Export aut do polski - prośba o porade

Śr 08 kwi, 2009 22:21

Witam

Mam kilka pytań dotyczących exportu aut do polski.
Mam aktualnie samochód który posiadam 11 miesięcy i chce zawieść go do polski na przekłade. Autko ma MOT TAX i ubespieczenie. Co potrzebuje żeby sprzedać te auto w Polsce legalnie z możliwością rejestracji. Jakie dokumenty muszę mieć z Anglii żeby zarejestrować je w Polsce.

I jeszcze jedno pytanie. Jeśli kupie auto i chce je od razu exportowac to polski czy muszę czekać na dokumenty z DVLA czy moge w umowie wpisać polski adres i dokumenty dotrą już do nowego właściciela. I jeśli nie mam ubespieczenia to czy można wykupić jakieś ubespieczenie na kilka dni. Słyszałem że można wykupić tzn. zjazdówke na 3 dni.
Z góry dziękuje za pomoc

roba23
Rozkręca się

  • Posty: 53
  • Dołączył(a): Pn 17 lis, 2008 19:41

Cz 09 kwi, 2009 11:29

niektorych aut mozesz nie zarejestrowac w Polsce po przekladce. Do rejestracji jest potrzebna ekspertyza z ASO ze przekladka jest zgodna ze standardami bla blabla. I np takie BMW nie wydaje takich papierow. Takze przeglad od pana Zdzisia z Koziej wolki nie bedzie papierem ktory wystarczy do rejestracji.

Dodam ze nie siedze w temacie tak szczegolowo i nie nadazam za wszelkimi zmianami w polskim ustawodastwie wiec moze os sie zmienilo.

Natomiast mozna zarejstrowac anglika bez problemu jesli jest to mienie przesiedlencze.

Proboszcz
Bywalec

  • Posty: 210
  • Dołączył(a): Pn 21 sie, 2006 14:06

Cz 09 kwi, 2009 11:30

wlasne auto mozesz zwiezc do polski, w V5 wypelniasz opcje imprt/export i odsylasz do dvla. ja kilka lat temu zjechalem do polski laguna, wystawilem dla jaj na otomoto, chetnych bylo mnostwo, wreszcie zdecydowalem sie ja sprzedac, spisalismy umowe, ja odeslalem v5 do dvla z adresem kolesia ktory kupil i tyle. wiem tylko tyle ze on sam robi przekladki i reszta sie zajmie, ale co dokladnie zrobil w urzedzie komunikacji zeby to pozniej zarejestrowac...nie wiem.
Co do drugiego pytania, to musisz podac adres w uk, nie mozesz podac adresu za granica bo dvla nie wysle (chyba ze cos sie zmienilo).popros sprzedajacego o szybkie wyslanie v5 a dostaniesz je do 2 tyg od momentu zakupu
Ubezpieczenie mozesz wykupic ale jesli auto ktore kupisz jest bez taxu i motu, bedzie cie to kosztowac jakies 220 fntow. Samo ubezpieczenie to jakies 20-30 fntw/dobe, moze byc wiecej jesli zaznaczysz opcje international

Avatar użytkownika
T.K.L
Bywalec

  • Posty: 230
  • Dołączył(a): Pt 15 cze, 2007 12:43
  • Lokalizacja: Śląsk-Stockton on Tees

Cz 09 kwi, 2009 11:51

a najlepiej poczytaj tutaj

Avatar użytkownika
T.K.L
Bywalec

  • Posty: 230
  • Dołączył(a): Pt 15 cze, 2007 12:43
  • Lokalizacja: Śląsk-Stockton on Tees

Cz 09 kwi, 2009 17:31

T.K.L a jeśli mam MOT TAX i potrzebe mi tylko ubespieczenie to mogę wykupić je na kilka dni np. w ubespieczalni norwich union albo jakiejś innej.

Dzięki za pomoc
Pozdrawiam

roba23
Rozkręca się

  • Posty: 53
  • Dołączył(a): Pn 17 lis, 2008 19:41

Cz 09 kwi, 2009 23:15

jesli masz tax i mot to raczej napewno, ale nie jestem pewien czy mozesz wziasc opcje international. jesli dobrze na tym zarobisz to osobiscie chyba bym zaryzykowal gdyby nie dalo sie ubezpieczyc i polecialbym na glupiego jasia :) wiem jedno na 100%, ostatnio jak zmienialem auto, na wyjazd z garage musialem miec ubezpieczenie, tymczasowe, z Norwich Union wlasnie, dzwonisz do nich,zadaja kilka pytan i na 7 dni mialem darmowe ubezpieczenie do niczego cie niezobowiazujace, po tygodniu dostalem list ze twoje ubezpieczenie jest juz niewazne i tyle. zadzwon do NU i zapytaj o kilkudniowe ubezpieczenie zagraniczne

