Przeprowadzka do UK - od czego zacząć?

Polaków rozmowy na każdy temat, także humor i ciekawostki. Nie wiesz gdzie zacząć? Zacznij swój wątek tutaj.

Pt 25 mar, 2016 10:28

Hej,
planuję się przeprowadzić do UK pod koniec roku. Celuję w Newcastle/Gateshead i okolice (nie musi być centrum miasta).

Macie jakieś wskazówki jak szukać mieszkania? Potrzebuję czegoś min. 2 pokoje, jako że jest nas dwoje dorosłych z dwójka dzieci w wieku przedszkolnym. Jak wyglądają formalności w praktyce? Co jeśli potrzeba referencji, a ja ich przecież mieć nie będę? Gdzie najlepiej szukać mieszkań? Póki co wiem o zoopli i rightmove.

yzoja
Początkujący na forum

  • Posty: 5
  • Dołączył(a): Wt 02 lut, 2016 00:48

Pt 25 mar, 2016 11:17

Cześć,

ja się przeprowadziłam w tym miesiącu.

Próbowałam znaleźć mieszkanie jeszcze jak mieszkałam w Polsce, ale nawet agencje nie były zbyt otwarte na taką możliwość. Niektóre co prawda oferowały wynajem mieszkania za dodatkową opłatą (chyba się to nazywało rent from overseas - to było dodatkowe 16 funtów), ale... cieszę się, że się na to nie zdecydowałam. Na oku miałam jedno mieszkanie - na zdjęciach wyglądało cudownie, a gdy do niego weszłam.... to grzyb, syf i smród.

Z pracy tez bardzo odradzali mi wynajmowanie mieszkania w ciemno. Z tego też względu zdecydowaliśmy, że ja pojadę pierwsza - gdy wszystko będzie załatwione - dojedzie do mnie rodzina.

Rozpoczęłam od mieszkania na house share - pokój znalazł mi mój obecny pracodawca. Rozpoczęłam szukanie mieszkania (2 sypialnie, umeblowane, blisko centrum, centralne ogrzewanie, prąd nie na kartę, możliwość trzymania psa). Oglądałam mieszkania przez agencję. Za mieszkanie, którego miesięczny czynsz wynosił 525 funtów trzeba było doliczyć ok. 625 funtów (jeden czynsz plus 100 funtów) depozytu plus 450 funtów dla agencji - tak więc za samo wprowadzenie się wychodziło na złotówki około 9000 złotych (podaję w złotówkach, gdyż pewnie będziesz przeprowadzać się z polskimi oszczędnościami). Mieszkanie, które mi się podobało najbardziej, niestety zeszło, gdy chciałam się zastanowić nad nim do następnego dnia - tak więc jak jest coś fajnego, to warto się zdecydować :)

Poza tym, miałam wrażenie, że teraz w marcu jest zastój w nieruchomościach. Może to wynika z tego, że miasto jest uniwersyteckie i ruch w mieszkaniach zaczyna się w wakacje?

Udało mi się jednak znaleźć fajne mieszkanie od prywatnego landlorda na gumtree. Co prawda, landlord (brytyjczyk) był pełen obaw (niecały miesiąc w UK), ale zarówno pracodawca, jak i landlord z houseshare dali mi referencje (za ten jeden miesiąc) - od ręki też zapłaciłam depozyt. Landlord nie robił credit checku, gdyż powiedział, że to nie ma sensu, jak jestem w UK od miesiąca. Poprzedni adres zamieszkania podałam Polskę.

Myślę, że w Waszym przypadku (jak macie małe dzieciaczki) - najlepiej będzie jak ktoś z dorosłych pojedzie pierwszy i wszystko ogarnie. Gdyż nawet jak zdecydujecie się wynająć mieszkanie z poziomu mieszkania w Polsce (bez oglądania) i podpiszecie kontrakt na pół roku, to potem może się okazać, że dzieciaczki będą mieszkać w zagrzybionym pokoju.

Pozdrawiam Ciebie serdecznie i powodzenia :)

gigiia
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 20
  • Dołączył(a): N 18 paź, 2015 19:25
  • Lokalizacja: NCL

Pt 25 mar, 2016 11:31

Pracodawca mi nie da referencji, bo mam własną działalność, którą zamknę w PL i z ładniejszą jakąś nazwą sobie otworzę tam, w UK. Więc tu jest już problem.
Wyjazd tam wcześniej, samej, strasznie mnie stresuje, ale w najgorszym wypadku tak trzeba będzie zrobić.

