nie damy pani wyplaty bo nie ma pani NIN!!!

Życie codzienne w North East i UK - Newcastle, Sunderland, Darlington, Middlesbrough, Gateshead, Consett...

Pn 20 lis, 2006 14:45

witam. chcialbym poruszyc temat ktory gnebi moja kolezanke-wspollokatorke. Pracuje ona w jednej z fabryk w Castleside a od 6 listopada "dostala" kontrakt. Problem w tym ze fabryka nie chce jej wyplacic wynagrodzenia poniewaz nie ma jeszcze National Incurance Number. Oczywiscie ma umowione spotkanie w tej sprawie w Newcastle(job centre) ale dopiero na 29 listopada, doliczajac ponad tydzien zanim dostanie jakis papier ze swoim numerem to bedzie juz grudzien i w sumie miesiac bez wyplaty.Poza tym jesli chodzi o kontrakt to poki co zostala tylko powiadomiona slownie o tym ze go dostala i wypisala jeden podstawowy formularz z danymi. Ozywiscie nie dostala zadnego potwierdzenia na pismie. Przed 6 tym listopada pracowala dla agencji prime time i oni oczywiscie przestali placic z racji przejscia na "kontrakt". Dodam jeszcze ze pokazala w fabryce potwierdzenie umowionego spotkanie w sprawie NIN ale to nie pomoglo. Czy zgodne z prawem jest nie wyplacanie w takim przypadku wynagrodzenia?

Robert80
Rozkręca się

  • Posty: 55
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 17:35

Pn 20 lis, 2006 15:01

Wiele osób myśli, że nie mogą się ubiegać o stałą pracę (tzn. umowa na stałe - Permanent Contract), nie jest to prawdą! Wystarczy, że powiemy naszemu pracodawcy iż o taki numer się ubiegamy, a tymczasem możemy mu dać numer tymczasowy. Jeżeli mimo to pracodawca będzie robił nam problemy, wtedy należy pójść do JobCentre Plus i poprosić o zaświadczenie, że jesteśmy w trakcie wyrabiania sobie NIN'u.
http://www.infolinia.org/prawo/national ... number.php

Jeśli pracownik, nawet zatrudniony oficjalnie, nie posiada tego numeru, nalicza mu się najwyższy podatek. W interesie więc pracownika (czyli twoim) leży jak najszybsze zatroszczenie się o otrzymanie NIN.
http://www.polska-anglia.co.uk/national ... number.htm

Avatar użytkownika
yeri
Bywalec

  • Posty: 244
  • Dołączył(a): Cz 18 maja, 2006 12:16
  • Lokalizacja: Newcastle

Pn 20 lis, 2006 15:10

moze to banalne pytanie ale skad wziac numer tymczasowy? :) ja od zawsze mam staly wiec nie mam pojecia.dzieki

Robert80
Rozkręca się

  • Posty: 55
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 17:35

Pn 20 lis, 2006 15:16

Ja tez nie wiem o co chodzi z tym tymczasowym numerem, ale jak pokazesz zaswiadczenie ze jestes w trakcie zalatwiania NIN to pracodawca nie powinnien robic problemu! Co najwyzej nalicza wiekszy podatek (tak ja to rozumie...)

Avatar użytkownika
yeri
Bywalec

  • Posty: 244
  • Dołączył(a): Cz 18 maja, 2006 12:16
  • Lokalizacja: Newcastle

Pn 20 lis, 2006 15:20

problem w tym ze ona pokazala list potwierdzajacy umowione spotkanie w sprawie NIN i to nie pomoglo.

Robert80
Rozkręca się

  • Posty: 55
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 17:35

Pn 20 lis, 2006 16:09

Ja pierwszego dnia po przyjezdzie podalem Temporary NIN.
Przeciez nie bedziesz czekal miesiaca, a bez NIN-u nikt cie do pracy nie
przyjmie. Wiec podaj temporary NIN. Tworzysz go sam.

TN DDMMRR F/M - wzor

DDMMRR - dzien miesiac rok urodzenia
F/M - kobieta czy mezczyzna

Dla przykladu, dla goscia urodoznego 4 czerwca 79 roku, temporary NIN
wygladalby:

TN 040679 M

I jak cos to powiedz, ze miales juz interview o NIN, teraz tylko na niego
czekasz. Na temporary NINie mozesz pracowac przez 6 m-cy. A gdy tylko
dostaniewsz swoj wlasciwy NIN to im podasz i zaktualizuja.

Avatar użytkownika
Scofield
Weteran

  • Posty: 1125
  • Dołączył(a): So 30 wrz, 2006 07:26

Pn 20 lis, 2006 17:44

wielkie dzieki. jutro kumpela zaniesie im tymczasowy i zobaczymy co powiedza:) pozdrawiam

Robert80
Rozkręca się

  • Posty: 55
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 17:35

Pn 20 lis, 2006 21:38

Ja to mam tylko takie pytanko: Co Twoja kolezanka robila przez 13 tygodni(minimum tyle czasu musi pracowac dla agencji zeby moc przejsc na fabryke)?Nie bierz tego pytania za zlosliwosc z mojej strony,ale byc moze dlatego pracodawca sie zbuntowal. :D

Avatar użytkownika
dziadzia
Bywalec

  • Posty: 146
  • Dołączył(a): Cz 27 kwi, 2006 09:35

Wt 21 lis, 2006 08:47

zgadzam sie ze zawalila sprawe i nawe sam jej to powiedzialem :) pytanie tylko czy na tej podstawie moga jej nie wyplacac wynagrodzenia. ja szczerze mowiac tez na poczatku zwlekalem z zalatwieniem NINu ale zadnych problemow pracodawca mi nie robil.

Robert80
Rozkręca się

  • Posty: 55
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 17:35

Wt 21 lis, 2006 09:23

Jeśli pracownik, nawet zatrudniony oficjalnie, nie posiada tego numeru, nalicza mu się najwyższy podatek. W interesie więc pracownika (czyli twoim) leży jak najszybsze zatroszczenie się o otrzymanie NIN. W zwiazku z czym pracodawca nie powinien robic zadnych problemow. Tak czy siak sprobujcie z TN. Powodzenia!!!

Avatar użytkownika
yeri
Bywalec

  • Posty: 244
  • Dołączył(a): Cz 18 maja, 2006 12:16
  • Lokalizacja: Newcastle

So 25 lis, 2006 09:15

dzieki za pomoc:) juz jej wyplacili kase ale nie wiem dlaczego tymczasowy NIN stworzyli sobie sami z daty "dzisiejszej" :? pozdrawiam

Robert80
Rozkręca się

  • Posty: 55
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 17:35

Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 45 gości

Powrót do Forum ogólne