Praca w uk a lata pracy do polskiej emerytury!!

Wt 18 lis, 2008 13:28

Czy ktoś z was wie jak długo trzeba pracować w uk, aby przepracowane lata liczyły się po polskiej emerytury po powrocie do kraju. Czy każdy rok przepracowany w uk, jest zaliczony jako rok pracy jeśli wrócimy do Polski?
Dzięki za wszelkie info

mala000
Początkujący na forum

  • Posty: 11
  • Dołączył(a): Pn 02 lip, 2007 10:16
  • Lokalizacja: Newcastle

Wt 18 lis, 2008 13:55

mala000 napisał(a):Czy ktoś z was wie jak długo trzeba pracować w uk, aby przepracowane lata liczyły się po polskiej emerytury po powrocie do kraju. Czy każdy rok przepracowany w uk, jest zaliczony jako rok pracy jeśli wrócimy do Polski?
Dzięki za wszelkie info



Kazdy rok w UK przepracowany i oplacany NIN jest wliczany do lat pracy.

Po 5 latach przepracowanych w UK pobierasz za ten okres emeryture angielska.
Tylko nie licz na ogromne pieniadze bo po przepracowaniu 40 lat i oplacaniu tylko NIN emerytury przecietny anglik dostaje ok. 100F tygodniowo chyba ze we wlasnym zakresie odprowadzasz skladki emerytalne w zakladzie pracy albo banku.

Avatar użytkownika
nemec
Weteran

  • Posty: 479
  • Dołączył(a): So 10 lis, 2007 16:57
  • Lokalizacja: M'boro

Wt 18 lis, 2008 15:35

100f tygodniowo to na polskie niejest az taka tragedia heh

madziusiek21
Weteran

  • Posty: 535
  • Dołączył(a): N 30 mar, 2008 06:36
  • Lokalizacja: Newcastle upon Tyne

Wt 18 lis, 2008 16:20

Ale po przepracowaniu 40 lat jest 100, czyli po pięciu, proporcjonalnie jakies 12.50...

ande
Weteran

  • Posty: 369
  • Dołączył(a): Wt 15 kwi, 2008 17:27

Wt 18 lis, 2008 20:34

na pewno 100 f tygodniowo? Bo mi się obiło o uszy że to koło 280 f miesięcznie- tylko państwowa emerytura w wieku 65 lat...

perfecta1
Bywalec

  • Posty: 123
  • Dołączył(a): Pn 18 lut, 2008 13:41

Wt 18 lis, 2008 20:54

Ok. Nie chodzi mi tu o kase. NIe licze na angielską emeryturę. Chciałam tylko wiedzieć czy te lata nie są stracone i liczą się do polskiej emerytury.
Dzięki za info

mala000
Początkujący na forum

  • Posty: 11
  • Dołączył(a): Pn 02 lip, 2007 10:16
  • Lokalizacja: Newcastle

Wt 18 lis, 2008 21:36

Licza sie, ale oczywiscie jako okres nieskladkowy...

ande
Weteran

  • Posty: 369
  • Dołączył(a): Wt 15 kwi, 2008 17:27

Wt 18 lis, 2008 21:57

oj nie wydaje mi się żeby one były nieskładkowe.... Zresztą, gdzieś słyszałam że można przewalutować pieniądze wpłacane na tą emeryturę do poslkeigo ZUS-u. Może ktoś inny zweryfikuje moje informacje....

perfecta1
Bywalec

  • Posty: 123
  • Dołączył(a): Pn 18 lut, 2008 13:41

Wt 18 lis, 2008 22:11

nemec napisał(a):
mala000 napisał(a):Czy ktoś z was wie jak długo trzeba pracować w uk, aby przepracowane lata liczyły się po polskiej emerytury po powrocie do kraju. Czy każdy rok przepracowany w uk, jest zaliczony jako rok pracy jeśli wrócimy do Polski?
Dzięki za wszelkie info



Kazdy rok w UK przepracowany i oplacany NIN jest wliczany do lat pracy.

Po 5 latach przepracowanych w UK pobierasz za ten okres emeryture angielska.
Tylko nie licz na ogromne pieniadze bo po przepracowaniu 40 lat i oplacaniu tylko NIN emerytury przecietny anglik dostaje ok. 100F tygodniowo chyba ze we wlasnym zakresie odprowadzasz skladki emerytalne w zakladzie pracy albo banku.


100 funtow to juz chyba z dodatkiem prywatnym ;-)

Panstwowa emerytura to drobne, kilkadziesiat funtow tygodniowo. Wszyscy oszczedzaja sami.

