status rezydenta

Pt 20 sie, 2010 16:57

Sprostowanie: pisząc HO miałem na myśli WRC. Żeby ktoś nie pomyślał, że mam rezydenta bez kontaktu z Home Office :cool:

kamasz12
Rozkręca się

  • Posty: 42
  • Dołączył(a): N 09 maja, 2010 20:15
  • Lokalizacja: Hartlepool

Pt 20 sie, 2010 18:32

jak zwykle ludzie myla pojecia....rezydentem w UK staje sie kazdy obywatel unii z chwila podjecia pracy ,nie ma czegos takiego jak rezydentura po roku pobytu ,kwitek resident permit ktory sie dostaje jest niepotrzebnym nikomu swistkiem papieru .......stala rezydenture otrzymuje sie po 5 latach legalnego pobytu automatycznie i tez nie ma potrzeby wyrabiac zadnego dokumentu chyba ze komus zalezy na stracie czasu...o obywatelstwo mozna sie ubiegac po 6 latach pod warunkiem ze zdalo sie egzamin z jezyka....rezydentem podatkowym jestesmy po 183 dniach....proste

daniel uk
Rozkręca się

  • Posty: 94
  • Dołączył(a): Cz 15 kwi, 2010 12:15

Pt 20 sie, 2010 18:55

dobrze ze ty jestes taki madry ...jesli niechcesz miec tego "niepotrzebnego " papierka to twoja sprawa ale jesli ktos chce sobie zyc spokojnie i bez problemow wysle te kilka kartek wyda 5 f na list ( wiem ze nie ktorzy na tym osczedzaja a pozniej placza ze papiery sie zgubily )
ja nabraku tego glupiego papierka stracilem grubo ponad 1k

ps wiem ze nie ktorym sie i tak niczego nie przetluamczy

timek
Cześć, jestem tutaj nowy

  • Posty: 1
  • Dołączył(a): Pt 26 mar, 2010 22:07

Pt 20 sie, 2010 19:54

My bylismy i nadal jestesmy z mocy prawa obowiazani do rejestracji w programie WRS. Jesli ktos zatrudnia Cie bez tej rejestracji to robi to nielegalnie. Po roku nieprzerwanej pracy obowiazek rejestracji ustaje.

Rysiek
WRS Link

Avatar użytkownika
RysiekUK
Weteran

  • Posty: 279
  • Dołączył(a): So 16 cze, 2007 11:14
  • Lokalizacja: NE27

Pt 20 sie, 2010 20:04

napisalem o resident permit a nie o WRS... resident permit jak nazwa wskazuje jest obietnica stalej rezydentury ale nie trzeba tego wyrabiac bo do niczego to nie jest potrzebne chyba ze twoj partner jest spoza unii i wtedy ma to jakis sens ale normalnie to strata czasu bo jak juz pisalem rezydentem jestes od razu a po 5 latach dostajesz automatycznie staly pobyt wszystkie informacje sa na stronie home office .....ludzie pisza : mam rezydenta po roku czasu .... nie ma czegos takiego jak jakis tam rezydent po roku pobytu......jest rezydent z chwila podjecia pracy a potem staly pobyt po 5 latach.....proste

daniel uk
Rozkręca się

  • Posty: 94
  • Dołączył(a): Cz 15 kwi, 2010 12:15

Pt 20 sie, 2010 21:57

daniel_uk - jest tutaj nowy ale za to ile wie.... ::aplauz ::aplauz ::aplauz ::aplauz

Avatar użytkownika
rolo123
Bywalec

  • Posty: 203
  • Dołączył(a): Pn 18 sie, 2008 13:36

So 21 sie, 2010 09:18

rolo 123 rozkreca sie i wie ze ja wiem:)

daniel uk
Rozkręca się

  • Posty: 94
  • Dołączył(a): Cz 15 kwi, 2010 12:15

So 21 sie, 2010 15:53

Jak wspomniałem pytano mnie tylko raz o rezydenta - jak kupowaliśmy dom z żoną.
daniel uk napisał(a):kwitek resident permit ktory sie dostaje jest niepotrzebnym nikomu swistkiem papieru ......
Po okazaniu tegoż 'kwitka' skonczyły sie telefony do menadżerów a po 2 miechach mieszkaliśmy już na swoim.