Cały czas myślę nad najlepszym miesiącem, bo jak wypływają mieszkania studenckie, to strasznie ciężko coś odsiać, a mnie centrum nie interesuje. Może być Horden nawet czy Hartlepool, które raczej do studenckich ośrodków nie należą. Aktualne mieszkanie mam wynajęte do września, więc tak miesiąc-dwa mogę przeciągnąć, ale nadal myślę nad idealnym momentem.

Dzięki za podpowiedzi!

yzoja
Początkujący na forum

  • Posty: 5
  • Dołączył(a): Wt 02 lut, 2016 00:48

Pt 25 mar, 2016 12:40

Mnie też strasznie stresował :)

Ale tylu Polaków sobie tutaj radzi, to dlaczego nie my ;)

gigiia
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 20
  • Dołączył(a): N 18 paź, 2015 19:25
  • Lokalizacja: NCL

Pt 25 mar, 2016 12:52

Jeśli Hartlepool, to skontaktuj się z Chico (po angielsku), on wynajmuje pokoje i domy Polakom i nie robi żadnych problemów. To jego telefon: 07919 434 108. Mam od niego dom już osiem lat i nie narzekam. Trzy sypialnie, duży salon i duży ogród z tyłu domu, duży trawniczek z przodu domu za 100 funtów tygodniowo.

Avatar użytkownika
proffoto
Weteran

  • Posty: 1025
  • Dołączył(a): So 06 lut, 2010 09:39
  • Lokalizacja: Grudziądz/Middlesbrough

Pt 25 mar, 2016 14:02

O, cudnie, dziękuję!

yzoja
Początkujący na forum

  • Posty: 5
  • Dołączył(a): Wt 02 lut, 2016 00:48

Pt 25 mar, 2016 17:39

A Horden bym raczej omijal szerokim lukiem.

Avatar użytkownika
Slonick
Weteran

  • Posty: 481
  • Dołączył(a): Pt 15 paź, 2010 15:22

So 26 mar, 2016 10:29

Slonick napisał(a):A Horden bym raczej omijal szerokim lukiem.

O, a czemu?

yzoja
Początkujący na forum

  • Posty: 5
  • Dołączył(a): Wt 02 lut, 2016 00:48

Śr 30 mar, 2016 23:10

Jakbyście zdecydowali się na Newcastle to kolega ma wolne mieszkanie 2 bedroom, bardzo blisko centrum (okolice stacji metra Manors).

pemkad
Weteran

  • Posty: 349
  • Dołączył(a): So 09 cze, 2012 14:08
  • Lokalizacja: łódzkie/NCL

Pt 01 kwi, 2016 17:27

Potrzebuje mieszkanie od lipca ,,,!!! Czy to mieszkanie bywało wlasnie od tego miesiąca ???

Agnieszka38
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 17
  • Dołączył(a): So 19 gru, 2015 07:55

Pn 18 kwi, 2016 17:31

Znaleźć mieszkanie (tymaczasowe, najlepiej i kogoś), a potem szukać roboty i stałego mieszkania. Dobrze jednak mieść kogoś kto by pomógł na wstępie

Troche jak w piosence kultu natalia w booklynie :)

januzs41
Początkujący na forum

  • Posty: 5
  • Dołączył(a): Pn 18 kwi, 2016 17:23

Pn 18 kwi, 2016 18:24

Wiesz co Ci powiem wez ty zacznij od pracy po tu oczednosci sie bardzo szybko koncza musisz miec conajmniej na przezycie do trzech miesiecy bo inaczej to lipa .

kudi29
Rozkręca się

  • Posty: 88
  • Dołączył(a): Pn 07 mar, 2016 20:24

Śr 27 kwi, 2016 15:15

kudi29 napisał(a):Wiesz co Ci powiem wez ty zacznij od pracy po tu oczednosci sie bardzo szybko koncza musisz miec conajmniej na przezycie do trzech miesiecy bo inaczej to lipa .

tu akurat spoko - pracuję zdalnie, więc tym jednym się martwić nie muszę.

yzoja
Początkujący na forum

  • Posty: 5
  • Dołączył(a): Wt 02 lut, 2016 00:48

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

Powrót do POGADUCHY

cron