Brytyjski paszport dla polskiego dziecka - tanio i prosto

Życie codzienne w North East i UK - Newcastle, Sunderland, Darlington, Middlesbrough, Gateshead, Consett...

Pn 06 sie, 2012 22:07

monika2305,
dzięki za info, to utwierdza mnie w przekonaniu aby poczekać z wysłaniem aplikacji, aż wrócimy z Polski (lecimy 05/09, wracamy 27/09).
Obawiam się, że może być jakiś "poślizg" i nie polecimy na urlop bo nie odeślą nam dokumentów na czas.

W moim przypadku wyślemy dowód osobisty żony, 2 paszporty córki (nieważny i obecny), oraz P60 żony - powinno być tip top.

Dziękuje i pozdrawiam

jasontha dziękuje za ten pomocny tutorial!

raru
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 2
  • Dołączył(a): Pn 06 sie, 2012 20:37

Śr 08 sie, 2012 13:37

Witam.Mam takie pytanie .Jestem w Anglii już ponad 8 lat.mam Córkę która ma 6 lat,i dwóch synów 3.5 i 5 miesięcy.czy mogę się starać o paszport dla wszystkich dzieci czy tylko dla chłopców?proszę o odp.dziękuję:)

andzia85r
Początkujący na forum

  • Posty: 7
  • Dołączył(a): Śr 08 sie, 2012 13:10

Śr 08 sie, 2012 20:21

Wszystko zalezy jaki mialas statut w momencie urodzenia dzieci. Synowie powinni dostac paszport z automatu, natomiast corka poprzez aplikacje MN1 (najpierw obywatelstwo -550 funtow i potem paszport )

MN1 http://www.bia.homeoffice.gov.uk/britis ... shcitizen/

Rysiek


Ze strony UK Border Agency.

If your parents are citizens of the European Economic Area (EEA)

If you were born in the UK on or after 1 January 1983 but before 2 October 2000, you are a British citizen if, at the time of your birth, either of your parents was an EEA citizen who was exercising Treaty rights under European Community (EC) law. This is because your parent's stay is regarded as having been free of a time limit under immigration laws.

Since 2 October 2000, EEA citizens who have a conditional right of residence in the UK (such as workers and businesspeople) are not automatically regarded as free of a time limit under the immigration laws.

Between 2 October 2000 and 29 April 2006, EEA citizens would not be regarded as free of time limit under immigration laws until they had obtained indefinite leave to remain in the UK.

If you were born in the United Kingdom between 2 October 2000 and 29 April 2006 to parents who were EEA citizens, you will not be a British citizen unless one of your parents had been given indefinite leave to remain before the date of your birth. However, you may be able to register as a British citizen if one of your parents later gets indefinite leave to remain (see Registering your child as a British citizen or subject).

Since 30 April 2006, EEA citizens are automatically considered free of a time limit under the Immigration Rules after they have exercised their Treaty rights for any continuous 5-year period. After 5 years, they automatically receive permanent residence status. They no longer need to apply for indefinite leave to remain.

If you were born in the UK between on or after 30 April 2006 to parents who were EEA citizens, you are not a British citizen unless one of your parents had permanent residence status before the date of your birth. However, you may be able to register as a British citizen if one of your parents later gets indefinite leave to remain (see Registering your child as a British citizen or subject).

If you were born in the UK on or after 2 October 2000 to EEA citizens who had an unconditional right of residence under EC law, you are a British citizen. People with unconditional right of residence include those who are retired or who cannot work because of illness or disability.

Avatar użytkownika
RysiekUK
Weteran

  • Posty: 279
  • Dołączył(a): So 16 cze, 2007 11:14
  • Lokalizacja: NE27

Śr 08 sie, 2012 21:18

hej.co to znaczy jaki mialam status?bo nie rozumiem.

andzia85r
Początkujący na forum

  • Posty: 7
  • Dołączył(a): Śr 08 sie, 2012 13:10

Śr 08 sie, 2012 21:29

córka urodzila sié 23 wrzesnia 2006r.czy to znaczy e ten status to czy pracowalam?tak pracowalam juz 2 lata.

andzia85r
Początkujący na forum

  • Posty: 7
  • Dołączył(a): Śr 08 sie, 2012 13:10

Cz 09 sie, 2012 06:38

Pytanie brzmi : Czy mialas wtedy lub partner permanent residence status ?

Rysiek

Avatar użytkownika
RysiekUK
Weteran

  • Posty: 279
  • Dołączył(a): So 16 cze, 2007 11:14
  • Lokalizacja: NE27

Cz 09 sie, 2012 12:08

Dzięki RysiekUK!


Rozumiem to tak:

dla dziecka ur. po 2006 rodzice powinni mieć tzw. status rezydenta (przed narodzinami),
o który wcześniej się zabiegało, a teraz jest automatyczny po pięciu przepracowanych latach - na co dowodem są P60 lub jakieś (???) papiery Self employed.
Czy może po prostu jakieś zaświadczenie o rezydenturze? Niektórym byłoby łatwiej, pewnie.

jasontha nie napisał(a) nic o paszporcie/dowodzie rodzica. Moja żona aplikuje - ma akurat jedno i drugie, a ja tylko dowód. Chyba nie będzie różnicy, że ja pracuje ponad 5 lat, a ona tylko 3, skoro jesteśmy małżeństwem, jak myślicie?

