SWIETO ZMARLYCH

Polaków rozmowy na każdy temat, także humor i ciekawostki. Nie wiesz gdzie zacząć? Zacznij swój wątek tutaj.

Cz 01 lis, 2007 13:55

I kolejny dzien w ktorym chcialoby sie byc w Polsce chociaz na chwile.Isc na cmentarz do zmarlych-rodziny,znajomych.Zapalic znicz,powspominac,pomodlic sie.W Anglii nawet nie mozna poczuc tej atmosfery gdyz nawet z dnia zadusznego robi sie wesoly watek -powod do zabawy.Unika sie tematu zadumy przed smiercia tylko przerabia sie to w haloween!
pozdrawiam

monika
Bywalec

  • Posty: 117
  • Dołączył(a): Cz 06 kwi, 2006 09:49

Cz 01 lis, 2007 15:49

Dla pieniedzy? Pracyskoro tak zjada Cie tesknota - pakuj walizki i wracaj, bo cie zezre kornik od srodka. Mowie to w trosce o Ciebie a nie z nienawisci. Rozumiem twoja postawe, tez czasami mam dosc tej plytkosci, pustoty, wiecznej balangi i zepsucia ktorym smierdzi co ktoras ulica tego miasta i wogle tego kraju. Ale pamietaj, nigdzie nie ma idealow a Polska coraz bardziej staje sie napedzana sila taniego kapitalizmu i ludzie tez sa coraz wiekszymi hedniostami a i patologii nie brakuje. Z twoich postow jednak wynika, ze naprawde zle sie tu czujesz, nie pasujesz do tej ukladanki. Lepiej to zostaw za soba bo kornik zje cie od srodka, droga Moniko a tego pieniadze nigdy nie wynagrodza. Pozdrawiam, przyszyly psycholog

pasemka
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 16
  • Dołączył(a): N 16 wrz, 2007 10:29

Cz 01 lis, 2007 17:05

Oj moniko...dzis ty zajrzyj do historii. 1 listopada to Dzien Wszystkich Swietych, dopiero jutro sa tzw.:zaduszki-czyli Dzien Zmarlych,a halloween bylo wczoraj!!! Oni nie robia z dnia zadusznego -"wesolego watku",bo to nie ta data.Poza tym sami wybralismy "pojsc ta droga"...nikt nas nie zmuszal do przyjazdu tu.Kazdy powinien sie z tym liczyc,ze wszedzie bedzie inaczej jak w Polsce.Przybywajac do innego kraju (kazdy inteligentny czlowiek to wie) trafiasz na inna kulture zycia i albo ja zaakceptujesz albo nigdy nie bedziesz zadowolony.Zapalic znicz mozesz rownie dobrze w kosciele i tam pomodlic sie za swoich bliskich. ;) PRZYPUSZCZAM..... ;) ,ze nie masz tu pochowanej rodziny,wiec i tak bys chciala byc w Polsce nawet gdyby obchodzili tu DWŚ...moze za rok postaraj sie o urlop na ten okres zamiast ciagle narzekac...Czekam z niecierpliwoscia na jakas optymistyczna wypowiedz z twojej strony, bo tego nam tu trzeba ..................... :cheer: :cheer: :cheer:



Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Olina
Początkujący na forum

  • Posty: 10
  • Dołączył(a): Pt 12 paź, 2007 13:02

Pt 02 lis, 2007 10:00

To dopiero sie popisalas swoim przywiazaniem do polskich tradycji, skoro nawet nie wiesz, kiedy jest dzien zaduszny!

A jesli chodzi o Hallow'een, to oni tego nie "zrobili" z chrzescijanskiego swieta, tylko na odwrot, bo Hallow'een jest tradycja o wiele, wiele starsza, niz chrzescijanstwo.

Avatar użytkownika
Duende
Bywalec

  • Posty: 242
  • Dołączył(a): Wt 21 lut, 2006 21:33

Pt 02 lis, 2007 11:16

tak wiec dundee:nie maja swieta zmarlych wiec pisze o Haloween to proste,nie lap mnei za slowa bo to tani gra
Poza tym Pani Przyszla Psycholog-(napisz jeszcze z jakimi ocenami zdalas mature i jak wysokie masz stypendium:)ja tu nie zamierzam jednak rzucac swoimi tytulami naukowymi:) jednak kornik to zle slowo-postawilam bym raczej na mala fobie albionska:))
Prosze Przyszla Pania psycholog o moj profil psychologiczny bo jak narazie Twoje podejrzenia na temat mojej osoby sa nietrafne:)Jakos chyba nie ida te studia!:))

