jak się żyje w Newcastle?

Życie codzienne w North East i UK - Newcastle, Sunderland, Darlington, Middlesbrough, Gateshead, Consett...

Wt 23 maja, 2006 15:21

Widzialem ten program, kazdy odcinek jest chyba krecony na innym targowisku w angli. Narawde mozna tam znalesc wele roznych roznosci :mrgreen:
Musze sie tam wybrac koniecznie, a moze ktos sie wybierze ze mna :?:

Avatar użytkownika
Simon
Admin

  • Posty: 936
  • Dołączył(a): Śr 22 lut, 2006 21:59
  • Lokalizacja: Grudziadz & Szczecin

Cz 25 maja, 2006 16:28

Witajcie!
Ja sie wybieram około pazdziernika do Newcastle. Mówicie,ze nie ma dużo Polek,tam,na miejscu?to juz beda niedługo 3 nowe,aa i jeszcze 2 ładne Polki..Bo przyjeżdzam z 2 córkami (9 i 2,5) i kumpela z małą córeczka.Nasi mężczyżni juz tam sa,torują droge.
Na pweno sie zyje spokojniej i bezpieczniej niz w Londynie.
I lepiej niż w Polsce.
co do Pogody,w Polsce tez pada,wieje i ostatnio grad spadł,mieszkam na Pomorzu.
pozdrawiam wszystkich serdecznie. Moze ktoś napisz coś na temat szkoły podstawowej i moze jakies info o przedszkolach(słyszałam,ze drogo).bede wdzieczna. :D

Atom
Bywalec

  • Posty: 204
  • Dołączył(a): Cz 25 maja, 2006 16:16
  • Lokalizacja: northumberlandia

Pt 26 maja, 2006 17:40

Jezeli chodzi o szkole to nie ma problemu.Idziesz z paszportem dziecka np.: do najblizszej Primary School i mowisz,ze chcialabys zapisac dziecko do szkoly.Z tego co wiem na miejsce w Primary nie czeka sie dlugo.Jezeli chcesz zapisac dziecko do katolickiej szkoly to musisz miec metryke chrztu i poniewaz szkoly te maja duza renome na przyjecie dziecka czeka sie bardzo dlugo.Jezeli chodzi o przedszkola to mozna sobie zalatwic 2,5 godz. dziennie za darmo ale za reszte godzin musisz placic.Moja znajoma placila za calodzienna opieke w przedszkolu 500 funtow miesiecznie.Powodzenia w zalatwianiu :D :lol: :D

Avatar użytkownika
dziadzia
Bywalec

  • Posty: 146
  • Dołączył(a): Cz 27 kwi, 2006 09:35

Pt 26 maja, 2006 19:06

No Cześc !
Bardzo Ci serdecznie dziękuje za to info.To już coś.Tylko czy metrykę chrztu też musisz tłumaczyc?
Widac ,są fajni ,uczynni Polacy w NCL...
pozdrawiam Dziadzie!
:D

Atom
Bywalec

  • Posty: 204
  • Dołączył(a): Cz 25 maja, 2006 16:16
  • Lokalizacja: northumberlandia

Pt 26 maja, 2006 19:09

Ja tez place 500 na miesiac za jedno dziecko w przedszkolu, a jak masz dwojke to dwa razy tyle.

Avatar użytkownika
Kasia
Weteran

  • Posty: 377
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 08:06
  • Lokalizacja: Newcastle/SouthShields/Gdansk

Pt 26 maja, 2006 19:16

Kochani!

Czy mozecie mi polecic jakis bank w ktorym mozna otworzyc sobie konto i gdzie nie zjedza mnie oplaty za prowadzenie tego konta?

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Pixie
Początkujący na forum

  • Posty: 13
  • Dołączył(a): Pt 26 maja, 2006 18:41
  • Lokalizacja: Newcastle

Pt 26 maja, 2006 19:24

Lloyds TSB, obecnie jest oferta specjalnie dla Polaków, gdzie mozna otworzyć konto tylko na podstawie paszportu, potwierdzenia od pracodawcy i adresu zamieszkania. Konto otwiera sie w przeciągu jednego dnia na poczekaniu, w okienku.

Avatar użytkownika
Kasia
Weteran

  • Posty: 377
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 08:06
  • Lokalizacja: Newcastle/SouthShields/Gdansk

Pt 26 maja, 2006 19:41

Ania Michalska napisał(a):Bardzo Ci serdecznie dziękuje za to info.To już coś.Tylko czy metrykę chrztu też musisz tłumaczyc?
:D

Metryka Chrztu wystarczy w oryginale, po polsku... Szczerze mówiąc nie ma specjalnie wymogu, że dziecko musi być ochrzczone - moja córa jest w katolickiej szkole, sama ochrzczona co prawda, ale ma w klasie trójkę albo czwórkę dzieci pochodzenia arabskiego i nie wydaje mi się, że one mają sakrament za sobą. Nie ukrywam jednak, że świadectwo chrztu może wiele pomóc.

