jak to jest z tym Tax'em ze niby nie trzeba placic?

Śr 27 wrz, 2006 21:59

witam, pracuje na kontrakt 4ro miesieczny od 11 lipca, podobno jest tak ze jak ktos ma prace (pierwsza w Angli) od 1 kwietnia tego roku to panstweo costam pomaga i niesciaga podatku...

na payslipie zabiera mi co tydzien okolo 40 funtow, pytam dlatego iz moj kolegas ma identyczna sytuacje (robie z nim i z nim tu przyjechalem i wszystko tak samo mamy) a on nieplaci podatku, tzn na payslipie tax pisze 0, dzwonilem do revenue i niby ja juz mam ten jakis kod 503L podatkowy i musze placic... babki zb iura gdzie pracuje ciemne jak tabaka w rogu

zastanawiam sie tylko jakie mojegmu koledze przyjdzie rozliczenie podatkowe, skoro nieplaci taxu to bedzie musial potem doplacac? czy moze jest tak ze teraz faktycznie panstwo mu pomaga i potem ten podatek co mialby zaplacic teraz bedzie rozlozone na raty w przyszlym roku i dopisywane do kazdego tygodniowego taxu...?


moje drugie pytanie jest czy szef moze mi liczyc za nadgodziny 25%? czy minimum jest 50? za sobote i kazda nadgodzine dostaje 25% ale moze dlatego ze jestem na umowie tzn stazu na 4 miechy...

nastepnie zauwazylem ze jak zrobie 4 dni po 10h pracy to wychodzi 40 (gdzie 8 normalnie i 4 nadgodzin dziennie) na payslipie mam ze niby 40 godzin basic (podstawoiwe) bez zadnych nadgodzin... czy to normalne??? ze robie nadgodziny a ich niby niezrobilem??

kolejne: mam umowe do 11 listopada, a w pazdzierniku bodajrze wzrasta minimum do 5,35 a ja mam teraz 5,25 wiec mam prawo sie ubiegac do podwyzszenia placy przed koncem kontrasktu(w kontrakcie mam wyraznie 5,25 za h )

no i tak tylko na koniec, czy bez paszportu jest mozliwe znalezienie pracy w Angli? bo dostac to sie mozna ale czy z praca niebedzie problemu??

to tyle, dziekuje za wszelakie wypowiedzi, pozdrawiam :)

ps, mieszkam w birmingham ale to chyba w prawie podatkowym i zatrudnienia niema znaczenia

Bartsun


Cz 12 paź, 2006 08:35

Bartsun napisał(a):zastanawiam sie tylko jakie mojegmu koledze przyjdzie rozliczenie podatkowe, skoro nieplaci taxu to bedzie musial potem doplacac? czy moze jest tak ze teraz faktycznie panstwo mu pomaga i potem ten podatek co mialby zaplacic teraz bedzie rozlozone na raty w przyszlym roku i dopisywane do kazdego tygodniowego taxu...?

Jeżeli chodzi o rozliczenie podatku tutaj, w Anglii - jeżeli Twój kolega nie przekrocza tygodniowo stawki wolnej od podatku (nie pamiętam, ile obecnie ona wynosi, ale w okolicy 97-100 funtów), to nie odliczają mu podatku - podobnie to wygląda w skali roku - jeżeli zarobi mniej niż 5035funtów, jest zwolniony z podatku. Jeżeli natomiast zarabia więcej i nie odprowadza składek - tu zaczynają się schody, bo pracodawca powinien mu wszystko naliczać :?

Bartsun napisał(a):moje drugie pytanie jest czy szef moze mi liczyc za nadgodziny 25%? czy minimum jest 50? za sobote i kazda nadgodzine dostaje 25% ale moze dlatego ze jestem na umowie tzn stazu na 4 miechy...

Tego nie wiem... a jakie stawki masz podane w umowie?

Bartsun napisał(a):nastepnie zauwazylem ze jak zrobie 4 dni po 10h pracy to wychodzi 40 (gdzie 8 normalnie i 4 nadgodzin dziennie) na payslipie mam ze niby 40 godzin basic (podstawoiwe) bez zadnych nadgodzin... czy to normalne??? ze robie nadgodziny a ich niby niezrobilem??

Skoro payslip i wages dostajesz tygodniowo, to godziny też masz rozliczane tygodniowo - jeżeli przekroczysz "magiczne" 40 godzin, wtedy każda następna będzie liczona i płacona jako nadgodzina.

Bartsun napisał(a):kolejne: mam umowe do 11 listopada, a w pazdzierniku bodajrze wzrasta minimum do 5,35 a ja mam teraz 5,25 wiec mam prawo sie ubiegac do podwyzszenia placy przed koncem kontrasktu(w kontrakcie mam wyraznie 5,25 za h )

To pracodawca powinien zrobić automatycznie - jeżeli nie, masz pełne prawo do ubiegania się o zwiększenie stawki. Jeżeli (teoretyzując oczywiście) pracodawca zacznie się "migać" - polecam wizytę w Citizen Advice Bureau i opisanie im sytuacji - oni mają obowiązek Ci pomóc i wysłac pisemko urzędowe w tej sprawie do pracodawcy.

Bartsun napisał(a):no i tak tylko na koniec, czy bez paszportu jest mozliwe znalezienie pracy w Angli? bo dostac to sie mozna ale czy z praca niebedzie problemu??

Mój pracodawca nie pytał mnie nigdy o paszport... do Home Office też (w naszym przypadku, ponad 2 lata temu) wystarczyło wysłać dowód osobisty - nie wiem, czy coś się nie zmieniło w tym przypadku.

Marta
Weteran

  • Posty: 317
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 10:09

Cz 12 paź, 2006 17:44

jesli wysylasz papiery do Home Office to masz do wybory: wyslac im paszport albo dowod.
w tym kwestionariuszu wszystko jest chyba wyjasnione,ale nie pamietam juz dokladnie - wiem tylko ze gdzies to bylo napisane :D

Avatar użytkownika
Lucy
Weteran

  • Posty: 1740
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 13:11
  • Lokalizacja: darlington

So 04 lis, 2006 15:45

raczej sie nie upominaj o podwyzke bo mozesz szybko wyleciec..

Avatar użytkownika
slonko
Weteran

  • Posty: 373
  • Dołączył(a): Cz 26 paź, 2006 10:34
  • Lokalizacja: Ncl

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

Powrót do PRAWO, BENEFITY, PODATKI, BANK, BIZNES

cron