Dzięki raz jeszcze!

browus
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 16
  • Dołączył(a): Cz 02 sie, 2012 14:10

Cz 09 sie, 2012 14:22

Czy we wniosku mozna wpisac tylko jednego rodzica??

Avatar użytkownika
Lucy
Weteran

  • Posty: 1740
  • Dołączył(a): Wt 14 lut, 2006 13:11
  • Lokalizacja: darlington

Cz 09 sie, 2012 16:49

Mozna wystepowac o dokument http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... /eea31.pdf
ale pewnie to samo trzeba udowodnic kiedy sie sklada wniosek o paszport dla dziecka.

Rysiek

UK Border Agency

When you have lived in the UK for a continuous period of 5 years in accordance with the European regulations, you can apply for a document certifying permanent residence.

Do you need to apply?
Under European law, you do not need to obtain documentation confirming your right of residence in the UK if you are a national of a country in the EEA.

However, if you want to support an application for a residence card by any of your family members who are not EEA nationals, you must demonstrate that you are residing in the UK in accordance with the Immigration (European Economic Area) Regulations 2006 and are 'exercising Treaty rights' in the UK. You are said to be exercising Treaty rights if you are:

employed or self-employed; or
studying; or
economically self- sufficient (meaning that you have sufficient funds to support you without requiring public funds); or
a jobseeker; or
retired; or
someone who has had to cease working in the UK owing to permanent incapacity.

Avatar użytkownika
RysiekUK
Weteran

  • Posty: 279
  • Dołączył(a): So 16 cze, 2007 11:14
  • Lokalizacja: NE27

Cz 09 sie, 2012 19:18

RysiekUK napisał(a):Pytanie brzmi : Czy mialas wtedy lub partner permanent residence status ?

Rysiek



witam :D my mamy tylko (uk residence documentation for a national of an EEA state),niewiem czy to o takie coś chodzi?ja z chłopakiem przylecieliśmy do Anglii 19 lipca 2004r,po czy odrazu żeśmy pracowali.

andzia85r
Początkujący na forum

  • Posty: 7
  • Dołączył(a): Śr 08 sie, 2012 13:10

Cz 09 sie, 2012 20:47

To jest Residence Card.

Po 5 latach pobytu tutaj 'legalnie' (tzn self-employed lub Worker Registration Scheme (WRS) itp, itd) z automatu masz Permanent Residence Permit. Jesli chcesz potwierdzenia w formie dokumentu trzeba wystapic na druku EEA3 ( podobnie jak to sie robilo o Residence Card - druk EEA2.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... /eea21.pdf

Jesli w momencie urodzenia dziecka masz Ty lub ojciec dziecka status Permanent Residence Permit to dziecko dostaje brytyjskie obywatelstwo i paszport.

Jesli dziecko urodzilo sie przed uzyskaniem przez Was tego statusu to mozna sie starac o brytyjskie obywatelstwo dla dziecka ( lub dla siebie i dziecka) a potem wystapic o paszport - ta opcja jest niestety kosztowna.




Rysiek

Avatar użytkownika
RysiekUK
Weteran

  • Posty: 279
  • Dołączył(a): So 16 cze, 2007 11:14
  • Lokalizacja: NE27

Cz 09 sie, 2012 21:04

dzięki bardzo za odpowiedz w razie jakich kolwiek pytań będę pisała:)
dzięki:)

andzia85r
Początkujący na forum

  • Posty: 7
  • Dołączył(a): Śr 08 sie, 2012 13:10

Pt 10 sie, 2012 14:20

Witam! Wysłałam aplikację o paszport dla synka dokładnie 3 tygodnie i 4 dni temu i nic :-( Dzwoniłam i pisałam do ips. Odpowiedzieli tak:

"I can confirm that your passport application was received by the
Peterborough Passport Office on the 18/7/12.
Your passport application is currently awaiting the examination process."

I taką odpowiedź dostałam już tydzień temu :evil: Jakby nie liczyć jestem tu już pięć lat (przyjechałam w Maju 2007, synek urodził się w czerwcu 2012), od początku pracuję, w tym 4 lata w tej samej firmie. Wysłałam papiery pocztą, korzystając z usługi Check & Send więc teoretycznie wszystko powinno być ok. Nie dzwonili do mnie, nie pisali, nie kontaktowali się z osobą która podpisała mi aplikację i nie odesłali moich dokumentów i kupa, nadal zero wieści :-( Czy Wy też tak długo czekaliście? Czy brak wieści to dobre wieści? Normalnie zaraz jajko zniosę z nerwów :gaah:

KoBa1507
Początkujący na forum

  • Posty: 7
  • Dołączył(a): Pt 10 sie, 2012 13:47

Pt 10 sie, 2012 14:53

A ja mam takie pytanie, pracuje w Anglii od wrzesnia 2006 czyli prawie juz 6 lat, ale gdzies mi wcielo P60 z jednego roku, zdarzylo sie to moze komus ? Co w takiej sytuacji?

ficelle
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 2
  • Dołączył(a): Pt 10 sie, 2012 14:48

Pt 10 sie, 2012 23:57

Mam pytanie: czy można starać się o rozpatrzenie aplikacji osobiście w Newport, jeśli odrzucili moją aplikację wysłaną pocztą?

majkaatk
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 1
  • Dołączył(a): Pt 10 sie, 2012 23:51

Poprzednia stronaNastępna strona Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

Powrót do Forum ogólne