Avatar użytkownika
T.K.L
Bywalec

  • Posty: 230
  • Dołączył(a): Pt 15 cze, 2007 12:43
  • Lokalizacja: Śląsk-Stockton on Tees

Pt 17 kwi, 2009 19:01

ja ma podobny problem jak kolega. potrzebuje samochodu zeby zjechac do polski bo nazbieralo mi sie troche rzeczy. chce kupic co za okolo 700 f wrocic do polski i sprzedac tam na czesci. problemem jest ubezpieczenie. zjazdowki na kilkaaa dni nie moge wziasc b nie mam jeszcze 23 lat ukonczonych a to jest wymog nei stety.
slyszalem o opcji ubezpieczenia normalnego i potem wypowiedzenia go do 14 dni. oni zwracaja cala kase czyli moge miec autko w pl za free.
poradzcie

pioemilio
Początkujący na forum

  • Posty: 6
  • Dołączył(a): Pt 17 kwi, 2009 18:50

Pt 17 kwi, 2009 21:25

no jest taka opcja ze mozesz wypowiedziec umowe chyba do 14 dni od dnia jej zawarcia. ale raczej nie jest za free, mysle ze moze cie to kosztowac kilka fnt ale to chyba najlepsza opcja

Avatar użytkownika
T.K.L
Bywalec

  • Posty: 230
  • Dołączył(a): Pt 15 cze, 2007 12:43
  • Lokalizacja: Śląsk-Stockton on Tees

N 19 kwi, 2009 11:41

No ok. To pare funta moge im oddac:) a jak wyglada pozniej sprawa w polsce. musze tutaj wyslac cos do dvla ze autko juz nie bedzie jezdzic po drogach GB i to wszystko musze im odsylac jakies tablice czy cos, czy tylko przez neta?
a mozecie poradzic jakies tanie najlepiej najtansze firmy ubezpieczeniowe. ostatnio robilem Quota i doszedlem do zaplatyi nie bylo opcji ze w ratach tylko 1200f od razu.
a ja chce na raty i tak 1 rata do 200 f zeby byla??
Helpa me

pioemilio
Początkujący na forum

  • Posty: 6
  • Dołączył(a): Pt 17 kwi, 2009 18:50

N 19 kwi, 2009 13:05

pioemilio napisał(a):No ok. To pare funta moge im oddac:) a jak wyglada pozniej sprawa w polsce. musze tutaj wyslac cos do dvla ze autko juz nie bedzie jezdzic po drogach GB i to wszystko musze im odsylac jakies tablice czy cos, czy tylko przez neta?
a mozecie poradzic jakies tanie najlepiej najtansze firmy ubezpieczeniowe. ostatnio robilem Quota i doszedlem do zaplatyi nie bylo opcji ze w ratach tylko 1200f od razu.
a ja chce na raty i tak 1 rata do 200 f zeby byla??
Helpa me



Tutaj Masz wyszukiwarke nie ma ubezpieczalni taniej i drogiej - dla kazdego inaczej naliczane jest.

krzysiek
Bywalec

  • Posty: 104
  • Dołączył(a): N 09 lis, 2008 19:16
  • Lokalizacja: Darlington / Szczecin

Wt 21 kwi, 2009 00:11

Wiem, ze w kilku polskich firmach ubezpieczeniowych mozesz kupic ubezpieczenie na czas importu auta do kraju. Podajesz im tylko numery rejestracyjne, o tax nie pytaja, nie jest tragicznie drogo. Auto w tym czasie stoi oczywiscie jeszcze w UK.

perpublicobono
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 18
  • Dołączył(a): Pt 13 lut, 2009 00:03

Wt 21 kwi, 2009 00:15

...a co do taxu, moze to nie jest godne polecenia ale do promu w Dover dalo sie przejechac bez a dalej to juz nikt nie zapyta :horse:

perpublicobono
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 18
  • Dołączył(a): Pt 13 lut, 2009 00:03

Wt 21 kwi, 2009 10:42

no fakt bez taxu moze s eudac czasami:) a co do tych ubezpieczen z PL to tez wlasnie slyszalem ale jak dotad nie znalazlem. prosilbym o jakie skonkrety!!
szukalem i dzonilem do paru firm ale nei maja czegos takiego. moze chodzi o Libertydirect ta nowa firma co weszla. sprobuje jeszcze tam poszukac jak bede cos wiedziec to napisze.
SPRAWA 2.
jak juz mam autko w PL to mam dwie mozliwosci :
1. rozbieram go na czesci
2. sprzedaje komus
jakie formalnosci musze wypelnic w GB chodzi o DVLA chyba glownie zeby pozniej nie mieli do mnie jakis zarzutow i zebym mogl spokojnie przekroczyc granice GB :)
jak to wyglada w 1 i 2 przypadku??

pioemilio
Początkujący na forum

  • Posty: 6
  • Dołączył(a): Pt 17 kwi, 2009 18:50

Wt 21 kwi, 2009 23:02

Jak poinformować DVLA o sprzedaży pojazdu?

