Brytyjski paszport dla polskiego dziecka - tanio i prosto

Życie codzienne w North East i UK - Newcastle, Sunderland, Darlington, Middlesbrough, Gateshead, Consett...

Wt 14 maja, 2013 15:58

Witam!

Mam do Was Forumowicze kilka pytan.
Nasz syn urodzil sie 22/03/2012 roku w UK. Ja przebywam legalnie i pracuje w Uk od czerwca 2007 ,a moj partner, ojciec od lutego 2005 r rowniez pracuje legalnie.
Właśnie staramy sie po brytyjski paszport dla niego(mial polski paszport wazny rok).

A teraz pytanka. Czy jest szansa na otrzymanie paszportu dla dziecka?
Czy musimy przedstawiac naturaslisation certyficat (nia mamy ,bo po 5latach jest z automatu status rezydenta)?

Pozdrawiamy

magdu78
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 2
  • Dołączył(a): Wt 14 maja, 2013 15:52

Śr 22 maja, 2013 11:21

Wszystko zrobione tak jak w temacie. Dokumenty wysłane 8 maja i dzisiaj równe po 2 tygodniach przyszedl świeżutki brytyjski paszport razem z moimi dokumentami.

Avatar użytkownika
banan_85
Rozkręca się

  • Posty: 83
  • Dołączył(a): N 01 cze, 2008 11:51

N 02 cze, 2013 22:16

Witam. Jestem w Anglii od 2005r. a w 2007r. uradziła mi się tu córka. za kilka dni będzie miała 6 lat. Wcześniej miała polski paszport, ale już jej się skończył. Angielski akt urodzenia został nam zabrany w Polsce przy wyrabianiu polskiego aktu potrzebnego do paszportu. Został chyba tylko skrócony angielski. Od 6 lat pracuję w tej samej firmie, więc z dochodami nie miałem problemu. Czy w takim razie córka otrzyma angielski paszport?

mefiu
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 3
  • Dołączył(a): N 02 cze, 2013 22:07

Śr 05 cze, 2013 16:00

Dostanie jak wystapisz o naturalizacje.

Rysiek

Avatar użytkownika
RysiekUK
Weteran

  • Posty: 279
  • Dołączył(a): So 16 cze, 2007 11:14
  • Lokalizacja: NE27

Śr 05 cze, 2013 16:05

Kiedy miałem 17 lat jak tu przyjechałem to ojciec załatwił mi rezydenta. Pamiętam, że była na tym pieczątka z home office i moje zdjęcie. Dokument był ważny przez pięć lat. Czy to jest właśnie ta naturalizacja, czy to było coś innego?

Ps. Czy przy występowaniu o neutralizację oni biorą pod uwagę karalność?

mefiu
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 3
  • Dołączył(a): N 02 cze, 2013 22:07

Śr 05 cze, 2013 22:20

Mefiu, naturalizacja to nadanie obywatelstwa brytyjskiego o ktore mozna sie starac po szesciu latach nieprzerwanego pobytu w UK.
Mysle ze biora pod uwage karalosc ,bo trzeba sie wykazac tzw. dobrym charakterem.
Ty masz tylko karte pobytowa .

Florka
Początkujący na forum

  • Posty: 13
  • Dołączył(a): Pn 27 lut, 2012 22:35

Cz 06 cze, 2013 20:08

Aha no to świetnie. Czyli nawet jak mój dzieciak ma się tu urodził i ma 6 lat paszportu nie może dostać, bo się urodziła po dwóch latach mojego pobytu w Anglii. Chyba najdebilniejsze prawo o jakim w życiu słyszałem. A karany byłem za palenie zioła w pracy jakieś 6 lat temu jak jeszcze byłem . Nic mi nie zrobili oczywiście, ale kartotekę u nich mam. Dobra... jakbym chciał się starać o obywatelstwo to język trzeba znać perfekt i historię Anglii?

mefiu
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 3
  • Dołączył(a): N 02 cze, 2013 22:07

Cz 06 cze, 2013 22:06

Dziecko moze dostac obywatelstwo, ale musisz o nie aplikowac i oczywiscie za nie zaplacic ok 500 funtow. Paszportu nie dostanie z automatu jesli urodzilo sie przed uplywem 5 lat nawet jesli zabraknie kilku dni. Mojej corce zabraklo 40 dni bo urodzila sie w listopadzie a nam w styczniu mijalo 5 lat.