Poza tym szkoda mi ludzi ktorzy nie widza tego co jest na dnie naprawde i nie toleruja tych ktorzy otwarcie i bez ogrodek mowia o pewnych sprawach.Nie znaczy to ze mam sie pakowac badz kozrystac z pomocy formuwiczow pzry bukowaniu biletu poprostu byc tu to jedno a miec swoja opinie to drugie.Zwlaszcza jesli pbyt sluzy napisaniu pracy doktorskiej:)

pozdrawiam

monika
Bywalec

  • Posty: 117
  • Dołączył(a): Cz 06 kwi, 2006 09:49

Pt 02 lis, 2007 11:23

Moniko nie jesteś sama. Wiele osób miało podobne odczucia, jednak pisanie na forum, po to żeby ktoś zrobił darmową psychoanalizę na poziomie siedmiolatka, nie sprzyja ich ujawnianiu. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Sonia
Rozkręca się

  • Posty: 72
  • Dołączył(a): So 18 lut, 2006 12:58

Pt 02 lis, 2007 11:42

Sonia ja o wykonanie psychoanalizy napisalam ironicznie!!Chyba nie sadzisz ze bylaby ona dla mnie wyznacznikiem mojej psychiki??!!daj spokoj
dobre!

monika
Bywalec

  • Posty: 117
  • Dołączył(a): Cz 06 kwi, 2006 09:49

Pt 02 lis, 2007 13:52

Widzę, że się rozminęłyśmy, bo ja też o pseudopsychologach pisałam jak najbardziej ironicznie. Nie da się nie zauważyć, że na forum coraz mniej miejsca na rozmowy o emocjach, bo kąśliwe komentarze typu - pakuj się i wracaj skoro ci tu źle, potrafią zniechęcić każdego. Niedługo to forum skurczy się tylko do działu ogłoszeń, w których na szczęście nie ma miejsca na dodawanie postów, bo i tam co bardziej sfrustrowani nie mogliby się powstrzymać od udzielania niby fachowych porad.
Mnie też było przykro, że nie mogę zapalić świeczki na grobie swoich bliskich i tęskniłam za refleksyjnością towarzyszącą temu świętu. Przyszła pani psycholog - czy wg pani też powinnam się pakować? Proszę o poradę...

Avatar użytkownika
Sonia
Rozkręca się

  • Posty: 72
  • Dołączył(a): So 18 lut, 2006 12:58

Pt 02 lis, 2007 14:09

aa to zwracam homor:)

monika
Bywalec

  • Posty: 117
  • Dołączył(a): Cz 06 kwi, 2006 09:49

Pt 02 lis, 2007 14:59

moniko Hallowen to poprostu wigilia Swieta Zmarlych,a ze Celci uwazali,ze nie nalezy sie martwic nieuchronnoscia smierci lecz zyc i cieszyc sie z tego,gdyz zaden zmarly nie zyczylby nam zycia w umartwieniu.Zycie jest zbyt krotkie,aby umierac w tarakcie.
Szanuje pamiec zmarlych i zawsze poswiece chwile na zadume nad nimi bez wzgledu na dzien i date.
Zyjemy w innej kulturze i innym kraju,wiec postarajmy sie chociaz zrozumiec ta kulture i kraj :master:

Avatar użytkownika
Elf
Weteran

  • Posty: 1211
  • Dołączył(a): Pt 12 maja, 2006 07:56
  • Lokalizacja: Skad.juz niewazne,wazne gdzie...

Pt 02 lis, 2007 15:22

POGODZENIE SIE Z DANA KULTURA JEST OK ALE NIE MUSZE SIE DO NIEJ PODPORZADKOWYWAC I JAK ZAWSZE PODKRESLAM MAM SWOJE ZDANIE NA TEN TEMAT I TYLE.JESLI OTWARCIE PRIMARKA W KAZDY DZIEN ROKU ORAZ KOSCIOL KATOLICKI W 90 PROCENTACH WYPELNIONY CHINCZYKAMI TAJWANAMI I INNYMI NACJAMI NIZ RODZIMA TO NIE JEST TO WZOR KULTURY!!ZADEN!(NO TO OSTATNIE DO KATOLIKOW JEDYNIE CHOCIAZ WIEM CO BEDZIE DALEJ -KTOS MI ZARZUCI TELEWIZJE TRWAM:)A KULTURA TAK NA DOBRA SPRAWE MOZNA DZIS NAZWAC WSZYTKIM W ZALEZNOSCI OD ZAPOTRZEBOWANIA W DANYM SRODOWISKU I CZASACH!

