wycieczki... (tym razem Kielder)

Hobby łączy! Szukasz ludzi o podobnych zainteresowaniach? Zajrzyj tutaj.

Pt 20 paź, 2006 21:18

andy napisał(a):ale chyba dla nich ja tez chodzilem do szkolyw 80-tych i ksztalt europy nie zmienil sie przynajmniej pod wzgledem geograficznym, wniosek jest jeden nasza edukacja nie jest taka zla, chyba sie ze mna zgodzicie

Well...od 80` nie ma już Jugosławii, Czechosłowacji, DDRówka.
Mamy w Europie Mołdawię, Ukrainę, Litwę, Łotwę i Białoruś + jugolskie republiki.
Niemcy się zdecydowanie powiększyły.
No ale przecież nic się nie zmieniło pod polską strzechą. Pfff.

Zorro


Pt 20 paź, 2006 21:24

Zorro napisał(a):od 80` nie ma już Jugosławii, Czechosłowacji, DDRówka.
Mamy w Europie Mołdawię, Ukrainę, Litwę, Łotwę i Białoruś.
Niemcy się zdecydowanie powiększyły.


and Estonia, czyli zaszly dosyc spore zmiany.

Avatar użytkownika
Lucy
Weteran

  • Posty: 1740
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 13:11
  • Lokalizacja: darlington

So 21 paź, 2006 15:05

sorki mialem na mysli granice geograficzne europy

Avatar użytkownika
andy
Weteran

  • Posty: 666
  • Dołączył(a): N 13 sie, 2006 17:33
  • Lokalizacja: Gateshead

N 22 paź, 2006 21:17

Zabawny wątek nam się zrobił...
Niemniej w tak wielu publikacjach, stronach i wypowiedziach, tyle razy pojawiają się wręcz niewiarygodne stwierdzenia typu
Kielder Water which at 10.85km2 (4.19 sq miles) is the largest man-made lake in Europe
, że jest to aż drażniące i prosi o bliższe się przyjrzenie. I drastycznie wygląda na to, że wypada bardzo współczuć Anglikom - niewiedzy i megalomanii; niestety nie tylko w tym przypadku, co smutne...

Sprawdźmy.

Kielder Water - Northern Europe's largest man-made lake - has a surface area of 1086 hectares (2,740 acres) holds 200,000 million litres (44,000 million gallons) and a shoreline length of 43.5km
. Czyli mamy tu 10.86 km^2, oraz 200 mln m^3 = 200 hm^3.

To na początek sprawdźmy polskie kałuże:
Włocławskie 70,4 km^2, czyli niecałe 7 razy więcej. Bagatela...
Solińskie 472,0 hm^3. Czyli ponad 2,5 razy więcej... (Powierzchnia zaś 22 km^2, czyli też 2 razy więcej). Kto zresztą miał możliwość oglądać Włocławskie i Solinę i Kielder, zgodzi się, że to ostatnie to maleństwo.

Teraz Europa:
IJsselmeer (largest artificial lake, the Netherlands) - ~ 1250 km². Rzędu 120 razy więcej. Bagatela!
Nie wiem, czy jest ono również największe pod względem pojemności, być może nawet nie, ale przy średniej głębokości 5-6m daje to ponad 6000 hm^3 wody. Czyli bagatela rzędu 30 razy więcej niż Kielder Water.

Nie wiem czy Niderlandy zaliczają się dla Anglików do Zachodniej a jednocześnie Północnej Europy (skromniej piszą że KW jest największe, ale w Północnej), czy nie, ale Skandynawia też ma trochę sporych zbiorników...

Kilka linków na patelni: wysyp z google 1, wysyp z google 2 gdzie ktoś się nawet powołuje deprecjonując Kielder: With an area of 28 sq km (over dooble the area of Rutland Water) and containing 1.2 cubic km of water (six times as much as Kielder Water), I would say it was Lac de Serre-Poncon in southeast France....

pzdr, M

MichalS
Początkujący na forum

  • Posty: 7
  • Dołączył(a): Pn 08 maja, 2006 10:42

N 22 paź, 2006 22:05

MichalS napisał(a): I drastycznie wygląda na to, że wypada bardzo współczuć Anglikom - niewiedzy i megalomanii; niestety nie tylko w tym przypadku, co smutne...


Hmm, mnie sie wydaje, ze akurat Brytyjczycy raczej nie maja mentalnosci typu "u nas wszystko najwieksze, najciezsze i najwyzsze" - mozesz podac jeszcze jakis przyklad?

Avatar użytkownika
Duende
Bywalec

  • Posty: 242
  • Dołączył(a): Wt 21 lut, 2006 21:33

Pn 23 paź, 2006 19:44

Duende napisał(a):u nas wszystko najwieksze, najciezsze i najwyzsze" - mozesz podac jeszcze jakis przyklad?

ja moge ja uslyszlem taki tekst , przejezdzajac kolo fabryki zbrojeniowej, to bylo kolo gateshead "tu produkuja najlepsze czolgi na swiecie" :!:

Avatar użytkownika
andy
Weteran

  • Posty: 666
  • Dołączył(a): N 13 sie, 2006 17:33
  • Lokalizacja: Gateshead

So 28 paź, 2006 15:36

No coz Zorro, napisalam "tak przynajmniej mowia tutejsi" - wszystko mowi za siebie. Mnie to akurat malo interesuje, czy jest najwiekszy, najmniejszy, czy jeszcze inny. Ale z braku zajecia czepiasz sie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

THE END :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Angel

Avatar użytkownika
Aniolek
Weteran

  • Posty: 1439
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 15:20
  • Lokalizacja: Newcastle/NE2/Warszawa

N 29 paź, 2006 14:03

Aniolek napisał(a):No coz Zorro, napisalam "tak przynajmniej mowia tutejsi" - wszystko mowi za siebie. Mnie to akurat malo interesuje, czy jest najwiekszy, najmniejszy, czy jeszcze inny. Ale z braku zajecia czepiasz sie :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

THE END :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Angel

Cała Ty. Mało Cie interesuje.... Jutro ktoś "tutejszy" powie Ci, że Anioł jest największą rzeźbą na świecie i to napiszesz. Ktoś Ci powie, że mur Hadriana jest większy od chińskiego - też powtórzysz. Tyne największa w Europie? Czemu nie, skoro tutejsi tak mówią. A to, że to bzdury, to masz gdzieś. Byleby coś chlapnąć.... Ech.
THE END.
[PS`a nie budiet :P]

Zorro


Poprzednia strona Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Powrót do HOBBY UK

cron