kamasz12
Rozkręca się

  • Posty: 42
  • Dołączył(a): N 09 maja, 2010 20:15
  • Lokalizacja: Hartlepool

So 21 sie, 2010 17:19

od ponad 4 lat nikt mnie o ten kwit nie pytal a kupilem chate bralem kredyty itd.troche dziwne ze kogos interesowalo cos co nie jest wymagane i tak naprawde nic nie znaczy bo przeciez banki interesuja dochody ..... you are a national of a country in the European Economic Area (EEA) or Switzerland, or you are the family member of such a person, you will automatically have permanent residence status if you have exercised EEA free-movement rights in the UK for a continuous five-year period ending on or after 30 April 2006. You do not need to apply for leave to remain. ..... A registration certificate is a document, issued to EEA or Swiss nationals, that confirms their right of residence under European law. You do not need to have a registration certificate to enter, live in or work in the UK. dwa osobne cytaty ze strony www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucitizens/a ... ropeanlaw/ mysle ze wyjasniaja wszystko zreszta kazdy moze sobie na te strone wejsc

daniel uk
Rozkręca się

  • Posty: 94
  • Dołączył(a): Cz 15 kwi, 2010 12:15

So 21 sie, 2010 17:29

Nigdy nie twierdziłem że okazywałem wspominany dokument po tym jak zostaliśmy członkami EEA (było to kilka miesięcy przed). A po drugie musiałem niektórym urzędnikom tłumaczyć że na stan obecny Poland is in United Europe i dodatkowo to nie ten kraj w którym żyją Polar Bear. Niestety na głupotę i brak wiedzy lekarstwa nie ma. :dzieki:

kamasz12
Rozkręca się

  • Posty: 42
  • Dołączył(a): N 09 maja, 2010 20:15
  • Lokalizacja: Hartlepool

N 22 sie, 2010 01:00

jasne ..ale tak naprawde Polar Bear zyja nadal i tu i tam :) i to z kazdej strony..pozdro..

daniel uk
Rozkręca się

  • Posty: 94
  • Dołączył(a): Cz 15 kwi, 2010 12:15

N 22 sie, 2010 16:12

vodun, zapytaja kiedy zlozysz wniosek o zasilek, pracodawca moze i nie zapyta, ale trzeba miec troszke wiecej wiedzy zeby cos powiedziec
wtedy bedzie tough bo zasilku nie bedzie (uwaga mowimy o jsa tzw income based, zasilku rodzinnym, housing benefit a nawet ostatnio tax creadits pytaja)

Avatar użytkownika
gardenfanatic
Rozkręca się

  • Posty: 32
  • Dołączył(a): Pn 24 maja, 2010 11:34
  • Lokalizacja: gateshead

Pn 23 sie, 2010 14:11

Sa dwa rodzaje rezydentury: stala i tymczasowa. Niektorzy na forum neguja posiadanie tego "papierka" , ze jest do niczego niepotrzebny.
Posiadanie tego dokumentu docenia ci , ktorzy staraja sie o:
1.kredyt (Credit Score)- "papierek" polepsza ocene kredytowa i pozwala uzyskac lepsze warunki kredytu;
2.zwieksza szanse na uzyskanie wizy np. do USA czy Australii;
3.daje prawo do swiadczen socjalnych , jakie maja Brytyjczycy ( w razie utraty pracy mozna wystapic o zasilek dla bezrobotnych );
4.jesli wyjezdzamy na wycieczke z UK i chcemy sie doubezpieczyc , musimy miec dokument rezydenta , inaczej firma nie ubezpieczy;
5.odbior glownej nagrody w LOTTO jest niemozliwy bez dokumentu rezydenta;
6. w razie problemow na lotnisku czy granicy mozna poprosic o pomoc , bo jest sie rezydentem;
Osobiscie na dokument rezydenta czekalam 8 miesiecy , ale go mam i daje mi on poczucie bezpieczenstwa. W razie problemow nie bede musiala sie tlumaczyc , ze mieszkam w UK , jak dlugo , bo pokaze dokument i wszystko jasne.
Sadze , ze warto zrobic to dla siebie i rodziny i postarac sie najpierw o rezydenture tymczasowa , pozniej stala
i wreszcie , jak ktos chce , o obywatelstwo brytyjskie.
Taka jest kolejnosc.
Pozdrawiam zainteresowanych forumowiczow.
Osobiscie na ten dokument czekalam ok. 8 miesiecy

