podroz autokarem

Polaków rozmowy na każdy temat, także humor i ciekawostki. Nie wiesz gdzie zacząć? Zacznij swój wątek tutaj.

Cz 07 cze, 2012 00:30

czy wie ktos jak wyglada podroz autokarem z dzieciem czy sprawdzaja szystkie dokumenty i ile razy moga sprawdzic czy tylko bilet sprawdaja a dowod czy paszport pokazuje tylko jak wsiadasz do autobusu npw londynie

loko2002
Rozkręca się

  • Posty: 51
  • Dołączył(a): Pt 28 sty, 2011 23:26
  • Lokalizacja: Newcastle Gateshead
  • Ostrzeżenia:1

Cz 07 cze, 2012 07:35

loko2002 napisał(a):czy wie ktos jak wyglada podroz autokarem z dzieciem czy sprawdzaja szystkie dokumenty i ile razy moga sprawdzic czy tylko bilet sprawdaja a dowod czy paszport pokazuje tylko jak wsiadasz do autobusu npw londynie


Jeśli chodzi o mnie to zawsze kontrole miałem na promie. Później do samej Polski już nie.

Rafiszon
Początkujący na forum

  • Posty: 6
  • Dołączył(a): Pn 28 maja, 2012 19:40

Cz 07 cze, 2012 08:53

a sprawdaja waznosc paszportu dziecka ?

loko2002
Rozkręca się

  • Posty: 51
  • Dołączył(a): Pt 28 sty, 2011 23:26
  • Lokalizacja: Newcastle Gateshead
  • Ostrzeżenia:1

Cz 07 cze, 2012 09:50

z całym szacunkiem ale to jest głupie pytanie, oczywiście, że sprawdzaja ważność dokumentu........

Avatar użytkownika
josie
Bywalec

  • Posty: 101
  • Dołączył(a): So 13 lut, 2010 23:21

Cz 07 cze, 2012 12:04

Niestety to jest podstawa. Możesz mieć problemy z tego powodu.

Wg. prawa , paszport jest dokumentem iż oboje rodziców zgadzają się na podróż dziecka miedzy państwami. Nieważny paszport jest równo znaczny iż jeden z rodziców nie zezwala na to.

A wywóz dziecka bez zgody obu rodziców jest przestępstwem.

Rafiszon
Początkujący na forum

  • Posty: 6
  • Dołączył(a): Pn 28 maja, 2012 19:40

Cz 07 cze, 2012 12:45

A moze oboje rodzice beda podrozowac z dzieckiem, ktore ma niewazny paszport i co to ma wspolnego z brakiem zgody na wyjazd dziecka z kraju?? ehhh

loko2002, jesli Twoje dziecko ma niewazny paszport, a chcesz sie dostac do Polski, zeby wyrobic nowy paszport, to radzilabym sie skontaktowac z ambasada/konsulatem i zapytac czy nadal jest mozliwy przelot na niewaznym paszporcie liniami Wizzair (kiedys tak bylo). Ja znalazlam tylko to: http://www.londynkg.polemb.net/?document=41
Niestety chyba zmienily sie przepisy w tej kwestii, ale musisz zapytac u zrodla.

Avatar użytkownika
Lucy
Weteran

  • Posty: 1740
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 13:11
  • Lokalizacja: darlington

Cz 07 cze, 2012 13:11

Lucy napisał(a):A moze oboje rodzice beda podrozowac z dzieckiem, ktore ma niewazny paszport i co to ma wspolnego z brakiem zgody na wyjazd dziecka z kraju?? ehhh

loko2002, jesli Twoje dziecko ma niewazny paszport, a chcesz sie dostac do Polski, zeby wyrobic nowy paszport, to radzilabym sie skontaktowac z ambasada/konsulatem i zapytac czy nadal jest mozliwy przelot na niewaznym paszporcie liniami Wizzair (kiedys tak bylo). Ja znalazlam tylko to: http://www.londynkg.polemb.net/?document=41
Niestety chyba zmienily sie przepisy w tej kwestii, ale musisz zapytac u zrodla.



Ja mówię ze strony prawnej jak to wygląda...

Rafiszon
Początkujący na forum

  • Posty: 6
  • Dołączył(a): Pn 28 maja, 2012 19:40

Cz 07 cze, 2012 13:13

Ale pytanie bylo inne :D

Avatar użytkownika
Lucy
Weteran

  • Posty: 1740
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 13:11
  • Lokalizacja: darlington

Cz 07 cze, 2012 17:54

Jeżeli paszport jest polski, to o ile wiem, to:

1. Każdy obywatel Polski ma prawo wrócić do Polski pomimo upływu daty ważności paszportu - nikt nie może zabronić mu wjazdu na terytorium RP. Gorzej później ewentualnie z wyjazdem.

2. Jeżeli paszport dla dziecka został wydany w Polsce, to znaczy, że rodzice zgodzili się na wyjazd dziecka z kraju z jednym z rodziców/opiekunów, więc analogicznie istnieje domniemanie, że zgadzają się na powrót do kraju tylko z jednym z nich, a poza tym dziecko też jest obywatelem Polski, więc ma prawo wrócić do Ojczyzny czy to z jednym z rodziców, czy też z obojgiem, czyż nie?

3. Celnicy/SG każdego państwa (w tym UK) chętnie WYPUSZCZĄ każdego z nieważnym paszportem, bo to znaczy, że nie będą musieli go później ewentualnie deportować (tym samym pozbywają się potencjalnego kłopotu).

4. Problem może być, jeżeli będzie kontrola WJAZDOWA (np. francuska) do jakiegoś kraju, bo na nieważnym paszporcie nie można (teoretycznie) wjeżdżać/przekraczać granicy innego państwa i trzeba by ich przekonać, że jedziemy tranzytem do Polski, co np. w autokarze liniowym np. Londyn-Słubice-itd. może się udać, ale gwarancji nie ma. Najprościej oczywiście bezpośrednio samolotem i nie ma problemu, muszą przepuścić, ale omawiamy inny przypadek.

To tak na logikę i o ile znam prawo, ale mogę się mylić :D

Owly Owl
Bywalec

  • Posty: 210
  • Dołączył(a): N 20 maja, 2012 23:27
  • Lokalizacja: Northumberland

Cz 07 cze, 2012 18:29

wszystkim za rady co do tego wyjazdu i postanowilismy z mezem ze on sam pojedzie wolimy nie ryzokowac i na spokojnie innym razem pojechac pozdrawiam

loko2002
Rozkręca się

  • Posty: 51
  • Dołączył(a): Pt 28 sty, 2011 23:26
  • Lokalizacja: Newcastle Gateshead
  • Ostrzeżenia:1

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Powrót do POGADUCHY