EMERYTURA W UK

N 10 wrz, 2006 23:10

W Anglii istnieja 3 systemy emerytalne:

- STATE PENSION (Emerytura Panstwowa)

Wysokosc State Pension to L82,05 / week. Aby byc uprawnionym do pobierania SP mezczyzni musza przez 44 lata a kobiety przez 39 oplacac skladki na ubezpieczenie spoleczne (National Insurance Contributions)

Jesli ktos nie przepracowal wymaganych lat, to moze uzyskac tylko L20,05 / week (jednak trzeba przepracowac minimum 25% wymaganych lat czyli 11 lat dla mezczyzn i 9 lat i 9 miesiecy dla kobiet)

Aby moc zaliczyc przepracowany rok, nalezy zarobic w nim minimum L4.246.

Aby moc w przyszlosci pobierac State Pension nalezy byc legalnie zatrudnionym, placic skladki na ubezpieczenie i gromadzic przez lata wszystkie dokumenty potwierdzajace zatrudnienie.

Osoby, które pobierają emeryturę, sa uprawnione do pomocy socjalnej. 60-latkom przysługuje Guarantee Credit (zasiłek pokrywający różnicę między emeryturą a kwotą L114,05/week) i 50 proc. zniżki na bilety autobusowe. 65-latkowie dostają Savings Credit w wysokości L17,88/week, a po skończeniu 75 lat nie trzeba płacić abonamentu telewizyjnego. Wszystko to razem daje osobie, która przechodzi na państwową emeryturę w wieku 65 lat, L131,93/week

- PERSONAL PENSION (Emerytura Prywatna)

Mozna ja uzyskac od Banku, Towarzystwa Ubezpieczeniowego lub kasy oszczednosciowej juz w wieku 50 lat.

Do emerytur prywatnych zalicza się także Stakeholder Pension. Wyróżnia ją to, że składek nie trzeba opłacać regularnie i mogą one wynosić zaledwie L20.

- COMPANY PENSION (Emerytura Firmowa)

Mozna ja uzyskac z zakladowego funduszu emerytalnego (o ile taki istnieje w zakladzie pracy) Najczesciej jest to 5% Twoich zarobkow (kwota wolna od podatku). drugie tyle doklada Pracodawca.

Wiek emerytalny to 65 lat dla mezczyzn i 60 dla kobiet. W 2021 bedzie to 65 dla obojga plci.

Gdzie sie ubiegac o emeryture:

Department for Work and Pensions
The Pension Service
Tyneview Park
NE98 1BA
Newcastle Upon Tyne
tel. 0191 218 77 77
0191 218 78 78

lub: tutaj

Kazdy z nas moze wybrac odpowiedni dla siebie sposob oszczedzania, ja przedstawiam te, ktore ciesza sie najwiekszym powodzeniem:

1. Gotówkowe indywidualne konto oszczędnościowe (Mini Cash Individual Saving Account) - od odsetek z Cash ISA nie placimy podatku. W tym roku podatkowym można oszczędzić na gotówkowym ISA do L3 000

2. Regular Saving Account (wyższe odsetki niż standardowe konto oszczędnościowe) Nalezy na nie wplacac regularnie, czyli co miesiac. Odsetki od oszczędności to 7 - 10% Od zarobionych odsetek zapłacimy podatek 20% lub 40%., w zależności od skali podatkowej, w której mieszczą się nasze zarobki.

O RSA najlepiej pytac w Banku, gdzie mamy swoje konto osobiste. Jesli takiego jeszcze nie posiadamy, to polecam zajrzec tutaj w celu porownania kont osobistych.

3. Standard Saving Account - mozna je zalozyc, gdy juz uzbieramy pokazna sumke na innych kontach oszczednosciowych i potrzebujemy troche "elastycznosci" w zarzadzaniu naszymi pieniedzmi. Z takiego konta można wypłacić pieniądze w każdej chwili.

W Brytyjskich Bankach istnieja dwa oprocentowania:

* Gross - kwota odsetek brutto wypłacaną ryczałtem,
* Annual Equivalent Rate (AER) oznacza wysokość oprocentowania w skali roku.
Warto zawsze porownac te dwie wartosci. To bardzo wazne!!!!!

Jednym ze sposobow oszczedzania, moze byc rowniez zalozenie konta internetowego, ktore cieszy sie coraz wiekszym powodzeniem. Odsetki w skali roku czesto wynosza 5% lub wiecej a na otworzenie takiego konta wystarczy na poczatek L1 !!!!!

konta internetowe

Dla bardziej wtajemniczonych pozostaje inwestowanie, jednak z tym wiaze sie ryzyko. Nasze zyski moga byc bardzo wysokie, ale rowniez moze sie okazac, ze wszystko stracimy!!!!! Do wyboru sa fundusze inwestycyjne, akcje lub fundusze powiernicze.

rodzaje inwestycji i porady

Mam nadzieje, ze udalo mi sie chociaz troszke pomoc osobom, ktore mialy problemy ze zrozumieniem tego tematu. Ja rowniez do tej pory zbieralam zarobione pieniadze "do skapety". Nadszedl jednak moment, ze zaczelam sie zastanawiac, co dalej??? jak bedzie wygladala moja przyszlosc i przyszlosc mojej rodziny???. Poszperalam troche i znalazlam wiekszosc odpowiedzi na moje pytania i to mnie natknelo do napisania tego posta. Dlatego zachecam Was do zatroszczenia sie o swoja emeryture juz teraz, zeby w przyszlosci sie nie okazalo, ze pracodawca nie odciagal skladek i zostaniemy "na lodzie" lub dostaniemy bardzo niska emeryture, z ktorej nie bedziemy w stanie oplacic naszych rachunkow. Wiekszosc brytyjczykow oszczedza przez cale zycie prywatnie. Dzieki temu "czas na emeryturze" czesto spedzaja podrozujac i zwiedzajac inne zakatki swiata. My tez tak mozemy!!!!!!