elwira
Bywalec

  • Posty: 105
  • Dołączył(a): Pt 04 cze, 2010 05:18
  • Lokalizacja: Newcastle

Pn 23 sie, 2010 17:45

elwira napisał(a):Sa dwa rodzaje rezydentury: stala i tymczasowa. Niektorzy na forum neguja posiadanie tego "papierka" , ze jest do niczego niepotrzebny.
Posiadanie tego dokumentu docenia ci , ktorzy staraja sie o:
1.kredyt (Credit Score)- "papierek" polepsza ocene kredytowa i pozwala uzyskac lepsze warunki kredytu;
2.zwieksza szanse na uzyskanie wizy np. do USA czy Australii;
3.daje prawo do swiadczen socjalnych , jakie maja Brytyjczycy ( w razie utraty pracy mozna wystapic o zasilek dla bezrobotnych );
4.jesli wyjezdzamy na wycieczke z UK i chcemy sie doubezpieczyc , musimy miec dokument rezydenta , inaczej firma nie ubezpieczy;
5.odbior glownej nagrody w LOTTO jest niemozliwy bez dokumentu rezydenta;
6. w razie problemow na lotnisku czy granicy mozna poprosic o pomoc , bo jest sie rezydentem...


W UK od lat 5-ciu i papierku owego nie posiadam - nigdy rowniez mnie nikt o niego nie pytal...
Co do powyzszych punktow:
1) nigdy nie mialem problemow z zadnymi kredytami,
2) z wiza rowniez - dostalem bez problemu,
3) nie pobieram/nie pobieralem... nie wiem :P
4) az tak przezorny to nie jestem,
5) z tego co wiem, warunkiem jest posiadanie rezydentury - nie owego papierku,
6) nigdy nie mialem, nie potrzebowalem...

Nie neguje posiadanie owego dokumentu - poprostu uwazam, ze jest niepotrzebny...

Avatar użytkownika
Tymot
Weteran

  • Posty: 555
  • Dołączył(a): Śr 15 lut, 2006 20:16
  • Lokalizacja: Rzeszow/Newcastle

Pn 23 sie, 2010 18:17

Rowniez w UK od 5 lat bez dokumentu potwierdzajacego rezydenta.
1. mam wysoki credit rating i brak problemow z uzyskaniem kredytu
2. nie wiem, gdyz nie ubiegalam sie o zadna wize odkad mieszkam w UK
3. tak samo jak Tymot - nie mialam okazji, wiec nie wiem
4. ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny w biurze podrozy otrzymalam bez problemu, zapytano mnie tylko, czy mieszkam na stale w UK i, o ile dobrze pamietam, czy mieszkam tu przynajmniej 2 lata; obecnie posiadam caloroczne ubezpieczenie podrozy - warunkiem jest, aby stalym/glownym miejscem zamieszkania bylo UK, a nie posiadanie formalnego statusu rezydenta
5. nie wiem, nie gram
6. rowniez nigdy zadnych problemow

Informacje cytowane przez daniel uk sa zrozumiale same przez sie. Mysle, ze obecnie formalny status rezydenta jest konieczny przede wszystkim w sytuacji, gdy komus zalezy na uzyskaniu obywatelstwa brytyjskiego.
A i tego nie jestem do konca pewna po przeczytaniu http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/briti ... documents/

zima
Rozkręca się

  • Posty: 46
  • Dołączył(a): Śr 12 maja, 2010 19:12

Poprzednia stronaNastępna strona Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Powrót do PRAWO, BENEFITY, PODATKI, BANK, BIZNES