Edukacja w Anglii

Wt 01 cze, 2010 13:22

Rodzice sprezentowali mi przyszlosc w Anglii. Ledwo zaczelam Liceum w innym mieście, karzą mi przyszły rok zacząc w innym kraju. Ale przechodząc do sedna.. tak jak wspominałam, obecnie jestem w 1kl szkoły średniej (17lat) od wrzesnia mam isc do angielskiego collegu. (okolice Newcastle, Middlesbrough) Sporo juz czytalam na ten temat, aczkolwiek nadal do końca nie wiem co i jak.. czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak to dalej będzie wyglądało? gdzie mogę iść, co po tym itd? dodam, że moja znajomość angielskiego jest mniej wiecej na poziomie zaawansowanym niższym ( w każdym razie nienajlepsza, ale tez nie tak zle. Sporo rozumiem i jak trzeba to sie dogadam. ) z góry dziękuje :)

Avatar użytkownika
sophia
Początkujący na forum

  • Posty: 5
  • Dołączył(a): Wt 01 cze, 2010 13:04

Wt 01 cze, 2010 18:11

myslalam ze ZAAWANSOWANY znaczy- umiem czytac i pisac, nie wspomne juz o płynnym! mówieniu po ang.
-nienajlepsza- to bardziej podchodzi pod stopien podstawowy bądz ewentulanie w skrajnych przypadkach sredni.
sophia- lepiej zapisz sie na prywatny kurs ang. bo moze ci byc ciezko , nie zapominaj ze tu mowią gwarą, nie kazdy anglik mowi "plynnym angielskim". powodzenia

Avatar użytkownika
zalaklin
Bywalec

  • Posty: 139
  • Dołączył(a): Cz 10 gru, 2009 21:11
  • Lokalizacja: newcastle

Cz 03 cze, 2010 10:18

Ja chodziłam tu do college'u w Gateshead . A teraz mam przerwę, ponieważ mam dzidziusia...:))) tak jak tu przyjechałam byłam zielona jeśli chodzi o ang/znałam same podstawy...a wtedy miałam 18 lat no i wszystko było by dobrze gdybym nie miała tylu polaków w klasie no na pewno bym się nauczyła więcej...nauka ok jeśli się chce to się można ang nauczyć bardzo szybko. A potem hmmm poziomami przechodzisz coraz wyżej...
w zależności od tego jak dobry jest twój ang.No i jak ang już opanujesz masz do wyboru kursy itd dasz rade

Paulla
Rozkręca się

  • Posty: 42
  • Dołączył(a): Wt 23 mar, 2010 22:06
  • Lokalizacja: Gateshead

Cz 03 cze, 2010 20:22

sophia napisał(a):Rodzice sprezentowali mi przyszlosc w Anglii. Ledwo zaczelam Liceum w innym mieście, karzą mi przyszły rok zacząc w innym kraju. Ale przechodząc do sedna.. tak jak wspominałam, obecnie jestem w 1kl szkoły średniej (17lat) od wrzesnia mam isc do angielskiego collegu. (okolice Newcastle, Middlesbrough) Sporo juz czytalam na ten temat, aczkolwiek nadal do końca nie wiem co i jak.. czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak to dalej będzie wyglądało? gdzie mogę iść, co po tym itd? dodam, że moja znajomość angielskiego jest mniej wiecej na poziomie zaawansowanym niższym ( w każdym razie nienajlepsza, ale tez nie tak zle. Sporo rozumiem i jak trzeba to sie dogadam. ) z góry dziękuje :)


Cześć Sophia!

Twoja przyszłość w dużej mierze zależy od poziomu języka angielskiego, który posiadasz.

Przypuszczam, że college na wstępie sprawdzi poziom Twojego angielskiego ( jeżeli nie przedstawisz im żadnych certyfikatów, które udowadniają jego zakres).

Jeżeli się okaże, że władasz dobrze angielskim, to pójdziesz bezpośrednio na kierunek który wcześniej będziesz musiała sobie wybrać ( chodzi o przedmioty, których będziesz się uczyć).
Jesli nie, to zaczniesz naukę w ESOL w college'u( English for Speaker Other Languages ) i dopiero potem zaczniesz prawdziwą naukę ( zawodową lub przygotowującą na studia ).