ZATEM.......DO DZIELA!!!!!!!

Angel

Avatar użytkownika
Aniolek
Weteran

  • Posty: 1439
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 15:20
  • Lokalizacja: Newcastle/NE2/Warszawa

Pn 11 wrz, 2006 13:27

To fakt,ze wielu nie mysli,ale wypadaloby wiedziec,gdyz,gdyby zrobiono ankiete to bylibysmy najgorzej poinformowana nacja na wyspach.
Musze stwierdzic,ze Angel podajesz bardzo konkretne i jasne informacje,ktore napewno pomogly juz niejednemu.
Dzieki :cheer:

bary


Pn 11 wrz, 2006 13:28

Wiecej podam wieczorem, jak wroce z Collegu, bo mnie ten temat tez bardzo interesuje

Angel

Avatar użytkownika
Aniolek
Weteran

  • Posty: 1439
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 15:20
  • Lokalizacja: Newcastle/NE2/Warszawa

Pn 11 wrz, 2006 13:31

Super,a na temat rent moglabys cos wrzucic.
Sory,ale jestes w tych sprawach dobrze poinformowana.
Z gory"jak to mawiaja)dziekuje :!:
::wales

bary


Pn 11 wrz, 2006 15:25

Pomoc socjalna na emeryturze:

http://www.direct.gov.uk/MoneyTaxAndBen ... chk=eqbmXI



Pomoc socjalna
Osoby pobierające emeryturę mogą być uprawnione do pomocy socjalnej ze strony państwa. Jeśli skończyłeś 60 lat, a tygodniowy dochód nie przekracza 109,45 funtów możesz otrzymywać różnicę pomiędzy twoim dochodem, a wymienioną kwotą z tytułu Guarantee Credit.

Jeśli pozostajesz w związku, a wasze wspólne tygodniowe dochody nie przekraczają 165,07 funtów, również zostanie wam wypłacone wyrównanie. Po skończeniu 65 lat możesz być uprawniony do dodatkowego świadczenia z tytułu Savings Credit w wysokości 16,44 funtów tygodniowo (jeśli jesteś samotny) lub 21,51 funtów (na parę, jeśli pozostajesz w związku).


Guarantee Credit razem z Savings Credit składają się na świadczenie zwane Pension Credit.


Winter Fuel Payment to świadczenie wypłacane zwykle w listopadzie, mające pomóc w pokryciu kosztów ogrzewania mieszkania podczas zimy. Zależy od dochodów i wynosi od 100 do 300 funtów wypłacanych jednorazowo. W utrzymaniu ciepła w domu pomagają też zasiłki Cold Weather Payment i Warm Front Scheme.


Po skończeniu 60 lat będziesz uprawniony do 50-procentowej zniżki na bilety autobusowe, a po skończeniu 75 lat zostaniesz zwolniony z opłacania licencji telewizyjnej.

Avatar użytkownika
enigma
Weteran

  • Posty: 473
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 12:41
  • Lokalizacja: England

Wt 12 wrz, 2006 21:53

Zmienilam i poszerzylam ten post o kilka nowych rzeczy, mam nadzieje, ze teraz juz wszystko bedzie jasne :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

enigma - mysle, ze wielu moze nie zrozumiec dobrze, co tam jest napisane (bo w jez. angielskim) moze warto skrocic i przetlumacyc???????? To bylo by bardziej pomocne :lol:

bary - o rentach za bardzo nie mam pojecia, ale jak cos sie dowiem, napisze :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Angel

Avatar użytkownika
Aniolek
Weteran

  • Posty: 1439
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 15:20
  • Lokalizacja: Newcastle/NE2/Warszawa

Wt 12 wrz, 2006 22:42

Sory,ze tak wtracilem,ale wydalo mi sie wazne wspomniec o rentach.Doceniam,jednak Twoja szczerosc i bardzo Ci dziekuje oraz polecam sie pamieci.

bary


Śr 13 wrz, 2006 16:50

bary, tobie ciagle zle. Artukul, jak sama nazwa wskazuje jest o EMERYTURZE a nie o rentach!!!!!! To sa dwie rozne rzeczy. Mozesz sam, skoro cie interesuje ten temat poszukac i napisac na forum!!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Nie lepiej czasami sie wysilic i samemu poszperac??????? :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Angel

Avatar użytkownika
Aniolek
Weteran

  • Posty: 1439
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 15:20
  • Lokalizacja: Newcastle/NE2/Warszawa

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Powrót do PRAWO, BENEFITY, PODATKI, BANK, BIZNES