Marta
Weteran

  • Posty: 317
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 10:09

Pt 26 maja, 2006 19:42

Pixie napisał(a):gdzie nie zjedza mnie oplaty za prowadzenie tego konta?


Nie znam banku w Anglii, ktory pobiera oplaty za prowadzenie konta :mrgreen:

Avatar użytkownika
Rych
Weteran

  • Posty: 2614
  • Dołączył(a): Pt 10 lut, 2006 19:02
  • Lokalizacja: Newcastle

Pt 26 maja, 2006 19:44

to nie Polska, gdzie bank pobiera oplaty od wszystkiego co im tylko przyjdzie do glowy :D

Avatar użytkownika
Lucy
Weteran

  • Posty: 1740
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 13:11
  • Lokalizacja: darlington

Pt 26 maja, 2006 21:16

Otoz wszystcy piszecie nie czytajac lecz kierujac sie emocjami.Twoja corka (9 lat) moze uczeszczac do publicznej szkoly,jak rowniez do szkoly katolickiej,ktore sa tu postrzegane,jako lepsze z wielu powodow i nie bez powodow.
W szkole katolickiej pytaja jedynie o swiadectwo chrztu,jak rowniez gdzie i kiedy dziecko zostalo ochrzczone.
Przedszkola pelnowymiarowe to droga impreza(500 poud's),ale...w ramach Child Tax Credit-u panstwo zrefunduje Ci czesciowo te wydatki,jesli bedziesz przedsiebiorcza i wystapisz lub Twoj mezczyzna to uczyni o Child Benefit na dwoje dzieci to miesiecznie 116,60 pound's(jesli nie pobierasz w Polsce rodzinnego) ,a bez niego tego drugiego nie otrzymasz i wpiszesz tam wydatki,jakie ponosisz na opieke nad Twoim dzieckiem podczas,kiedy Ty pracujesz.
Darmowe przedszkola to dwie i pol godziny dziennie.
Do Newcastle zapraszamy i niech Ci panowie zaczna lepiej torowac Wasza droge... :D

bary


So 27 maja, 2006 08:53

A'propos szkol chcialem tylko dodac, ze zdarzaja sie takie publiczne, do ktorych nie chcialabys aby Twoje dziecko poszlo :| Dobrze by bylo aby Twoj maz zaczal sie juz rozgladac (np. prowadzac rozmowy z kolegami z pracy, sasiadami, itp.) za jakas fajna publiczna szkola w swojej okolicy z ktorej ludzie sa zadowoleni. Na katolickie niestety nie bardzo mozna liczyc - sa bardzo oblegane i trudno doczekac sie tam na miejsce, co nie znaczy, ze akurat nie bedziesz miala szczescia :wink:

Avatar użytkownika
tom
Rozkręca się

  • Posty: 74
  • Dołączył(a): Cz 16 lut, 2006 12:15
  • Lokalizacja: NE15 / Denton Burn/Szczecin

So 27 maja, 2006 09:51

Zgadza sie;nasz syn na poczatku chodzil do takiej nie polecanej szkoly tylko dlatego,ze nie wiedzielismy jak to wszystko wyglada.

Avatar użytkownika
dziadzia
Bywalec

  • Posty: 146
  • Dołączył(a): Cz 27 kwi, 2006 09:35

So 27 maja, 2006 10:49

ja kupilem od znajomego anglika i wydaje mi sie ze to jest najlepszy sposob. najbardziej pewny. a i z ceny tez mozna zbic. 8)

rysiek
Rozkręca się

  • Posty: 66
  • Dołączył(a): N 09 kwi, 2006 10:59
  • Lokalizacja: Gliwice/Aberdeen

So 27 maja, 2006 10:59

Ja chce wyprostowac sprawe z bankiem (Lloyds TSB). Otoz konto (podstawowe, tylko z karta bankomatowa) mozna zalozyc po okazaniu paszportu i umowy najmu (lub czegos z potwierdzeniem adresu, np. prawo jazdy - ale nie zwykla korespondencja). Da sie obejsc bez listu od pracodawcy. Niemniej zeby zalozyc konto z karta debetowa, ten list jest wskazany ;)
Mi z zona udalo sie zalozyc wspolne konto (joint account), z karta debetowa, czyli nie to podstawowe, tylko po okazaniu paszportu i umowy najmu pokoju. Nie wiem od czego to zalezy, czy od urzednika, czy moze od historii bankowej (moze sie kontaktuja np. z polskimi bankami... nie wiem).

Avatar użytkownika
Tmn
Bywalec

  • Posty: 129
  • Dołączył(a): Pn 06 mar, 2006 14:30
  • Lokalizacja: NE

Poprzednia stronaNastępna strona Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

Powrót do Forum ogólne

cron