monika
Bywalec

  • Posty: 117
  • Dołączył(a): Cz 06 kwi, 2006 09:49

Pt 02 lis, 2007 15:48

Pelen kosciol(wedlug mnie)nie jest wyznacznikiem kultury.
W Polsce wielu jest "obecnych"w kosciele,natomiast po zakonczeniu mszy slyszy sie dziwne rozmowy typu;pani wie,a ta to,albo tamto..ona to nie miala juz jak sie ubrac...ta spotyka sie z obcymi chlopami.Panowie natomiast wala do gospody na browar lub gorzale,po ktorej najczesciej sie (sciskaja)ze karetki pogotowia przyjezdzaja ;)
Nie pisalem o tym,zebys ruszyla na Hallowen lecz o tym,zebys postarala sie byc bardziej wyrozumiala wobec innych tak nacji,jak i ludzi.Kochajmy ludzi,bo szybko odchodza;to nie jest takie trudne,wystarczy troche checi.
:cheer:

Avatar użytkownika
Elf
Weteran

  • Posty: 1211
  • Dołączył(a): Pt 12 maja, 2006 07:56
  • Lokalizacja: Skad.juz niewazne,wazne gdzie...

Pt 02 lis, 2007 16:02

Nie wiem, czy z tym psychologiem to do mnie pijesz, jesli tak, to chyba mnie mylisz z kims innym, bo nigdy w zyciu z psychologia nie mialam nic wspolnego ani nie dostalam zadnego stypenium (niestety :D )

[ Dodano: Pią 02 Lis, 2007 16:09 ]
A tak w ogole jak juz ktos wyzej napisal, to, ze akurat w polskiej kulturze traktuje sie sprawe smierci bardzo powaznie, to nie znaczy, ze tak jest na calym swiecie. Porownaj sobie np. atmosfere i obchody swieta zmarlych w Meksyku, gdzie jest to okazja do radosnego swietowania, dziekowania Bogu za to, ze nasi zmarli sie nami opiekuja i ze w ten jeden dzien drzwi miedzy obydwoma swiatami sie otwieraja. To, ze ktos nie zachowuje sie tak, jak Polacy i nie swietuje dokladnie tak, jak Polacy, nie znaczy, ze nalezy to krytykowac.

Avatar użytkownika
Duende
Bywalec

  • Posty: 242
  • Dołączył(a): Wt 21 lut, 2006 21:33

Pt 02 lis, 2007 16:27

Nie wiem, czy z tym psychologiem to do mnie pijesz, jesli tak, to chyba mnie mylisz z kims innym, bo nigdy w zyciu z psychologia nie mialam nic wspolnego ani nie dostalam zadnego stypenium (niestety)

Nie Dundee to nie do Ciebie tylko do kogos wyzej kto sie podpisal Przyszla Pani Psycholog:)

Nie krytykuje zwyczaju tylko sposob w jaki wiekszosc Anglikow obchodzi jakiekolwiek swieta.Zapytajcie ktoregos Anglika u Was w pracy co zrobi 25 grudnia??Pojdzie na msze bozonarodzeniowa???Oni bardziej przezywaja Christmas Party niz Wigilie!? ,napija sie ,wyluzuja,a potem dlugie tygodnie bedza opowiadac jak pili w "bank holiday" i to bedzi etakie smieszne i zabawne:/
Wiem ze zaraz zostane zaatakowana ze swiat nie trzeba spedzac w atmosferze napietej modliwty i bicia sie w piersi.Jasne ,ale nie trzeba tez podchodzic do nich jak do kolejnej wekendowej imprezki.Taka nie jest moja tradycja ,ani kultura.To nie jest kultura!nie dla mnie!!

[ Dodano: Pią 02 Lis, 2007 16:36 ]
do Elfa!
Jasne ze nie jest 100 % wyznacznikiem kultury ale zawsze był przyjacielem sztuki i nauki.
Przyczynił się on do powstania ndziedzictwa muzyki, sztuki i literatury, które wniosło znaczący wkład w rozwój kultury. Ponadto Kościół popierał rozwój nauki, zwłaszcza tej, która głosi godność i wartość życia ludzkiego i to w tym watku powinno byc najwazniejsze !

Ale i tak najlepsi sa ci ktorzy nie chodza do kosciola w Anglii bo mowia ze nie rozumieja angielskiego:)
to smieszy mnie najbardziej!!:)

monika
Bywalec

  • Posty: 117
  • Dołączył(a): Cz 06 kwi, 2006 09:49

Pt 02 lis, 2007 16:51

Ja sie nie musze pytac Anglika w pracy, bo mam takowego w domu i z nim dwojke dzieci :P
Dlaczego uwazasz, ze ktos ma chodzic 25 grudnia do kosciola? Nie wszyscy sa wierzacy, w brytyjskim spoleczenstwie mniej niz 10% ludzi jest praktykujacymi chrzescijaninami, wiec dlaczego mieliby spedzac Swieta tak samo jak Ty (bo wnioskuje z wypowiedzi, ze jestes chrzescijanka/katoliczka).

Avatar użytkownika
Duende
Bywalec

  • Posty: 242
  • Dołączył(a): Wt 21 lut, 2006 21:33

Następna strona Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

Powrót do POGADUCHY