przerwa w pracy

Życie codzienne w North East i UK - Newcastle, Sunderland, Darlington, Middlesbrough, Gateshead, Consett...

So 30 cze, 2012 18:14

Witam,
czy ktoś jest zorientowany (podstawa prawna) czy pracownikowi samo zatrudnionemu pracującemu 8 godzin dziennie przysługuje jakaś płatna przerwa w pracy np na śniadanie ?
Czy za czas przerwy pracodawca jest zobowiązany zapłacić ?
Proszę o pomoc !!

WAGABUNDA
Rozkręca się

  • Posty: 77
  • Dołączył(a): Wt 14 cze, 2011 20:03

So 30 cze, 2012 19:36

Z tego co wiem gdy pracujesz ponad 6 godzin przysluguje 20 min nieplatnej przerwy. Niestety tu zgnily kapitalizm kroluje.

Rysiek

Avatar użytkownika
RysiekUK
Weteran

  • Posty: 279
  • Dołączył(a): So 16 cze, 2007 11:14
  • Lokalizacja: NE27

So 30 cze, 2012 20:34

Rysiek UK a gdzie masz taki przepis, że nie płatnej ?Z tego co ja wiem to jeżeli pracujesz 6 lub więcej godzin to po przepracowaniu 4 max 5 godzin przysługuje ci 20 minutowa przerwa na śniadanie, po upływie 6 godzin dodatkowe 10 minut na herbatę. Pytam o to bo szukam konkretnego przepisu prawnego a nie opowieści z tego co .............

WAGABUNDA
Rozkręca się

  • Posty: 77
  • Dołączył(a): Wt 14 cze, 2011 20:03

So 30 cze, 2012 20:35

RysiekUK napisał(a): Niestety tu zgnily kapitalizm kroluje.

Rysiek


Chyba masz na myśli socjalizm - jak w całej Europie zresztą :)

a co do przerw - zależy tylko od dobrej woli pracodawcy, a jak nie musi to raczej nie zapłaci

http://www.direct.gov.uk/en/Employment/ ... G_10029451

Types of breaks

You will normally have a variety of different breaks from work. These can be broken down into three types:

'rest breaks' - lunch breaks, tea breaks and other short breaks during the day

'daily rest' - the break between finishing one day's work and starting the next (for most people this is overnight between week days)

'weekly rest' - whole days when you don't come into work (for many people this will be the weekend)

The second and third types of break are almost never paid unless you have to remain 'on call', meaning you are available to work. The first type is often paid, but doesn't have to be unless your contract says so.

Avatar użytkownika
jacca
Bywalec

  • Posty: 177
  • Dołączył(a): Pn 03 kwi, 2006 10:29

So 30 cze, 2012 21:20

Rest breaks - a break during your working day
As an adult worker (over 18), you will normally have the right to a 20 minute rest break if you are expected to work more than six hours at a stretch.
A lunch or coffee break can count as your rest break. Additional breaks might be given by your contract of employment. There is no statutory right to 'smoking breaks'.
The requirements are:
the break must be in one block
it cannot be taken off one end of the working day - it must be somewhere in the middle
you are allowed to spend it away from the place on your employer's premises where you work
your employer can say when the break must be taken, as long as it meets these conditions

http://www.direct.gov.uk/en/employment/ ... g_10029451

Rysiek

Avatar użytkownika
RysiekUK
Weteran

  • Posty: 279
  • Dołączył(a): So 16 cze, 2007 11:14
  • Lokalizacja: NE27

N 01 lip, 2012 00:00

Link, który podajecie dotyczy działu EMPLOYMENT, a kolega pytał jak zrozumiałem o SELF-EMPLOYMENT, a to jednak co innego.

Nie twierdzę, że te przepisy nie mają zastosowania, ale jednak zdziwiłbym się, gdyby miały.

Samozatrudnienie ma swoje plusy ale i minusy - jak większość rzeczy zresztą - więc o ile nie masz zapewnionych tych przerw jako płatnych w kontrakcie to raczej są niepłatne (o ile w ogóle są, ale nie spotkałem się tu jeszcze z sytuacją, żeby ich nie było)

Zresztą, z podanego linka wynika, że nawet pracownicy (employees) w UK niekoniecznie mają prawo "z automatu" do płatnej przerwy, chociaż ja się nie spotkałem w mojej karierze, aby było inaczej (tzn. zawsze była płatna "tea break" i bezpłatna "lunch break", w różnych wymiarach czasowych), oprócz czasów, kiedy pracowałem jako kierowca (<3,5t), ale to inna bajka.

Owly Owl
Bywalec

  • Posty: 210
  • Dołączył(a): N 20 maja, 2012 23:27
  • Lokalizacja: Northumberland

N 01 lip, 2012 16:08

Dzięki bardzo za wszystkie odpowiedzi chociaż nadal jestem w punkcie wyjścia. Gdzieś czytałem, że jeżeli praca wykonywana jest w trudnych warunkach to na 8 godzin przysługuje jedna przerwa 20 min i 2 po 10 min. Czy tak jest ? Nie wiem bo nie mogę tego znaleźć.

WAGABUNDA
Rozkręca się

  • Posty: 77
  • Dołączył(a): Wt 14 cze, 2011 20:03

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości

Powrót do Forum ogólne

cron