Kefir/zsiadłe mleko (i ser biały) HOW-TO ... [kulinarne]

Życie codzienne w North East i UK - Newcastle, Sunderland, Darlington, Middlesbrough, Gateshead, Consett...

Wt 26 wrz, 2006 03:39

Tym razem o jedzeniu (choć jak żywo gotować niewiele umiem;-)).
Wiele osób narzeka tu często na złe jedzenie i niestety racja. Od Anglików nie ma się czego uczyć, a ubóstwo dostępnych towarów spożywczych na rynku osłabia. Jednym z brakujących jest biały ser, z którego wiele można zrobić - gdyby go mieć. I chyba można... Ale na pewno można mieć KEFIR, dla uproszczenia niech będzie tym samym co tradycyjne polskie "zsiadłe mleko" = "kwaśne mleko". Jakże inny od powszechnych tu słodkich jogurtów; i drogich, nawet w najtańszym chyba "Heron foods" (39p/500ml). Ponieważ wiele osób było zainteresowanych, krótka procedura wyrobu zsiadłego mleka, która też mi ktoś kiedyś przekazał. Pysznie, tanio i szybko:

1a. kupujemy mleko, zwykłe, powszechne w plastikowych butelkach. Takie, z jakiego samego tylko, jak wiemy zsiadłe się samo nie robi...
Osobiście kupuję "niebieskie" najbardziej tłuste; i tak w jego przypadku tłuszcz ten na ogół się nie wydziela w górnej części, jak to miałoby miejsce w przypadku prawdziwego wiejskiego mleka.
1b. kupujemy "cottage cheese". To coś w rodzaju polskiego "serka wiejskiego" z grudkami, w plastikowym kubeczku. Dostępny w wielu sieciach s-marketów, szczególnych różnic dla tej procedury nie zauważyłem.

2.Trochę serka (np. łyżkę) umieszczamy w czystym słoiku (lub porcelanie, w każdym razie odradzam metal lub plastik) i zalewamy mlekiem. Warto zamieszać.

3. Przykrywamy przykrywką (ale nie zakręcając jej - musi być wyrównywanie ciśnień z otoczeniem) i odstawiamy w ciemniejsze miejsce. Powinno to być miejsce o temperaturze pokojowej czy może kuchennej - pewnie z 20-kilka st.C. W rogu czy w szafce w kuchni chyba najlepiej. Jeśli będzie zimniej, będzie się robiło dłużej. Za gorąco też nie może być.

4. Czekamy. 1-3 dni. Gotowe poznaje się oczywiście po tym, że konieczne jest poważnie przechylenie słoika (nierzadko do góry dnem), aby z niego wyszło.
Dłużej niż 2-3 dni trzymać jest niedobrze, wówczas warto włożyć do lodówki; oczywiście tylko po to aby nie dopuścić do psucia się go, bo powinno być już gotowe (jeśli po 2-3 dniach nie jest, to coś od początku było nienajlepiej... Ale wątpię aby taki problem wystąpił; zdarzył mi się raz, gdy kupiłem mleko problematyczne pod względem jakości - przechowywane w sklepie w "zbyt ciepłej lodówce").

Po pierwszym razie (po użyciu "Cottage cheese") będziemy mieli "kwaśne mleko słodkie" - coś przypominające ni to kefir ni to jogurt. Ale i tak smaczne; w każdym razie natychmiast używamy do następnego razu to zrobione właśnie, a nie "cottage cheese" o którym już zapominamy. Za kilkoma następnymi razami produkt będzie każdorazowo trochę bardziej kwaśny - trochę bardziej taki jak trzeba. I tak w kółko tygodniami/miesiącami...
A ten kwaśny schłodzony z lodówki - już tym bardziej przypomina polski dobry kefir.

Smacznego! :)
U mnie działa z powodzeniem od dawna. Codzień na śniadanie pyszny +-kefir z płatkami.

A teraz o serze białym. Nigdy go w życiu nie robiłem i tylko kilka razy widziałem domowy sposób wytwarzania. Może ktoś przetestuje (mi tu ciężko) lub sprostuje.
Potrzeba wieeeele litrów zsiadłego mleka - na 1kg sera pewnie kilka lub kilkanaście litrów. Umieszczamy je w przygotowanym worku z czystego płótna i ściśle zawiązujemy. Umieszczamy ten worek pomiędzy deskami kuchennymi i na górna kładziemy pełen kanister 20l. Lub coś równie ciężkiego:) Zaczyna odciekać ciecz - serwatka (też ma w PL jakieś różne zastosowania, a tu...-?) - i tak ma odciekać przez najbliższe godziny czy dni... Może kilka/naście h, może 2 dni, może więcej - nie wiem. Może trzeba ogrzewać - nie wiem. Coś powinno z tego dobrego wyjść (lub po kolejnej próbie;))... Miłej zabawy:-) Jak się komuś uda - napiszcie.


Aha, podobno jest też inny podobny sposób na kefir (zamiast "cottage cheese"). Ale szczegółów nie znam. Jak również można dostać pewien ser przypominający biały. Ale chyba tylko drogi w drogich sklepach, chyba import. Może ktoś z Was napisze...