Co do wymagan na obywatelstwo to musisz zdac test "Life in the UK" lub ukonczyc kurs jezykowy. Do testu mozesz zakupic ksiazke w ktorej sa wszystkie potrzebne informacje. (Wiem ze mial sie zmienic od wrzesnia zeszlego roku). Jak zdasz test i uplynelo 6 lat mozesz skladac aplikcje. W Council za niewielka oplata moga sprawdzic czy aplikacja I dokumenty sa w porzadku zanim wysla ja do Home Office. Nadanie obywatelstwa kosztuje sporo kasy, wiec warto sprawdzac, bo jesli odrzuca aplikacje to zwrotu pieniedzy sie nie dostanie. Jesli Twoja aplikacja zostanie zaaprobowana dostaniesz zaproszenie na oficjalna ceremonie nadania obywatelstwai dopiero po przyrzeczeniu i otrzymaniu certyfikatu mozna sie starac o paszport.
Troche to trwa, w naszy przypadku 3 miesiace od zlozenia aplikacji i kosztuje ok 1500 funtow od pary.

Florka
Początkujący na forum

  • Posty: 13
  • Dołączył(a): Pn 27 lut, 2012 22:35

Cz 20 cze, 2013 20:43

witam
mam pytanie, zlozylismy wniosek o brytyjski paszport dla dziecka, dostalismy zwrotny list w ktorym prosza o wykaz benefitow jakie pobieralismy, wykaz ma byc z" department of work and pensions ". Dzwonilam tam juz kilka razy, poniewaz kiedys pobieralismy wtc i Child Tax Credit, pani mi mowi ze oni nie daja raportu a taxach, ze to nie u nich. Mial ktos moze taka sytuacje?? Skoro mam doslac raport z deprtment of work and pensions, to co ja mam im wyslac??? bo zglupialam juz, dzwonilam 3 dni i kazdy mowi to samo. ale papiera nadal nie mam:(. Jakie benefity maja u siebie w raporcie w tym departamencie, bo jak w koncu zadzwonilam do londynu, to Pani wziela moj NIN i powiedziala ze mi nie pomoze bo nie ma mnie w systemie. zalamka:(

juliaj
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 3
  • Dołączył(a): Cz 20 cze, 2013 20:29

Pt 21 cze, 2013 13:15

hej,pierwsze slysze o takim czyms,wiec niestety nie pomoge.A kiedy i do jakiego biura wysylalas dokumenty?

Biankaa
Początkujący na forum

  • Posty: 8
  • Dołączył(a): Pn 06 paź, 2008 10:44

Pt 21 cze, 2013 19:34

dzis w koncu sie dodzwonilam do osoby ktora powiedziala mi co dalej zrobic aby jakos rozwiazac ta sytuacje(wczesniej 2 godziny na telefonie i przelaczanie od osoby do osoby). Robie sie to tak:
piszemy list do jobcentre plus w stratford-londyn, tylko tam nam moga wystawic jakies zaswiadczenie.w liscie zawieramy dlaczego potrzebujemy takiego zaswiadczenia, w jakim okresie maja sprawdzic . musza tez byc podane numery nin i mamy i taty dziecka. Pan ktory wogole nie rozumial sensu wystawiania zaswiadczenia osobie ktora nigdy nic od nich nie pobierala, pojechal delikatnie po tych ktorzy te ustawy wymyslaja i przeprosil. dzis wyslalam list, dam znac czy da sie to zalatwic jak dostane zwrotny list z upragninym pismem ze nic nie pobieralam.

juliaj
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 3
  • Dołączył(a): Cz 20 cze, 2013 20:29

Pt 21 cze, 2013 22:40

Im więcej informacji tym lepiej. Proponuję poszperać na polonijnych forach. Podaję link do wątku jednego z forum:
http://www.mojawyspa.co.uk/forum/21/401 ... -dziecka,0
http://www.mojawyspa.co.uk/forum/42/453 ... ytyjskie,0
Długi i szczegółowy wątek na ten temat jest na forum Polonii w Bristolu.

