  • Posty: 836
  • Dołączył(a): Wt 26 wrz, 2006 09:23
  • Lokalizacja: DIRTY MONKEY MACKEMS

Wt 23 wrz, 2008 05:52

nie pisałam ,żeby z tobą się kłócić.A na pewno już nie jestem krzykaczem...........mam prawo miec swoje zdanie to wszystko, :?

[ Dodano: Wto 23 Wrz, 2008 06:54 ]
Poza tym nie jestem ani małolatem ani świeżo przybytym imigrantem(tak dla ścisłości).Troszkę już wiem o swoich prawach.A forum jest po to,aby sie wypowiadać,nawet jeśli tobie się to nie podoba.I skoro mnie nie znasz,to proszę nie obrażaj.....

Avatar użytkownika
izuncia
Weteran

  • Posty: 818
  • Dołączył(a): Śr 26 kwi, 2006 10:50
  • Lokalizacja: UK

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Powrót do PRAWO, BENEFITY, PODATKI, BANK, BIZNES