Na pewno jednak nie masz się co martwić na wstepie, bo polskie dzieciaki w college'ach czują się bardzo dobrze i nie ma tutaj takiej presji i stresów jak w polskim liceum. Nie ma klasówek, sprawdzianów, odpytywań. Masz egzaminy na koniec roku plus ( a'la ) "prace dyplomowe" i na tej podstawie przechodzisz na następny rok.

W porównaniu do polskich szkół ponadgimnazjalnych, to organizacja nauki w college'u jest jak na studiach ( ale obecność obowiązkowa, bo stracisz cotygodniowy zasiłek dla ucznia zwany EMA ).

Nie denerwuj się, bo dasz sobie radę na pewno.

Reszty szczegółów dowiesz się bezpośrednio po przyjeździe, ale tutaj wszystko jest tak elastyczne i dopasowane pod potrzeby osoby, która chce się uczyć, że naprawdę nie masz powodów do niepokoju.

Pozdrowienia

mrufka

mrufka
Weteran

  • Posty: 644
  • Dołączył(a): Pt 29 sty, 2010 12:30

Cz 03 cze, 2010 20:49

Dziękuję wam za informacje:) Chciałam sie jeszcze spytać czy to prawda, że jeśli chce się iść póżniej na studia powinno sie wybrac sixth form( że to cos w stylu odpowiednika polskiego liceum) a nie college(bo jest on raczej odpowiednikiem technikum/zawodówki i że przygotowuje on bezposrednio do zawodu a nie na studia)?

Avatar użytkownika
sophia
Początkujący na forum

  • Posty: 5
  • Dołączył(a): Wt 01 cze, 2010 13:04

Cz 03 cze, 2010 21:20

sophia napisał(a):Dziękuję wam za informacje:) Chciałam sie jeszcze spytać czy to prawda, że jeśli chce się iść póżniej na studia powinno sie wybrac sixth form( że to cos w stylu odpowiednika polskiego liceum) a nie college(bo jest on raczej odpowiednikiem technikum/zawodówki i że przygotowuje on bezposrednio do zawodu a nie na studia)?


Sophia!

Sixth form to jest po prostu kontynuacja secondary school zakończona A- levels, po którym możesz iść na studia. W college'u jeśli wybierzesz kurs na A-levels ( nasza matura ) też możesz iść na studia.Musisz się jednak upewnić, że kurs, który wybierasz jest full time i kończy się A-levels. Nie wyssałam tego z palca, tylko mam w rodzinie osobę, która chodzi do college'u ( mogła zostać w swojej secondary school i robić sixth form ) i potem idzie na studia. Wszystkiego dowiesz się na miejscu. W każdym college'u jest tzw. "student's advisor", który Ci doradzi, co wybrać w zależności od Twoich wymagań.

Buziaki

mrufka

Pomyłka wynika z tego, że w college'u możesz równiez robić kursy typowo zawodowe ( tynkarz, zbrojarz, betoniarz,fryzjer ), po których faktycznie nie możesz iść na studia. Możesz robić sobie również podwyższenie kwalifiakcji zawodowych.

Jest mi bardzo cięzko wytłumaczyć Ci system edukacji w UK, bo jest bardzo złożony i dostosowany do rozmaitych potrzeb.

mrufka
Weteran

  • Posty: 644
  • Dołączył(a): Pt 29 sty, 2010 12:30

Pt 04 cze, 2010 20:08

A w jaki sposób najlepiej szukać szkoły? Czy po prostu tam gdzie najbliżej? Bo mam nieciekawą sytuację, ponieważ w Anglii bede najwcześniej pod koniec czerwca.. i boję się, że to może być już trochę późno..

Avatar użytkownika
sophia
Początkujący na forum

  • Posty: 5
  • Dołączył(a): Wt 01 cze, 2010 13:04

Pn 14 cze, 2010 10:10

ja proponuje isc do jakiegos wiekszego collegu, typu newcastle czy gateshead tam pewnie maja najlepsze podejscie do obcokrajowcow ;) bo w takim lokalnym roznie bywa, ale zawsze mozesz sprobowac. powodzenia
ps. mrufka ma racje "Sixth form to jest po prostu kontynuacja secondary school zakończona A- levels" ale `taki walek robia ze polskie gimnazjum = middle school ;/

Avatar użytkownika
damian_oki
Weteran

  • Posty: 836
  • Dołączył(a): Wt 26 wrz, 2006 09:23
  • Lokalizacja: DIRTY MONKEY MACKEMS

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Powrót do NAUKA, COLLEGE, STUDIA

cron