W polsce emerytura jest wyzsza, za to w UK masz duzo rzeczy za darmo (mieszkanie, prad, wode itp. + znizki jako emeryt).

matthew
Weteran

  • Posty: 436
  • Dołączył(a): N 11 lut, 2007 19:08

Wt 18 lis, 2008 22:49

perfecta1 napisał(a):oj nie wydaje mi się żeby one były nieskładkowe.... Zresztą, gdzieś słyszałam że można przewalutować pieniądze wpłacane na tą emeryturę do poslkeigo ZUS-u. Może ktoś inny zweryfikuje moje informacje....

Jesli chodzi o fundusz emerytalny, to jak najbardziej, mozna je sobie przelac do innego funduszu, natomiast nie jestem pewna jesli chodzi o te emeryture panstwowa. Moj kuzyn pracowal w Holandii i zaliczyli mu to jako okres nieskladkowy, a nie placil zadnego funduszu prywatnego. Moze ktos ma glebsza i potwierdzona wiedze na ten temat?

ande
Weteran

  • Posty: 369
  • Dołączył(a): Wt 15 kwi, 2008 17:27

Śr 19 lis, 2008 20:33

Odpowiedz na wasze pytania i watpliwosci co do emerytury w Polsce za lata przepracowane w krajach Uni Europejskiej otrzymalem z pierwszej ręki czyli z Wydziału Rent i Emerytur Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce.

Sprawa jest prosta.
Dni , miesiące i lata przepracowane w krajach Uni Europejskiej są wliczane do emerytury o jaką będziemy się starać w Polsce, ale jako lata nieskładkowe, co w praktyce, jak każdy z was pewnie wie, oznacza że nie będziemy mieli z tego żadnych korzyści finansowych. Czas ten będzie wliczony tylko do lat pracy wymaganych do ubiegania sie o emeryturę.

Jak w praktyce bedzie wygladać składanie wniosku?
Dostaniemy do wypełnienienia standardowy wniosek o emeryturę z tym,że będziemy musieli dołączyc dowód na to że przepracowaliśmy dany czas w innym kraju w postaci payslipów i kontraktu od pracodawcy.
Warto też poprosic pracodawce po zakonczonym okresie pracy aby wystawił pismo na zwykłej kartce A4 potwierdzające dokładny okres naszej pracy z uwzględnieniem każdego dnia.
Warto mieć potwierdzenie kazdego dnia bo w momencie starania sie o emeryturę każdy pojedynczy dzień jest na wagę złota, ponieważ w podeszłym wieku trudno jest sobie dorobić parę dni i wtedy jest ból.
Następnie ZUS kieruje wniosek do danego kraju w którym pracowalismy o potwierdzenie czy rzeczywiście taka osoba pracowała w danej firmie i czy okres się zgadza.
Zycie jednak bywa okrutne i czasami po latach wiele informacji potrafi zaginąć dlatego lepiej mieć własny dowód na to gdzie i ile pracowalismy.
Jeżeli ktoś postanowił już nigdy w życiu nie wracać do kraju to nie musi sie tym za bardzo przejmować, natomiast jezeli ktos planuje powrot do kraju to proponuje zatroszczyc sie o swoja przyszlość w postaci kilku kawałków papieru , bo czas leci szybko i byc moze trzeba sie będzie ukłonić przed panią Krysią z ZUS'u z prośbą o wniosek :D

Na koniec życzę wszystkim dożycia w zdrowiu lat emerytalnych :lol:

bikemario
Bywalec

  • Posty: 181
  • Dołączył(a): N 29 paź, 2006 11:46
  • Lokalizacja: Newcastle

Cz 20 lis, 2008 19:19

a mam pytanie czy to dziala na odwrót? Czy lata przepracowane w kraju liczą mi się tutaj?

Vodun


Cz 20 lis, 2008 23:30

Może to: http://www.mojawyspa.co.uk/artykuly/156 ... -emerytura troszkę wszystkim wyjaśni

Avatar użytkownika
ciufek
Rozkręca się

  • Posty: 50
  • Dołączył(a): So 03 cze, 2006 08:58
  • Lokalizacja: Consett

Cz 08 sty, 2009 20:21

Kochani
Dostałem list z HM Revenue. Jeśli dobrze go zrozumiałem to proponują mi dopłacenie kwoty lekko ponad 300 funiów, gdyż mam lukę w roku podatkowym 2006/07 w zamian skróci mi się okres oczekiwania na emeryturę z 44 do 30 lat. Czy ktoś miał już taką sytuację?

Avatar użytkownika
jawik
Weteran

  • Posty: 1101
  • Dołączył(a): N 11 lut, 2007 23:15
  • Lokalizacja: z kurnika

Pt 09 sty, 2009 02:32

tez to dostalem i nie z 44 lat tylko ten rok bedzie ci sie liczyc do tych 30lat. Ja zaplacilem nie duza kasa a rok zawsze do przodu

Vodun


Następna strona Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Powrót do PRAWO, BENEFITY, PODATKI, BANK, BIZNES

cron