Praca w bank holidays

Wt 18 mar, 2008 18:13

Witam,
W nadchodzące BH wypada mi w grafiku ( pewnie jak wiekszosci z was) wstanie rano i droga do pracy. Chciałbym sie zapytać czy jest to jakos zgodne z prawem pracowanie w te dni? Czy powinnem miec wtedy 2x wiecej płacone? POwiedzcie mi jak to jest?

Wikipedia:
Święto bankowe (ang. bank holiday) jest dniem wolnym od pracy w Wielkiej Brytanii i Republice Irlandii. Chociaż nie ma formalnego prawa do dni wolnych w tym czasie, osoby, które nie są zatrudnione w służbach użyteczności publicznej lub służbach mundurowych (np. w pogotowiu energetycznym, straży pożarnej, pogotowiu ratunkowym, policji czy służbie zdrowia) otrzymują w tym czasie dzień wolny od pracy. Osoby zatrudnione w tych służbach otrzymują wyższe wynagrodzenie za pracę w te dni. Święta bankowe zawdzięczają swoją nazwę temu, że wtedy banki są nieczynne i dlatego nie mogą działać inne firmy. Ustawa pozwala na odroczenie pewnych płatności do następnego dnia roboczego.

Wynika z tego, że nie powinnem pracować, a jednak ide do pracy. Jest to zgodne z prawem.

Vodun


Wt 18 mar, 2008 19:26

Oczywiscie, ze jest to zgodne z prawem. Wszystko zalezy od branzy, w jakiej pracujesz i od Twojego contractu.

Hotele, restauracje, kawiarnie, niektore fabryki a nawet sklepy sa otwarte w Bank Holiday i sa to normalne dni pracy. To, czy zaplaca Ci podwojnie, czy nie zalezy od umowy, jaka podpisales i od polityki firmy. Znajomi pracuja w hotelu i z tego, co wiem niedziela i poniedzialek beda ich normalnymi dniami pracy i nie beda to dni podwojnie platne. Taki system jest u nich w hotelu, ktory przeciez "pracuje" 24/7. I jest to zgodne z prawem. Niekiedy pracodawca moze zaproponowac inny dzien wolny od pracy - pelnoplatny, ale nie musi.
Mozna zawsze poprosic pracodawce o zredukowanie godzin pracy w te dni, jednak niekoniecznie musi Cie zwolnic wczesniej. Wszystko zalezy od Twoich relacji z nim.

Najlepiej popros swojego przelozonego o "Employment Book" - tam musi byc wszystko wyjasnione. Pracodawca ma obowiazek udostepnic Ci ja do przeczytania.

A na przyszlosc, zloz kilka tygodni wczesniej prosbe o dni wolne w czasie Swiat, albo zorientuj sie kiedy sa w Anglii dni typu Bank Holiday i staraj sie wtedy o dzien off (jest ich bodajze 8 w roku) ;)

Zycze powodzenia ;)

Angel

Avatar użytkownika
Aniolek
Weteran

  • Posty: 1439
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 15:20
  • Lokalizacja: Newcastle/NE2/Warszawa

Wt 18 mar, 2008 20:19

Dzieki Aniołku.

Vodun


Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

Powrót do PRAWO, BENEFITY, PODATKI, BANK, BIZNES