Jesteś zobowiązany do poinformowania DVLA o dokładnej dacie sprzedaży bądź zmiany właściciela pojazdu, korzystając z dokumentów rejestracyjnych lub certyfikatu rejestracyjnego. Zarówno ty jak i kupujący samochód powinniście dokładnie przestrzegać procedur, gdyż w przeciwnym wypadku będziesz odpowiedzialny za pojazd, do czasu aż DVLA zaktualizuje swoje dane.

Co powinni zrobić sprzedający i nabywca?

Powinieneś poinformować DVLA korzystając z odpowiednich sekcji dokumentów rejestracyjnych bądź certyfikatu rejestracyjnego. Sekcja, którą wypełnisz zależy od dokumentów, które posiadasz. Powinieneś dodatkowo zanotować imię, nazwisko oraz dane adresowe kupującego,

Dwustronna rejestracja dokument V5

Jeśli posiadasz dwuczęściowy dokument rejestracyjny, wypełnij dolną cześć z nagłówkiem 'notification of sale or transfer' , oddziel ją I natychmiast wyślij do DVLA, Swansea, SA99 1AR. To nie skutkuje wystawieniem nowego certyfikatu rejestracyjnego, ale jeśli tego nie zrobisz, w przyszłości możesz otrzymać zapytania odnośnie użytkowania tego pojazdu.

Przekaż kupującemu górną część dokumentu, i jeśli była to sprzedaż osobie fizycznej, przypomnij o konieczności poinformowania DVLA o fakcie posiadania tego pojazdu.

Trójstronna rejestracja dokument V5

Jeśli posiadasz trzyczęściowy dokument rejestracyjny, musisz wypełnić niebieską sekcje, kupujący i sprzedający muszą złożyć podpisy i powinieneś niezwłocznie wysłać dokument do DVLA Swansea, SA99 1 BA. Jesteś także zobowiązany przekazać nabywcy poprawnie wypełnioną zielona sekcje V5/B. Jednakże, jeśli sprzedajesz pojazd do auto handlu (sprawdź informacje na początku tego dokumentu) musisz wypełnić czerwoną sekcje V5/3, zdobyć detale oraz podpis z auto handlu i wysłać dokument na adres DVLA, Swansea, SA99 1BD. Niewypełnione sekcje V5 oraz V5/2 (niebieska i zielona) powinny zostać przekazane do auto handlu.

Certyfikat rejestracyjny V5C

Jeśli posiadasz certyfikat rejestracyjny powinieneś wypełnić sekcje 6 'new keeper or new name/new address details' certyfikatu V5C. Kupujący i sprzedający powinni podpisać sekcje 8 i niezwłocznie wysłać certyfikat na adres DVLA, Swansea, SA99 1BA. Dodatkowo jesteś zobowiązany do przekazania nabywcy poprawnie wypełnionej sekcji zielonej V5C/2. Jednakże, jeśli sprzedajesz samochód do auto handlu (sprawdź definicje na odwrocie V5C/3) musisz wypełnić także żółtą sekcje V5C/3, zdobyć detale oraz podpis z auto handlu i wysłać dokument na adres DVLA, Swansea, SA99 1BD. Niewypełnione sekcje V5C oraz V5C/2 (niebieska i zielona) powinny zostać przekazane do auto handlu. Poniższy odnośnik zawiera informacje dodatkowe- INS 160, związane z certyfikatem V5C.

Co się dzieje dalej?

Po poinformowaniu DVLA, w przeciągu czterech tygodni, otrzymasz automatyczny list potwierdzający ustanie odpowiedzialności za pojazd. Prosimy o odczekanie czterech tygodni, zanim skontaktujesz się z DVLA.

Avatar użytkownika
T.K.L
Bywalec

  • Posty: 230
  • Dołączył(a): Pt 15 cze, 2007 12:43
  • Lokalizacja: Śląsk-Stockton on Tees

Śr 22 kwi, 2009 10:29

Dzieki T.K.L. za wyczerpujaca odpowiedz.
a co nalezy zrobic gdy zamierzam rozwiazac ten problem w drugi sposob- rozebrac go na czesci. tez musze cos wyslac do DVLA?

pioemilio
Początkujący na forum

  • Posty: 6
  • Dołączył(a): Pt 17 kwi, 2009 18:50

Następna strona Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

Powrót do MOTO UK