Avatar użytkownika
andypolo
Weteran

  • Posty: 426
  • Dołączył(a): Pt 17 lut, 2012 20:25
  • Lokalizacja: C-L-S

So 22 cze, 2013 08:18

teraz jak juz zadzwonilam i sprawdzili w systemie, wiem ze dostane pismo, ze nic nie pobieralam i jestem na czysto, taxy wogole nie wplywaja z tego co pan powiedzial.
Ja bardziej sie przejmuje juz w tym momencie tym, ze brakuje mi 2 mc, do 5 lat, tzn bylam juz w uk i oczywiscie moj (byly) maz zarabial wiec on nas przez te 4mc utrzymywal sam, pozniej znalazlam prace w ktorej pracuje do dzisiejszego dnia. Ale oni prosza o jakies wydruki z konta lub cos takiego na potwierdzenie. w poneidzialek ide do agencji o pismo ze mieszkam pod tym adresem od 2006 roku, wysle im razem z pierwszym rachunkiem za dom, nic innego z tego czasu na siebie nie mam, wszystko bylo na meza:(, do momentu az zaczelam prace i wyrobilam konto w banku, ale to wlasnie te 2mc po czasie. Mam nadzieje ze jakis dobry czlowiek, przymknie oczko na te 2 mc, znajomi dostali paszport a brakowalo im 5mc, chyba zalezy na kogo sie trafi. pozostaje czekac, jak przyjdzie odpowiedz, opisze wszystko dokladnie czy na tak czy na nie, co latwilismy itp, moze komus kiedys to pomoze.

juliaj
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 3
  • Dołączył(a): Cz 20 cze, 2013 20:29

So 22 cze, 2013 22:22

Dostaliśmy wczoraj courirem z DX paszport dla syna hehe
Nie liczyłem ze to bedzie aż tak szybko bo dokładnie 4 tyg od wysłania aplikacji przez royal mail
Obawialem się ze bedą ewentualne problemy z papierami ale nie!
Cieszymy się niezmiernie
Życzę wszystkim zainteresowanym jak najszybszego otrzymania owego dokumentu :)
Pozdro

Simon33
Początkujący na forum

  • Posty: 5
  • Dołączył(a): Wt 30 kwi, 2013 06:49

Śr 03 lip, 2013 13:49

@jarekx: Gdyby kolega napisał jasno np. pracuję w UK od DD.MM.RR, dziecko urodziło się w dniu: DD.MM.RR, nie dostałem paszportu bo napisali: XXX. Temat rozwiązałem tak: XXX, to mielibyśmy na prawdę dobry poradnik!

@RysiekUK i inni zorientowani w naturalizacji:
Chciałem zapytać czy wiecie jak porządnie załatwić MN1, tj. jakimi dokumentami i argumentami stworzyć dobry "support" dla aplikacji. Rodzice: obyw. polskie, w pracujący w UK od 2007, nie aplikują o naturalizację, rodzeństwo ur. 2012 obyw. polskie i brytyjskie, dziecko do naturalizacji 7 lat od 8 miesiąca życia (2007r.) w UK.

Czy macie jakieś doświadczenie w praktyce? Czy może wystarczy wysłać dobry list o swoich dobrych chęciach i przejdzie jak bułka z masłem? Czy ta opłata ponad 500 wpłacana jest od razu i ryzykujemy od razu? Z góry dzięki!

browus
Stara się tutaj zaglądać

  • Posty: 16
  • Dołączył(a): Cz 02 sie, 2012 14:10

Poprzednia stronaNastępna strona Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

Powrót do Forum ogólne