M

MichalS
Początkujący na forum

  • Posty: 7
  • Dołączył(a): Pn 08 maja, 2006 10:42

Wt 26 wrz, 2006 09:34

MichalS napisał(a): Od Anglików nie ma się czego uczyć, a ubóstwo dostępnych towarów spożywczych na rynku osłabia. M


Przesadzasz. W UK mozna kupic wlasciwie wszystko - nawet najbardziej egzotyczne skladniki i przyprawy ze wszystkich zakatkow swiata. W porownaniu z Polska to tu jest prawdziwy raj kulinarny.

Co do zsiadlego mleka, to jest to tylko i wylacznie polski wynalazek, i raczej nie dziwie sie, ze tutaj niedostepny, bo dla kazdego innego narodu poza Polakami, zsiadle mleko to jest tylko i wylacznie "mleko, ktore sie zepsulo", i picie tego wynalazku wszedzie poza Polska wywoluje odraze.

Ale jak ktos ma ochote na zsiadle, to mozna przeciez bez problemu sobie samemu "wyprodukowac", zaopatrujac sie w niepasteryzowane mleko.

Avatar użytkownika
Duende
Bywalec

  • Posty: 242
  • Dołączył(a): Wt 21 lut, 2006 21:33

Śr 27 wrz, 2006 07:29

Duende napisał(a):Przesadzasz. W UK mozna kupic wlasciwie wszystko


Racja. Tylko kwestia dostępności i kosztów.
W większości "podręcznych" sklepów brakuje wieeelu towarów, które jako Polacy lubimy. Trudno o byle głupstwo co 2 dni robić wyprawy, nie o to chodzi. Przyprawy nie zastąpią potraw, których nie ma.
W każdym razie bardzo wiele osób spotkałem które tęsknią za produktami czy polskimi daniami, których tu nawet same nie mają z czego zrobić, natomiast z przeciwnymi głosami prawie się nie spotkałem. A zresztą w Polsce też wiele rzeczy można dostać, też nie jest źle. Tak samo jeśli się wykona trochę wysiłku i ma trochę więcej gotówki... Kwestia bycia cudzoziemcem przyzwyczajonym do innego menu.

Duende napisał(a):Co do zsiadlego mleka, to jest to tylko i wylacznie polski wynalazek, i raczej nie dziwie sie, ze tutaj niedostepny, bo dla kazdego innego narodu poza Polakami, zsiadle mleko to jest tylko i wylacznie "mleko, ktore sie zepsulo", i picie tego wynalazku wszedzie poza Polska wywoluje odraze.


:-)
Dokładnie. I ja też się nie dziwię.
A jednak jako Polacy niejednokrotnie to bardzo lubimy i wtedy pojawia się potrzeba.

Duende napisał(a):Ale jak ktos ma ochote na zsiadle, to mozna przeciez bez problemu sobie samemu "wyprodukowac", zaopatrujac sie w niepasteryzowane mleko.


J.w. dostępność/koszt.

A swoją drogą to pewnie z czasem będzie się to poprawiać, pojawia się już coraz więcej "swojskich" towarów. Vide piwo Tyskie w większych Tesco, polska oryginalna kapusta kiszona w Eldon food itd...

MichalS
Początkujący na forum

  • Posty: 7
  • Dołączył(a): Pn 08 maja, 2006 10:42

Śr 04 paź, 2006 19:51

Przesadzasz. W UK mozna kupic wlasciwie wszystko - nawet najbardziej egzotyczne skladniki i przyprawy ze wszystkich zakatkow swiata. W porownaniu z Polska to tu jest prawdziwy raj kulinarny.

Chyba nie widziales/as cen tych egzotycznych skladnikow i przypraw.W Plosce sa duzo tansze przyrawy a co do egzotycznych skladnikow-kupisz prawie wszystko!!!!!!!!!!! :D

Misiak_*
Bywalec

  • Posty: 141
  • Dołączył(a): Cz 28 wrz, 2006 10:33

Cz 05 paź, 2006 05:37

Misiak_* napisał(a):Chyba nie widziales/as cen tych egzotycznych skladnikow i przypraw.W Plosce sa duzo tansze przyrawy a co do egzotycznych skladnikow-kupisz prawie wszystko!!!!!!!!!!! :D


no skoncz juz przeliczac funty na zlotowki i zacznij zyc ;))

Avatar użytkownika
Scofield
Weteran

  • Posty: 1125
  • Dołączył(a): So 30 wrz, 2006 07:26

Cz 05 paź, 2006 23:44

Tutaj nie mozna przeliczac, to ZASADA NR 1 :mrgreen:
:rozga:

Avatar użytkownika
Simon
Admin

  • Posty: 936
  • Dołączył(a): Śr 22 lut, 2006 21:59
  • Lokalizacja: Grudziadz & Szczecin

Pt 06 paź, 2006 05:59

Tutaj jest naprawde duzo produktow.Czasami trzeba tylko dobrze poszukac.Nie przesadzajcie.A tak na marginesie jedzcie do Norwegii to tam bedziecie mogli powiedziec,ze nie ma co jesc. :D

Avatar użytkownika
dziadzia
Bywalec

  • Posty: 146
  • Dołączył(a): Cz 27 kwi, 2006 09:35

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości

Powrót do Forum ogólne